Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Dlouho vámi žádanou a námi odmítanou službou bylo RSS pro zprávičky. Z našeho pohledu je to jasné - zprávičky jsou atraktivní, lidé nás kvůli nim navštěvují, zvyšuje se nám návštěvnost, roste naše atraktivita pro inzerenty, zvětšuje se rozpočet redakce, můžeme platit více článků a lidí. A tenhle koloběh by nám zprávičky přes RSS nabořil.
Nicméně rooti je představili, takže nezbylo nám nic jiného, než se přizpůsobit. Ale ani my neposkytujeme kompletní obsah zprávičky, jen upoutávku. Přesněji datum, kategorii, autora a prvních deset slov. Snad tento kompromis shledáte užitečným.
Další změna se týká blogů. V menu nastavení (pravý sloupec) přibyl odkaz Upravit kategorie. Standardně jste si mohli zvolit až tři kategorie při registraci blogu. Od včerejšího večera můžete přidávat další kategorie nebo přejmenovávat existující kategorie. Časem přidám i mazání.
Tento týden by měly blogy přejít do oficiálního provozu. Ještě chybí seznam čerstvých příspěvků na titulní stránce (včetně možnosti zákazu pro jednotlivé zápisy) a seznam bloggerů. Pro ten ještě musím vymyslet URL. A jako poslední věc napsat článek. Už aby to bylo
Tiskni
Sdílej:
no ale když je tam jen kategorie tak mi to nic neřeknetitulek opravdu odpovida kategorii, nicmene v popisu zpravicku je ted 18 slov a to uz napovi opravdu hodne. Takze staci si nechat zobrazit tu polozku a je to. Vytvaret popisny titulek, nevim, komu by se s tim chtelo babrat.