Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
PEEKů (nebo POKE?)
POKE. PEEK je na čtení.
Tak u Highway encounteru byl nejhorší ten časový limit. Bylo třeba se včas vracet a nenechávat si ty pižďuchy hodně vzadu. Úplně nejlepší bylo dohrát to tak, aby mi na konci zbyl jeden rezervní život, v cíli se nechat zabít a tím jsem se vrátil k té hlavní figurce okamžitě, stačilo uvolnit zábranu a nechat dotlačit tu pyramidku do cíle. Trochu byl problém s tím, že když jsem jel s posledním životem, tak bylo důležité zařadit se přesně do dráhy, protože sebemenší vychýlení ze středu znamenalo že mě to někde upálilo. Jinak to bylo celkem jednoduché, až když bylo třeba umravnit třemi sudy těch pět létajících pichlavých koulí a do toho tam jezdily ty kachny a figurky z Člověče nezlob se! Tak tam mi chvíli trvalo než jsem se to naučil. Když se to dohraje, tak se ta figurka pak sama rozjede a jede přes několik mostů, okolo spousty 8bitových efektů a na konci čeká kámoš, jestli si to dobře pamatuju.
Je vidět, že vás minula éra šestnáctibitových počítačů Amiga a Atari ST. Já osobně nikdy nepovažoval PC s MS DOS/Windows za jejich legitimní nástupce a nepovažuji dodnes. Linux byl v tomto ohledu jednoznačná volba od dob 386 se 4 MB paměti.
No tyhle počítače právě byly v době kdy mě moc nezajímaly. Respektive kámoš na koleji vedle na pokoji měl Amigu 500 a na ní jsme mastili hry, to jo. Ale jak říkám, v té době mě počítače nezajímaly. To jsem raději chodil na Psí vojáky, Garáž, Lauru její tygry, Šanov, Už jsme doma, Plexis, ... poslouchal The Cure, Pixies, Siouxsie & the Banshees, Nico, Patti Smith, The Residents, Laurie Anderson, Joy Division, Sex pistols, Dead Kennedys... Dizzy Gilespie, Charlie Parker, Miles Davis, Art ensemble of Chicago, Laco Deczi... tak nakonec tohle všechno si rád pustím i dnes
Doposud jsem si totiž myslel že nejlépe jsou v tomto směru na tom Windows. Znal jsem totiž pouze Windows..Do kamene tesat..
Já bych to ještě malinko poopravil. Není pravda že bych znal jenom Windows, ale líbily se mi nejvíc. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale vzhled a ergonomie zobrazení, když se podívám na Gnome po instalaci se mi prostě nelíbí. Široká kostrbatá písmena, v Nautilu obří ikony, zkrátka pocit že ani na relativně velkém 20" monitoru není nic vidět. Jasně dá se to změnit, také jsem to udělal, ale BFU to prostě přestane používat. Já se teď o tom nebudu rozepisovat, to bude součástí dalšího textu co mám rozepsaný, takže asi tak...
jojo tohle znam, pekne jste to popsal, clovek postupne nahrazuje komercni prereklamovane a pomale aplikace freewarem az zjisti ze jedine co mu zbyva nahradit je ten windows, protoze na nem stejne pousti jenom mirandy, firefoxy, mirc, open-office a podobne :))
jinak mluvite mi z duse, kdyz jsem nekdy na stredni skole zkousel ruzne linuxove distribuce mel jsem take pocit ze mam nejak maly monitor, mozna to bylo tim ze jsem se vzdy setkal s KDE...proste vsude na me vykukovaly ruzne panely, nastaveni vsude nejaka tlacitka, nemluve o pomerne velkych panelech, ovladacich prvcich a fontech v default nastaveni, kdyz jsem poprve uvidel ubuntu s gnome taky jsem mel najednou pocit cistoty a prehlednosti ...tim ale nechci osocovat KDE, kdybych tenkrat byl mensi lama a vedel jak zmenit graficke tema, zmensit font, schovat pretlacitkovane panely a pouzivat treba dolphin misto konqueroru, tak bych si KDE urcite zamiloval ;)
Tiskni
Sdílej: