Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Nejen Robert si přál mít možnost automaticky sledovat komentáře k jeho zápisům v blogu. Částečně jsem tento požadavek splnil. Při vkládání zápisu můžete zaškrtnout, zda chcete sledovat diskusi. Časem přidám i možnost automaticky toto políčko zaškrtávat, ale chci to udělat obecně. Tedy i pro otázky ve fóru s možností zobrazení všech sledovaných objektů.
Mezi další novinky aktuální verze patří zvětšení cache objektů. Nastavil jsem ji na deset tisíc objektů. Ušetří to SQL dotazy pro méně časté stránky. Holt na počítači je nějaká volná RAM, tak proč ji nevyužít, že?
Dále jsem přidal kontrolu duplicit při vysvětlování pojmů ve slovníku. Měli jsme tam dvakrát IIRC. Plánuji výrazně přepsat slovník, něco na způsob wiki s podporou revizí, alternativními jmény pro stejný popis a automatickým linkováním v diskusi či článcích. Časem.
Z původního RSS exportu článků zůstal limit na šest aktuálních článků. Ten jsem odstranil, takže RSS obsahuje všechny články, co teď vidíte na hlavní stránce (HP). Poslední změnou je oprava v nastavení uživatelského profilu, kde kvůli překlepu nešlo smazat URL domovské stránky.
Měl bych k vám jednu prosbu. Kód zamezující vícenásobnému hlasování zatím moc nepočítá s proxy. Řekl bych, že to pro lidi ve školách či firmách musí být dost nepříjemné. Rád bych to opravil, blíží se totiž naše každoroční anketa o nejpopulárnější distribuci. Ale chtěl bych si ujasnit, jaké HTTP hlavičky různé proxy používají. Třeba Squid posílá IP adresu klienta pod X_FORWARDED_FOR. Nasadil jsem na abíčko stránku, která vypíše všechny hlavičky. Pokud používáte proxy a znáte svoji IP adresu, podívejte se na jednotlivé hlavičky a přidejte komentář s vaší hlavičkou, pokud v diskusi chybí. Děkuji.
Tiskni
Sdílej: