Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »select * from relace where typ_predka='P' and predek=42802 select * from polozka where cislo in (42803,42831) order by cislo select * from zaznam where cislo in (57550) order by cislo select soucet from citac where typ like 'P' and cislo=42802
Ctverice zminenych dotazu. Posledni tri by sly celkem snadno aplikovat hromadne na vsechny clanky. Proste by tam tech cisilek trosku pribudlo
Ale ten prvni je v obecnem pripade nejhorsi. Zde ale vim, ze se bude menit jen cislo predka. Jenze stejne radeji hledam obecne reseni. Takze kdyz mam treba dvojice (A,1), (A,2), (B,3), (C,1), IMHO by resenim bylo:
select * from relace where typ_predka='A' and predek in (1,2) select * from relace where typ_predka='B' and predek in (3) select * from relace where typ_predka='C' and predek in (1)
A pak rucne projit vracene radky a podle sloupecku predek rozhazet udaje ke spravnym objektum.
select * from relace where (typ_predka='A' and predek in (1,2)) or (typ_predka='B' and predek in (3)) or (typ_predka='C' and predek in (1))Ale jinak se v tom zatím moc nevyznám
create table
pro polozka a zaznam?
Předpokládám, že ta čísla (42803,42831) a (57550) jsou z relace, a které je nebo je polozka a zaznam se pozna podle typ_potomka?
Nestačilo by nepoužívat 'select *
'? Navíc u databází bývá zvykem, že v záznamu nejsou celé BLOBy, ale jen jakési handly na ně, ale nevím, jestli to tak dělá i MySQL.
SELECT * FROM relace AS Rserial, relace AS Rclanky WHERE Rserial.url = ? AND Rserial.cislo = Rclanky.cislo AND Rclanky.typ = 'P' ORDER BY Rclanky.cisloTím bych měl získat čísla všech článků v seriálu. K nim potřebuji přidat obsah (zaznam) a třeba dvě položky z polozka – dejme tomu autor a honorar. Upravím tedy SELECT:
SELECT * FROM relace AS Rserial, relace AS Rclanky, zaznam, polozka AS Pautor, polozka AS Phonorar WHERE Rserial.url = ? AND Rserial.cislo = Rclanky.cislo AND Rclanky.typ = 'P' AND zaznam.cislo = Rclanky.cislo AND Pautor.cislo = Rclanky.cislo AND Phonorar.cislo = Rclanky.cislo ORDER BY Rclanky.cisloStejně by se do SELECTu přidal i počet položek. Na spojování tabulek jsou databáze optimalizované, pokud jsou na příslušných sloupečcích indexy, mělo by to být OK. Výsledkem SELECTu by měl být 1 řádek = 1 článek. Místo
SELECT *
si samozřejmě vyberu jen ty sloupečky, které potřebuji.
Doufám, že tu nepíšu úplné nesmysly a půjde to na strukturu databáze napasovat SELECT * FROM relace AS Rserial, relace AS Rclanky, zaznam, polozka AS Pautor, polozka AS Phonorar, relace AS Rautor, relace AS Rhonorar WHERE Rserial.url = ? AND Rserial.cislo = Rclanky.cislo AND Rclanky.typ = 'P' AND zaznam.cislo = Rclanky.cislo AND Pautor.cislo = Rautor.cislo AND Rautor.predek = Rclanky.cislo AND Rautor.typ_predka = 'P' AND Phonorar.cislo = Rhonorar.cislo AND Rhonorar.predek = Rclanky.cislo AND Rhonorar.typ_predka = 'P' ORDER BY Rclanky.cislo
CREATE TABLE polozka ( cislo INT AUTO_INCREMENT PRIMARY KEY, -- jednoznacny identifikator typ SMALLINT, -- typ polozky (diskuse, faq, ..) podtyp VARCHAR(30) NULL, -- podtyp data TEXT NOT NULL, -- XML pridal INT(6) NOT NULL, -- odkaz na uzivatele vytvoreno DATETIME, -- cas vytvoreni zmeneno TIMESTAMP NOT NULL -- cas posledni zmeny ); CREATE TABLE zaznam ( cislo INT AUTO_INCREMENT PRIMARY KEY, -- jednoznacny identifikator typ SMALLINT, -- typ zaznamu (HW, SW, clanek ..) podtyp VARCHAR(30) NULL, -- podtyp data LONGTEXT NOT NULL, -- XML pridal INT(6) NOT NULL, -- odkaz na uzivatele vytvoreno DATETIME, -- cas vytvoreni zmeneno TIMESTAMP NOT NULL -- cas posledni zmeny );
ALTER TABLE relace ADD INDEX in_potomek (typ_potomka,potomek); ALTER TABLE relace ADD INDEX in_predek (typ_predka,predek); ALTER TABLE relace ADD INDEX in_predchozi (predchozi); ALTER TABLE relace ADD INDEX in_url (url);
Indexy jsem delal podle EXPLAIN, ale spise jen amatersky.
Pokud jde o prvni dotaz, mas pravdu, take jsem si ted vsimnul, ze ten LIKE je zbytecny, kdyz znam presnou hdonotu. Ale bude to poznat na vykonnosti, kdyz ma sloupecek vzdy jediny znak a ten strcim do vyrazu? Pak snad nebude rozdil mezi porovnanim a LIKE, ne?
Chápu to dobře, že každej jednotlivej příspěvek v diskusi získáváš jedním SQL dotazem? V případě, že ano, nebylo by mnohem efektivnější získat všechny příspěvky z jednoho vlákna pomocí 1 dotazu (například podle UID prvního-kořenového záznamu) a ty pak srávně "pospojovat" podle nějakého identifikátoru udávající pozici ve stromu příspěvků u jednotlivých příspěvků až v aplikaci?
Tiskni
Sdílej: