Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
nm-applet &
ifconfig
. Teď jsem se poučil z krizového vývoje, takže
ip link set dev wlan0 upa žádné prcání se nekoná ...
ifconfig
rypl do vosího hnízda :)
Popravdě používám linux od roku cca 1997 jako BFU :) a nedostalo se mi zmínky, že ifconfig
není vhodné používat. Děkuji za upozornění a budu si pamatovat váš příkaz
ip link set dev wlan0 up
ifconfig
nefungoval.
Koneckonců, jestli jen ten příkaz tak špatnej, tak proč je pořád v tolik distribucích?Pro odpověď na podobné otázky použij křišťálovou kouli, popřípadě se zeptej tatínka.
opkg install iproute(Jeden z prvních příkazů, co na novém OpenWRT pouštím, bez toho se spousta věcí nedá pořádně dělat.)
Ani jedno nemám ... Tak se ptám tady. Přeci když by ten příkaz byl tak moc špatný, tak by ho vyměnili. Zas tak velký problém to být nemůže.Koneckonců, jestli jen ten příkaz tak špatnej, tak proč je pořád v tolik distribucích?Pro odpověď na podobné otázky použij křišťálovou kouli, popřípadě se zeptej tatínka.
No, nevím, co s tím děláš, ale já ten ošklivý ifconfig zatím používal akorát na zkontrolování toho, jaké ip adresy mají jednotlivá rozhraní, zbytek nastavuju v souborech v /etc/config (nebo nově ve webovém rozhraní). Co je tak zásadního, co nejde s ifconfigem udělat a s ip jde (skripty v Openwrt si zjevně vystačí s ifconfigem)?opkg install iproute(Jeden z prvních příkazů, co na novém OpenWRT pouštím, bez toho se spousta věcí nedá pořádně dělat.)
já ten ošklivý ifconfig zatím používal akorát na zkontrolování toho, jaké ip adresy mají jednotlivá rozhraníTak to tě jistě bude zajímat, že
ifconfig
v případě, že má rozhraní více IP(v4) adres, některé z nich zatají!
To já vím. Ale taky vím, že to neplatí úplně vždycky.Nenech se vysmát. U nástroje, který má zobrazovat konfiguraci čehokoli, nemá smysl vyzdvihovat, že za speciálních okolností dává správný výstup.
Já to nevyzdvihuju, jen obhajuju to, že ifconfig dělá to, co chci.Tedy zobrazuje nějakou podmnožinu seznamu IP adres? To přece nemusíš obhajovat, stačilo říct, že chceš ifconfigem zobrazovat nějakou podmnožinu seznamu IP adres. Tohle přece není náboženská válka. Já, narozdíl od tebe, ifconfig pro svou práci používat nemůžu, protože často řeším problémy po jiných, a při analýze potřebuju mít vždy plnou informaci o tom, co se v konfiguraci TCP/IP stacku nachází.
Jelikož jsem se nesetkal s tím, že by se ta podmnožina lišila od celé množiny, tak ano :)Já to nevyzdvihuju, jen obhajuju to, že ifconfig dělá to, co chci.Tedy zobrazuje nějakou podmnožinu seznamu IP adres? To přece nemusíš obhajovat, stačilo říct, že chceš ifconfigem zobrazovat nějakou podmnožinu seznamu IP adres.
Tohle přece není náboženská válka.Možná ne v tvém případě, ale u mnohých mi to tak přijde.
Já, narozdíl od tebe, ifconfig pro svou práci používat nemůžu, protože často řeším problémy po jiných, a při analýze potřebuju mít vždy plnou informaci o tom, co se v konfiguraci TCP/IP stacku nachází.V takových situacích nebývám, pokud se tam někdy dostanu, taky nejspíš sáhnu po ip
Jelikož jsem se nesetkal s tím, že by se ta podmnožina lišila od celé množiny, tak ano :)Pokud nejsi schopný udělat uvedený test, jsi větší lama, než jsem si myslel. Pokud pouze nejsi ochotný, pak máš zřejmě víc času vyhrazeno na kecání než na práci.
Možná ne v tvém případě, ale u mnohých mi to tak přijde.Mně to tak přišlo u tebe :).
