abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 18:22 | Bezpečnostní upozornění

    Nejnovější X.Org X server 21.1.22 a Xwayland 24.1.10 řeší 5 bezpečnostních chyb: CVE-2026-33999, CVE-2026-34000, CVE-2026-34001, CVE-2026-34002 a CVE-2026-34003.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 18:00 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.28.0 byla vydána nová stabilní verze 1.30.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.30.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2026-04-13. Přehled novinek poznámkách k vydání. Nově ve výchozím nastavení příkaz sudo vyžaduje heslo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:22 | Nová verze

    Společnost Blackmagic Design oznámila vydání verze 21 svého proprietárního softwaru pro editování videí a korekci barev DaVinci Resolve běžícího také na Linuxu. Z novinek je nutno vypíchnout možnost editování fotografií. Základní verze DaVinci Resolve je k dispozici zdarma. Plnou verzi DaVinci Resolve Studio lze koupit za 295 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    dnes 05:00 | Nová verze

    Multipatformní renderovací jádro webového prohlížeče Servo je na crates.io. S vydáním verze 0.1.0 (LTS).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:33 | Komunita

    Nadace FreeBSD Foundation před týdnem oznámila projekt Laptop Integration Testing. Vyzvala dobrovolníky, aby pomocí nástroje otestovali podporu FreeBSD na svých zařízeních a výsledky odeslali vývojářům. Vznikla stránka Nejlepší notebooky pro FreeBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 22:22 | IT novinky

    Na začátku srpna vstoupí v účinnost nová evropská pravidla transparentnosti pro umělou inteligenci (AI). Zavádějí povinnost jakýkoli AI obsah označit, informovat o takzvaných deepfakes a upozornit uživatele, že komunikuje s umělou inteligencí. Cílem opatření je omezit šíření manipulativního či klamavého obsahu, zvýšit důvěru v digitální prostředí a chránit uživatele.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 10:22 | Humor

    Connor Byrne z USA používal pro přihlašování na svůj iPhone 13 s iOS 18 heslo obsahující háček. Po aktualizaci na iOS 26.4 se už ale do telefonu nepřihlásí. Při přihlašování nelze tento háček zadat. Apple jej prostě odstranil [The Register].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 36
    včera 03:11 | Nová verze

    Linus Torvalds vydal jádro Linux 7.0. Podrobný výčet změn je ke zhlédnutí na stránce Kernel Newbies, stručné výběry v LWN (část první, druhá).

    |🇵🇸 | Komentářů: 5
    včera 02:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME. Vypíchnout lze novou verzi 2026.1 přehrávače hudby Amberol (Flathub).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (8%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (25%)
    Celkem 1321 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Davinci Resolve 18 finální verze

    26.7.2022 20:46 | Přečteno: 1903× | Linux | poslední úprava: 27.7.2022 09:51

    Po několika veřejných betách vyšla finální verze Davinci Resolve 18.

    Stručný přehled funkcí edice Studio, manuál k verzi 18 (nám překonal 4000 stran), přehled podporovaných formátů (zde se toho moc nezměnilo).

    Free edici Davinci Resolve (za registraci), či placenou edici Davinci Resolve Studio (vyžaduje licenční klíč či licenční USB dongle) je možné stahovat na obvyklém místě.

    Pozn. Při přechodu z nižší verze DR nezapomeňte předem zazálohovat databázi/repository Projektů pro případný downgrade.        

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Diskuse byla administrátory uzamčena

    26.7.2022 23:10 .
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Davinci Resolve 18 finální verze
    To jsem chtěl a potřeboval vědět.
    27.7.2022 08:55 nawb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Davinci Resolve 18 finální verze
    Nainstaloval jsem na Debian, ale kromě toho že mi to sestřelilo Gnome se mi nedaří software spustit. Dostávám:

    Unsupported GPU processing Mode Please review the GPU drivers and GPU configuration under preferences.

    V preferencích vůbec GPU nevidím, ani po odškrtnutí "Auto" checkboxů u GPU selection/GPU processing mode.

    Mašina: AMD Ryzen 5 3600 (12) @ 3.600GHz NVIDIA GeForce RTX 2060 16GB RAM Debian Bookworm/sid 5.17.0-1-amd64, GNOME 42.3.1

    Nvidia driver: NVIDIA-SMI 470.129.06 Driver Version: 470.129.06 CUDA Version: 11.4

    Netušíte co s tím?

    27.7.2022 09:49 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Davinci Resolve 18 finální verze
    Predpokladam, ze jde o vyvojovou verzi Debianu. Neni k chybe neco detailne v /opt/resolve/logs/rollinglog.txt?

    Zde je jeden z postupu pro Debian 11, ale netusim nakolik muze byt v danem pripade inspirativni.
    27.7.2022 13:13 nawb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Davinci Resolve 18 finální verze
    Díky, toto pomohlo. Konkrétně doinstalování balíčků libnvidia-compiler nvidia-opencl-common nvidia-opencl-icd.
    27.7.2022 13:46 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Davinci Resolve 18 finální verze
    Bezva. Bylo k tomu neco v logu?

    OT: Ta RTX2060 je 6GB ci 12GB verze?
    27.7.2022 09:55 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Davinci Resolve 18 finální verze
    Obecně asi zkontrolovat přítomnost potřebných knihoven (CUDA, OpenCL, ..), případně otestovat v OS funkci jiné CUDA-based aplikace.
    27.7.2022 09:58 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Davinci Resolve 18 finální verze
    Případně zda nejde o kolizi s Wayland.
    27.7.2022 16:20 Mayhem
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Davinci Resolve 18 finální verze
    Tento projekt jsem neznal, vypada celkem zajimave. Je to pouzitelne?
    27.7.2022 17:25 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Davinci Resolve 18 finální verze
    Těžko říct, každopádně to není překážkou k zisku Oscara. ;-) U řady z výše odkazovaných produkcí půjde patrně především o využití funkcí Color gradingu, ale i v editačních schopnostech to ušlo za posledních pár let velký kus cesty.

    Jde o komerční aplikaci, která je dostupná ve dvou edicích (Davinci Resolve s určitým funkčním omezením a Davinci Resolve Studio bez omezení). Ta první je za registraci, ta druhá za 295US$ (upgrade na budoucí verze je zdarma). Společnost BlackMagicDesign k prodávanému HW (kamery, panely, ..) často přidává liceční klíč pro Davinci Resolve Studio (například k BMPCC4K byla licence na dvě současné instalace).

    Mezi funkční omezení free verze patří např. maximální rozlišení výstupu projektu 4K(UHD?) s 60p, akcelerace GPGPU výpočtů pouze jednou GK, chybějící podpora funkcí postavených na Neural Engine, nemožnost týmové spolupráce (současná práce nad jedním projektem), rozdíly v kolekci efektů, .....

    Pozn. U neplacené verze DR, která asi z licenčních důvodů nepodporuje nejběžnější formáty (H.264/HEVC/AAC/AC3) se holt musí na vstup a výstup workflow přidat konverze materiálu do/z podporovaných formátů (např. do/z AVID DNxHR + PCM by měl zvládat FFmpeg). Podmínkou běhu jsou proprietární drivery GPU, jde o silně GPGPU (CUDA/OpenCL) orientovanou aplikaci.
    27.7.2022 22:38 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Davinci Resolve 18 finální verze
    Zpoměl jsem v úvodu zmínit, že vyšel i standalone compositor Fusion ve verzi 18.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.