Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Nejen Robert si přál mít možnost automaticky sledovat komentáře k jeho zápisům v blogu. Částečně jsem tento požadavek splnil. Při vkládání zápisu můžete zaškrtnout, zda chcete sledovat diskusi. Časem přidám i možnost automaticky toto políčko zaškrtávat, ale chci to udělat obecně. Tedy i pro otázky ve fóru s možností zobrazení všech sledovaných objektů.
Mezi další novinky aktuální verze patří zvětšení cache objektů. Nastavil jsem ji na deset tisíc objektů. Ušetří to SQL dotazy pro méně časté stránky. Holt na počítači je nějaká volná RAM, tak proč ji nevyužít, že?
Dále jsem přidal kontrolu duplicit při vysvětlování pojmů ve slovníku. Měli jsme tam dvakrát IIRC. Plánuji výrazně přepsat slovník, něco na způsob wiki s podporou revizí, alternativními jmény pro stejný popis a automatickým linkováním v diskusi či článcích. Časem.
Z původního RSS exportu článků zůstal limit na šest aktuálních článků. Ten jsem odstranil, takže RSS obsahuje všechny články, co teď vidíte na hlavní stránce (HP). Poslední změnou je oprava v nastavení uživatelského profilu, kde kvůli překlepu nešlo smazat URL domovské stránky.
Měl bych k vám jednu prosbu. Kód zamezující vícenásobnému hlasování zatím moc nepočítá s proxy. Řekl bych, že to pro lidi ve školách či firmách musí být dost nepříjemné. Rád bych to opravil, blíží se totiž naše každoroční anketa o nejpopulárnější distribuci. Ale chtěl bych si ujasnit, jaké HTTP hlavičky různé proxy používají. Třeba Squid posílá IP adresu klienta pod X_FORWARDED_FOR. Nasadil jsem na abíčko stránku, která vypíše všechny hlavičky. Pokud používáte proxy a znáte svoji IP adresu, podívejte se na jednotlivé hlavičky a přidejte komentář s vaší hlavičkou, pokud v diskusi chybí. Děkuji.
Tiskni
Sdílej: