abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 02:11 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:44 | Nová verze

    Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    včera 19:44 | Komunita

    Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.7. 20:22 | Zajímavý software

    Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    4.7. 19:33 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    4.7. 15:22 | IT novinky

    Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 94
    4.7. 02:33 | Nová verze

    Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    4.7. 01:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 16:33 | Zajímavý software

    Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (27%)
     (7%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 364 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    GPRS, Bluetooth a Sony Ericsson T630

    3.6.2006 17:54 | Přečteno: 3094× | poslední úprava: 3.6.2006 18:09

    U rodičů se obvykle k Internetu připojuji přes GPRS od Eurotelu. Doteď můj notebook s mobilním telefonem komunikoval buď přes USB kabel anebo přes infraport, ale protože jsem si nedávno pořídil dva Bluetooth adaptéry, tak jsem se rozhodl, že dnes vyzkouším připojení pomocí modrého zubu.

    Vše probíhá celkem jednoduše. V jádře je nutná podpora pro Bluetooth, ovladač hci_usb (mám dva různé adaptéry od Microstar) a minimálně RFCOMM protokol. Potom stačí nainstalovat potřebné programy a démony (Arch Linux: balíčky bluez-libs a bluez-utils), spustit démony (Arch: /etc/rc.d/bluetooth start) a dál už to jde samo.

    1. Ověřit si, že se zařízení vidí a najít si adresu mobilu pomocí příkazu hcitool scan (nezapomenout zapnout v telefonu Bluetooth ;-))
      # hcitool scan
      Scanning ...
      	00:0F:DE:14:F2:D2	T630
    2. V telefonu najet do nastavení Bluetooth a přidat nové zařízení. Mobil si najde počítač a zeptá se na PIN, který je nastaven v /etc/bluetooth/pin.
    3. Vytvořit v /dev/ zařízení rfcomm (nutné později pro komunikaci přes protokol PPP) pomocí příkazu rfcomm bind rfcomm0 00:0F:DE:14:F2:D2.
    4. Vytvořit/upravit připojovací skript v /etc/ppp/peers/. V mém případě stačilo zkopírovat soubor t630-usb do t630-bt a změnit zařízení z /dev/tts/USB0 na /dev/rfcomm0.
    5. Připojit se pomocí pon t630-bt.
    6. Pokud vše funguje, tak přidat nastavení pro rfcomm0 do /etc/bluetooth/rfcomm.conf. Tím dosáhnete toho, že příště už nemusíte nic hledat a nastavovat, ale můžete se rovnou připojit.
      rfcomm0 {
      	bind yes;
      	device 00:0F:DE:14:F2:D2;
      	channel 1;
      }

    Jak vidíte, tak nastavit připojení přes GPRS pomocí Bluetooth není nic složitého a časově náročného. (Pokud tedy nejste trubka jako já a nezapomenete, že vám na počítači běží firewall a pak se strašně divíte, proč to nejede.)

    Na závěr nějaké užitečné odkazy:

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    4.6.2006 16:01 Michal Karas | skóre: 45 | blog: /dev/random
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GPRS, Bluetooth a Sony Ericsson T630
    Teď jsem to zkoušel v Auroxu 11.1, tak přihodím ještě nějaké další zkušenosti.

    Služby pro Bluetooth mi automaticky po instalaci už běžely a rovněž ovládací programy jsou nainstalovány. Jediný problém je, že v /etc/bluetooth/hcid.conf je zakomentovaný řádek pin_helper /usr/bin/bluepin;, takže nešlo počítač s mobilem spárovat (respektive mobil odmítal přidat počítač do svých zařízení). Po odkomentování a restartování služby už to šlo hladce. Dále je postup stejný, jen bych zmínil, že Aurox obsahuje originální klikátko od RedHatu, system-config-network, kde jde nakonec celé připojení hezky nastavit pomocí GUI (výsledkem je /etc/wvdial.conf; vkládám ho na konec komentáře). Uživatel potom může pro připojení používat další grafickou utilitku - system-control-network.
    [Modem1]
    Modem = /dev/rfcomm0
    Baud = 115200
    SetVolume = 0
    Dial Command = ATDT
    Init1 = ATZ
    Init3 = ATM0
    FlowControl = CRTSCTS
    [Dialer gprs_bt]
    Username = zadne
    Password = zadne
    Phone = *99***1#
    Stupid Mode = 1
    Init1 = ATZ
    Init2 = ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0
    Inherits = Modem1
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.