Podvodné reklamy na sociálních internetových platformách, jako je Facebook, Instagram nebo X, vytvořily loni v Česku jejich provozovatelům příjmy 139 milionů eur, tedy zhruba 3,4 miliardy korun. Proti roku 2022 je to nárůst o 51 procent. Vyplývá to z analýzy Juniper Research pro společnost Revolut. Podle výzkumu je v Česku zhruba jedna ze sedmi zobrazených reklam podvodná. Je to o 14,5 procenta více, než je evropský průměr, kde je podvodná každá desátá reklama.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.6 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Czkawka a Krokiet, grafické aplikace pro hledání duplicitních a zbytečných souborů, byly vydány ve verzi 11.0. Podrobný přehled novinek v příspěvku na Medium. Od verze 7.0 je vedle frontendu Czkawka postaveného nad frameworkem GTK 4 vyvíjen nový frontend Krokiet postavený nad frameworkem Slint. Frontend Czkawka je už pouze v udržovacím módu. Novinky jsou implementovány ve frontendu Krokiet.
Jiří Eischmann na svém blogu publikoval článek Úvod do MeshCore: "Doteď mě radioamatérské vysílání úplně míjelo. Když jsem se ale dozvěděl, že existují komunity, které svépomocí budují bezdrátové sítě, které jsou nezávislé na Internetu a do značné míry taky elektrické síti a přes které můžete komunikovat s lidmi i na druhé straně republiky, zaujalo mě to. Když o tom přede mnou pořád básnili kolegové v práci, rozhodl jsem se, že to zkusím taky.
… více »Byla vydána verze 0.5.20 open source správce počítačových her na Linuxu Lutris (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Peter Steinberger, autor open source AI asistenta OpenClaw, nastupuje do OpenAI. OpenClaw bude převeden pod nadaci a zůstane otevřený a nezávislý.
Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků používaných ve svých datových centrech za rok 2025. Ke konci roku 2025 vlastnila 349 462 pevných disků. Průměrná AFR (Annualized Failure Rate), tj. pravděpodobnost, že disk během roku selže, byla 1,36 %. V roce 2024 to bylo 1,57 %. V roce 2023 to bylo 1,70 %. V roce 2022 to bylo 1,37 %.
Nástroj sql-tap je proxy mezi aplikací a databází, které zachytává všechny SQL dotazy a zobrazuje je v terminálovém rozhraní. Zde lze téměř v reálném čase zkoumat dotazy, sledovat transakce a spouštět SQL příkaz EXPLAIN. Podporované databázové systémy jsou pouze PostgreSQL a MySQL. Zdrojový kód je dostupný na GitHubu, pod licencí MIT.
Byla vydána nová verze 9.2 textového editoru Vim (Vi IMproved). Přináší vylepšené doplňování, podporu schránky ve Waylandu, podporu XDG Base Directory (konfigurace v $HOME/.config/vim), vylepšené Vim9 skriptování nebo lepší zvýrazňování změn. Vim zůstává charityware. Nadále vybízí k podpoře dětí v Ugandě. Z důvodu úmrtí autora Vimu Brama Moolenaara a ukončení činnosti jím založené charitativní organizace ICCF Holland projekt Vim navázal spolupráci s charitativní organizaci Kuwasha.
Byl představen editor MonoSketch, webová aplikace pro tvorbu diagramů, technických nákresů, flowchartů a různých dalších vizualizací, to vše jenom z ASCII znaků. Všechny operace běží pouze v prohlížeči uživatele a neprobíhá tedy žádné nahrávání dat na server. Zdrojový kód aplikace (drtivá většina Kotlin, žádné C#) je dostupný na GitHubu pod licencí Apache 2.0.

Před nedávnem jsem dostal od přítelkyně k narozeninám nový mobilní telefon - SIEMENS C65. Jelikož mě standardní nabídka podkladů neuchvátila, tak jsem se rozhodl, že si do něj nahraji nový podklad a to rovnou jedno z log linuxové distribuce, kterou mimojiné používám - SLACKWARE.


Přiznám se bez mučení, že výše zobrazená loga jsem jenom trošku upravoval pomocí progamu PhotoFiltre ve Windows 2000 a do mobilu jsem je dostal pomocí téhož operačního systému. Zatím jsem si nenašel čas jak tento mobil pod Slackware rozchodit.
Z výše uvedených podkladů nakonec vyhrál ten poslední a výsledek je vidět zde:
tak to teď zkouším pod Slackware. Nainstaloval jsem si FUSE, potom sieFS. Pak pokud pod rootem zadám příkaz: mount -t siefs /dev/ttyS0 /mnt/siemens a chci mrknout do /mnt/siemens, tak to zatuhne :-( Nesetkali jste se už s tím někdo?
Příjde máma do pokoje svého syna a pod stolem si všimne nějaké tašky. No, tak se podíva a vidí,... pouta, bič, roubík.
Volá na tátu: "Pojď se sem podívat, náš syn je sadomasochista, co s tím uděláme?!"
Táta: "No mlátit ho asi nemá cenu,...."
Tak se prý dnes podařilo novelizovat silniční zákon. Měl by platit od 1. července 2006 a jeho součástí je i bodový systém. Osobně si myslím že je to krok správným směrem, takový zákon byl už potřeba, jelikož počet "magorů" za volantem bohužel rapidně stoupá a tato novela by je mohla trochu zklidnit.
Co novela zákona mimojiné obsahuje je možno nalézt tady