V takových situacích nebývám, pokud se tam někdy dostanu, taky nejspíš sáhnu po ipJako já osobně všechny učím, že mají za všech okolností používat ip, protože oni neznají přesné okolnosti, za kterých ifconfig selže a může je to pak stát hodně hodin, než na to přijdou. Já osobně bych ifconfig používat mohl, protože ty okolnosti znám. Ale pro někoho, kdo tyhle znalosti ještě nemá, je ip bezpečnější volbou. Nehledě na to, že IP nedělá žádnou magii, pro prohlížení je přehlednější, a pro nastavování jsou stejně pro běžného admina nejlepší prostředky distribuce. Celkem mi použití ifconfigu nevadí, jen mi ten příkaz přijde v linuxu úplně zbytečný, začátečníky mate, a pokročilým poskytuje jen zlomek dostupných možností.
Spíš nemám potřebu ten test dělat, protože nemám důvod nevěřit, že se to tak chová.Jelikož jsem se nesetkal s tím, že by se ta podmnožina lišila od celé množiny, tak ano :)Pokud nejsi schopný udělat uvedený test, jsi větší lama, než jsem si myslel. Pokud pouze nejsi ochotný, pak máš zřejmě víc času vyhrazeno na kecání než na práci.
Tak to se omlouvám, že jsem vyvolal takové zdání. Rozhodně to tak neníMožná ne v tvém případě, ale u mnohých mi to tak přijde.Mně to tak přišlo u tebe :).
Jako já osobně všechny učím, že mají za všech okolností používat ip, protože oni neznají přesné okolnosti, za kterých ifconfig selže a může je to pak stát hodně hodin, než na to přijdou.To je jednoznačně správý přístup. Já se nejdřív setkal s ifconfigem, a jelikož jsem s ním zatím nenarazil, tak u mě vítězí lenost (což správný přístup není, ale jelikož nejstložitější a vlastně jediná sít, kterou nastavuju, je u mě doma, není zas tak strašný).
Nehledě na to, že IP nedělá žádnou magii, pro prohlížení je přehlednější, a pro nastavování jsou stejně pro běžného admina nejlepší prostředky distribuce.No právě, poedituju pár souborů, spustím nějaký skript nebo tak něco, případně restartuju celý systém (to u tohoto routeru, abych si ověřil, že to najede po výpadku napájení) a kouknu ifconfigem, jestli se to nastavilo, jak jsem chtěl. Cokoli složitější dělám fakt vyjímečně, třeba když mě popadne potřeba mít vpnku...
Celkem mi použití ifconfigu nevadí, jen mi ten příkaz přijde v linuxu úplně zbytečný, začátečníky mate, a pokročilým poskytuje jen zlomek dostupných možností.No a to mě zas vrací k otázce (spíš řečnické, protože jinak by musel směřovat jinam) proč v tolik distribucích pořád je?
No a to mě zas vrací k otázce (spíš řečnické, protože jinak by musel směřovat jinam) proč v tolik distribucích pořád je?Nevím. Ale můj osobní tip je, že se z distribucí běžně neodstraňují věci, které někdo používá, pokud k tomu není závažný důvod. Zajímavější je otázka, jak je možné, že v dnešní době v některých distribucích musíš balík iproute doinstalovat z repozitáře.
Přeci když by ten příkaz byl tak moc špatný, tak by ho vyměnili.V tom je rozdíl mezi námi, ty pracuješ s dojmy a domněnkami (ať už svými nebo cizími, které rozporuješ). Já pracuju s fakty. Neříkám, jestli je příkaz hodný nebo zlý. Jediné, co tvrdím, je to, že dotyčný příkaz vrací částečnou informaci o nastavení sítě. Což je na konzolový příkaz pro administrátory strašně málo.
No, nevím, co s tím děláš, ale já ten ošklivý ifconfig zatím používal akorát na zkontrolování toho, jaké ip adresy mají jednotlivá rozhraníCož je přesně to, co ifconfig nezvládá, přesněji řečeno místo všech IP adres vrací pouze některé. Můžeš jednoduše otestovat tak, že nastavíš více adres pomocí ip a dotážeš se na ně pomocí ifconfigu.
