Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Přestože GUI DR naznačuje podporu VST v Linuxu není tomu tak.
DR umožňuje definovat External Audio Processes, kterým je zvolený audio clip z timeline předán ve formě odkazu na ext. soubor .WAV (Command line ... spusteni editoru s parametrem cesty na ext.soubor, Clipboard .. cesta k ext. souboru v clipboardu, Reveal ... pouhe spusteni ext. nastroje).
V případě využití Audacity je v něm soubor automaticky otevřen. Po skončení úprav audia v Audacity je nutné provést Export do původního .WAV souboru.
Nejprve jsem myslel, že se upravený soubor do DR načte až po ukončení z DR spuštěného ext. nástroje, ale vypadá to že DR si hlídá modify-time u .WAV souboru a načte si ho jednou po prvnim uložení.
Je třeba dávat pozor, že pokud se dodatečně ext. soubor WAV změní v DR se to projeví až po jeho restartu!!! Není znám způsob jak v rámci otevřeného projektu vynutit načtení dodatečně uložené verze ext .WAV.
Tento komplikovanější způsob úprav (proti editaci v DR) s sebou přináší jednu výhodu a to, že DR uchovává všechny verze zpětně importovaných .WAV jak je vidět na screenshotu výše (nad originální Untitled.wav jsou verze úprav).
Při více variantách úprav je tak možné enablovat podle potřeby jinou a umístit jí nad ostatní, samozřejmě nerelevantní úpravy jdou dle potřeby smazat.
V příkladu na screenshotech šlo o osmi kanálový audio clip (test repro).
Zatímco Audacity zachovalo obsah všech stop, v případě editoru ocenaudio přežil export do WAV obsah pouze první stopy (ostatní byly po exportu do .WAV prázdné).
Dle nastavení to přitom vypadá, že by měl ocenaudio všech osm stop respektovat.
Tento editor by měl mít podporu .VST, takže by mohl rozšířit možnosti úpravy zvuku na rámec DR. Chystaná verze Audacity 3.2 ve feature listu slibuje podporu .VST3, tak uvidíme.
Většina ostatních DAW nástrojů (schopnějších z hlediska podpory .VST) pod Linuxem asi .WAV jako vstupní parametr pro svou projektovou orientaci akceptovat nebude (ruční import ext. WAV je možný, ale neohrabaný), ale možná by u některých šlo voláním připraveného skriptu z DR vytvořit minimální projekt, který by již import .WAVu obsahoval.
Tiskni
Sdílej:
v toru nevidim obrázky :O :O
'html funguje' to piše
vobrázky už sou teďko vidět :D ;D