Štítky:
ano,
audio,
Bluetooth,
komunikace,
konverze,
MIDI,
monitoring,
Mono,
NAS,
omezení,
problém,
receiver,
řešení,
signál,
sluchátka,
společnost,
studio,
tlačítka,
Zvuk
In-ear wireless monitoring
7.9.2023 20:40
| Přečteno: 890×
| NLE
| poslední úprava: 8.9.2023 18:41
Cenově dostupné řešení bezdrátového přenosu analogového audia (mono/stereo) pro účely in-ear monitoringu
V rámci eliminace neustále překážejícího kabelu od ext. zvukové karty do sluchátek (při použití MIDI keyboardu) jsem se snažil najít řešení s důrazem na nízkou latenci přenosu zvuku (hledisko kvality je podružné).
Řešení na bázi Bluetooth se jeví v důsledku typicky vysokých latencí jako prakticky nepoužitelná (nejlepší výsledky v řádu desítek ms, typicky spíše ve stovkách ms).
Na trhu jsou řešení v podobě wireless sluchátek deklarující nízkou latenci (nenašel jsem jich zase tolik), které tento problém řeší.
Například
AIAIAI TMA-2 Studio Wireless+.
+ ucelené řešení
- vyšší cena, omezení na jedna konkrétní sluchátka (zvukovým podáním, ergonomií)
Napadlo mne, že řešeních nabízejících bezdrátový obecný přenos stereo zvuku musí být desítky. Jsou jich možná stovky, ale ty jsou převážně zaměřeny na přenos signálu od nástrojů (typicky mono signál).
Z důvodu vysoké ceny/hmotnosti jsem vyloučil profesionální řešení a dostal k jedinému produktu Lekato MS-1.
Společnost Lekato se věnuje právě zařízením pro hudebníky a tento produkt se s nimi patrně svezl.
Jde o pár Transmitteru a Receiveru (Receiverů snad může být spárováno s Transmitterem více, pro současný přenos na více Receiverů), který přenáší zvuk v pásmu 2,4GHz (to může narazit v prostředích se silným WiFi provozem).
Již zvolené pásmo naznačuje, že produkt nemíří na profi sféru, ta snad využívá k přenosu jiná méně provařená pásma. Ani při poslechu přes nosnou cihlovou zeď signál nevypadával, přes více zdí již ano.
Nenašel jsem nikoho kdo by tento výrobek u nás nový prodával (nechtělo se mi čekat na
Amazon), tak jsem vzal za vděk v ČR dostupným mírně opotřebovaným bazarovým kusem (pár T+R).

Použití spočívá v přivedení stereo/mono signálu 3,5mm kabelem (je v balení) do Transmitteru a zapojení sluchátek do Receiveru. Párování se provádí současným stlačením tlačítek Pair na obou částech. Úspěšné spárování/propojení je signalizováno trvale svítící zelenou led. Při opětovném zapnutí dojde k propojení v řádu jednotek sekund. Kromě vypínače je na jednotlivých modulech přepínač Mono/Stereo a na Receiveru tlačítka pro zvýšení a snížení hlasitosti. Dobíjení modulů je prováděno přes USB-C konektor. Výdrž by měla dosahovat až 5 hodin. Zkoušel jsem zda zařízení pracuje i při probíhajícím dobíjení a vypadá to, že ano. Úvaha prodloužit výdrž zapojením na například malou powerbanku naráží na určité rušení (zda je vneseno elektronikou dobíjení v rámci Lekato modulu či samotné powerbanky je těžko určit, možná by něco naznačil pokus při dobíjení 5V z baterií/akumulátoru). Také při umístění v blízkosti MT se projevuje rušení.
Výrobce zmiňuje latenci 12ms což je asi pro profesionály na(za) hranou, zvlášť pokud se připočte například pár dalších ms na vrub VSTi. Ale za dané peníze asi nelze čekat zázraky. Výše odkazovaná wireless sluchátka nabízí latenci do 16ms.
Další
výrobcem uváděné parametry jsou pásmo 20Hz-20kHz, dynamic range 105dB, 24-bit/48kbps (asi má být 24bit/48kHz .. vzorkovací frekvence).
Zajímalo mne nakolik z hlediska latence deklarace výrobce odpovídá skutečnosti, tak jsem zkusil nakrmit transmitter signálem 25Hz a 100Hz sinus z generátoru v osciloskopu a na druhém kanálu B osciloskopu (připojen na sluchátkový výstup Receiveru) sledovat výstupní signál.
Při 100Hz to vypadá na zpoždění 1,2 periody (proti signálu v kanálu A je asi sinusoda B o více než jednu periodu zpoždená), u 25Hz signálu je při 5ms/dílek již patrnější zpoždění cca 2.4 dílku tj. 12ms. To by potvrzovalo specifikaci udávanou výrobcem.
100Hz signál (sinus 0,5V)

25Hz signál (sinus 0,5V)

Receiver jsem připevnil na most sluchátek a přebytečný kabel (že ho u AKG K52 je) stočil okolo levého náušníku. Výhodu v tomto mají sluchátka s odpojitelným kabelem, který jde pro daný účel nahradit optimálně dlouhým. Hmotnost Receiveru (~31g) na váze uzavřených sluchátek významně nepřidá. Při použití špuntů by se Receiver jen připnul klipsem na oblečení.
Jelikož jde čistě o monitoring, při přímém zapojení byl zvuk přecijen rozpoznatelně prokreslenější (A/D a D/A konverze navíc na kvalitě nepřidá) svůj účel to asi splní. Podle
odezvy na YT to vypadá, že toto řešení je na trhu cca rok.
Hlavní výhodu tohoto řešení spatřuji v možnosti využít sluchátka právě podle momentální nálady (špunty, uzavřená, ..).
Použitá AKG K32 mají impedanci 32 Ohmů, sluchátka s výrazně vyšší impedancí nemám k dispozici.
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
7.9.2023 21:10
RealJ | skóre: 8
Re: In-ear wireless monitoring
8.9.2023 14:11
Max | skóre: 72
| blog:
Max_Devaine
Re: In-ear wireless monitoring
5.10.2023 11:02
OKBet
Re: In-ear wireless monitoring
Založit nové vlákno •
Nahoru