Pravda těch faktů moc nemám, ale když jsem naposledy (nedávno) instaloval Debian, ifconfig tam byl. Od kdy že je ifconfig nevyhovující? Od roku 1999? U Debianu sice trvá dlouho, než vyjde nová verze, ale za tu dobu jich pár bylo. A ono už zmiňované Openwrt? První release 2004, dovolím si předpokládat, že je to distribuce dělaná skoro od nuly a kdyby ne, tak od White Russian do současnosti opravdu hodně překopaná. Je v ní ifconfig a ne ip. Ostatní distribuce tak dobře neznám.Přeci když by ten příkaz byl tak moc špatný, tak by ho vyměnili.V tom je rozdíl mezi námi, ty pracuješ s dojmy a domněnkami (ať už svými nebo cizími, které rozporuješ).
Neříkám, jestli je příkaz hodný nebo zlý.To byla nadsázka.
Což je přesně to, co ifconfig nezvládá, přesněji řečeno místo všech IP adres vrací pouze některé. Můžeš jednoduše otestovat tak, že nastavíš více adres pomocí ip a dotážeš se na ně pomocí ifconfigu.viz
Je v ní ifconfig a ne ip. Ostatní distribuce tak dobře neznám.Stejná data, která ty interpretuješ jako plusové body pro ifconfig, já interpretuju jako mínusové body pro distribuce. A že jsou mnohé linuxové distribuce pozadu, to je známý fakt. Stačí se podívat na podporu IPv6 ve stable debianu. Ano, většina věcí funguje, ale ne ve výchozí konfiguraci. A to je skoro rok 2012, kdy už třičtvrtě roku nemá IANA IPv4. Že ifconfig na linuxu vydává nesprávný výstup je fakt, na kterém nic nezmění ani absence iproute ve výchozím výběru balíků v OpenWRT či jakékoli jiné distribuci.
To že tam je ifoconfig pro mě znamená, že asi nebude tak špatný, jak se mnozí snaží tvrdit.To, že to pro tebe něco takového znamená, ukazuje jen a pouze na nedostatek zkušeností.
Jestli pro ipv4 je nejzásadnějším rozdílem onen zmiňovaný problém s více adresami na jednom rozhraní (ještě si matně vzpomínám, že jedno používá /proc a druhé netlink), tak to taky nemůže být tak hrozné.ifconfig dělá jen podmnožinu toho, co dělá ip (podívej se do manuálové stránky), a ani tu podmnožinu nedělá správně. To jsou fakta, která si můžeš porovnat se svými dojmy.
ifconfig [zařízení] up
nakonec stačí ne? a dělá to samé jako ip link set [zařízení] up
, ne?
ifconfig [zařízení] up
ma jeden side-effect navyse - zvysuje krvny tlak niektorym osobam ip
, ale nebol by som schopny koli tomu tolko "kvakat" ifconfig [zařízení] up ma jeden side-effect navyse - zvysuje krvny tlak niektorym osobamTo dělá ip address taky, jenom jiným osobám :).
P.S.: pouzivam vyhradne ip, ale nebol by som schopny koli tomu tolko "kvakat"Vždyť kvákáš :).
O tom není sporuTo že tam je ifoconfig pro mě znamená, že asi nebude tak špatný, jak se mnozí snaží tvrdit.To, že to pro tebe něco takového znamená, ukazuje jen a pouze na nedostatek zkušeností.
ifconfig dělá jen podmnožinu toho, co dělá ip (podívej se do manuálové stránky), a ani tu podmnožinu nedělá správně. To jsou fakta, která si můžeš porovnat se svými dojmy.No mě ta podmožina stačí. Co mě ale zaráží je, že se ani nedá vygooglovat nějaký pořádný článek o těch rozdílech. Asi na to jdu špatně...
No mě ta podmožina stačí. Co mě ale zaráží je, že se ani nedá vygooglovat nějaký pořádný článek o těch rozdílech. Asi na to jdu špatně...Třeba když slušně poprosíme pavlix, tak nám nějaký článek na základě zkušeností napíše... :)
O tom není sporuChápu. Obvykle to tak bývá, že když má člověk něco jako svoji okrajovou oblast, tak si zvykne na určité nástroje, a nechce se mu měnit (bohužel spusta lidí stejně pracuje i se svojí hlavní oblastí), pokud to nemá nějaký přímý užitek. Ten je u ip address hlavně v přehlednosti a jistotě, že uvidíš to, co v jádře opravdu nastaveno je. Vygooglovat to taky moc neumím, ale někde jsem si to před časem našel. ifconfig si myslí, že každá další IP adresa potřebuje alias interface (např. eth0:0). Alias interfaces se v linuxu nepoužívají, ale jsou simulovány tím, že každá IP může mít label. Takže pro ifconfig neviditelnou adresu vytvoříš:Jsem spíš progrmátor než síťař.
ip address add 192.168.1.1/24 dev eth0A pro ifconfig viditelnou IP vytvoříš například:
ip address add 192.168.1.1/24 dev eth0 label eth0:0(čímž si taky uvědomíš, jak je to s těmi aliasy ve skutečnosti) Když si porovnáš výstup ifconfig a ip address, zjistíš, že ifconfig má výpis dlouhý, nepřehledný, duplicitní a zavádějící, kdyžto ip address ti vysází seznam adres pod sebe u jednoho rozhraní. A to je jenom ip address, v ostatních sekcí se ovládá spousta věcí, které v ifconfigu vůbec nenajdeš. Běžné věci jako směrovací tabulky, seznam sousedů, a pak specialitky jako IP tunely, GRE tunely, IPsec politiky a asociace, Příkaz ip ti zpřístupňuje konfiguraci celého stacku. Nehledě na to, že až na občasnou potřebu zadat -6, ip sjednocuje pohled na IPv4 a IPv6. Žádné staré zápisy síťových masek a podobná zvěrstva.
ifconfig si myslí, že každá další IP adresa potřebuje alias interface (např. eth0:0). Alias interfaces se v linuxu nepoužívají, ale jsou simulovány tím, že každá IP může mít label. Takže pro ifconfig neviditelnou adresu vytvoříš:Tohle tak nějak tuším.ip address add 192.168.1.1/24 dev eth0A pro ifconfig viditelnou IP vytvoříš například:ip address add 192.168.1.1/24 dev eth0 label eth0:0(čímž si taky uvědomíš, jak je to s těmi aliasy ve skutečnosti)
Když si porovnáš výstup ifconfig a ip address, zjistíš, že ifconfig má výpis dlouhý, nepřehledný, duplicitní a zavádějící, kdyžto ip address ti vysází seznam adres pod sebe u jednoho rozhraní.Tak na to mrknu, třeba se to bude líp parsovat ve skriptech
A to je jenom ip address, v ostatních sekcí se ovládá spousta věcí, které v ifconfigu vůbec nenajdeš. Běžné věci jako směrovací tabulky, seznam sousedů, a pak specialitky jako IP tunely, GRE tunely, IPsec politiky a asociace, Příkaz ip ti zpřístupňuje konfiguraci celého stacku.Tak to jsou právě ty věci, kde sice tak nějak tuším o co jde, ale nikdy jsem to nepotřeboval a nenastavoval (no možná tu routovací tabulku).
Nehledě na to, že až na občasnou potřebu zadat -6, ip sjednocuje pohled na IPv4 a IPv6. Žádné staré zápisy síťových masek a podobná zvěrstva.S IPv6 jsem zatím taky neměl tu čest, což se ale chystám napravit.
funguje na vsech *xechNefunguje, třeba na Linuxu nefunguje.
~ # ip a 3: wlan0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc mq state UP qlen 1000 link/ether 1c:4b:d6:1f:da:37 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff inet 192.168.0.210/24 brd 192.168.0.255 scope global wlan0 inet 192.168.0.216/24 scope global secondary wlan0 inet6 fe80::1e4b:d6ff:fe1f:da37/64 scope link valid_lft forever preferred_lft forever
~ # ifconfig -a wlan0 Link encap:Ethernet HWadr 1c:4b:d6:1f:da:37 inet adr:192.168.0.210 Všesměr:192.168.0.255 Maska:255.255.255.0 inet6-adr: fe80::1e4b:d6ff:fe1f:da37/64 Rozsah:Linka AKTIVOVÁNO VŠESMĚROVÉ_VYSÍLÁNÍ BĚŽÍ MULTICAST MTU:1500 Metrika:1 RX packets:5891836 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0 TX packets:7268084 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0 kolizí:0 délka odchozí fronty:1000 RX bytes:3959575574 (3.6 GiB) TX bytes:4083929549 (3.8 GiB)(Debian, jádro 3.0)
ip a a 1.2.3.4/24 dev eth0
.
(na WiFi mám Wicd, nejsem dostatečně hardcore na ruční konfiguraci)
Tiskni
Sdílej: