Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Zase jsem pokročil v zavádění lidsky příjemných URL. Nově jsem zkonvertoval staré zprávičky (bohužel jen algoritmicky - prvních šest slov. Ruční nastavení by zabralo pár dnů) a všech článků.
A teď něco k těm opravám. Po vyprázdnění cache se nezobrazovaly zprávičky, články, otázky atd., dokud neproběhlo další kolečko aktualizace cachovaných proměnných. Teď jsem tuto situaci ošetřil a po reinicializaci se spustí ihned aktualizace.
Editace sekce znamenala ztrátu typu této sekce. Například blogy, rubriky či faq mají svůj vlastní typ, podle kterého se řídí aplikace. Teď už si dávám pozor, abych typ náhodou nepřepsal, pokud to může vadit.
Na úrovni databáze jsem vytvořil index nad dvěma sloupečky tabulky čítač, do které se ukládá například počet přečtení článku. Zrychlení je spíše teoretické.
URL článků se nastavuje až při přesouvání ze zásobníku článků do některé rubriky, URL zpráviček až při schvalování. Důvodem je, aby titulek a URL si odpovídaly. Následné změny po zveřejnění už ale neřeším. Hierarchická URL se ukládají s malými písmeny. IMHO to vypadá lépe.
Jakou součást přípravy na offline cd jsem aktualizoval kód, který převádí URL s názvem serveru na absolutní URL bez serveru. Asi by se vám nelíbilo, kdyby při brouzdáním CD některé linky vedly na internet.
Opravil jsem i chybu 57, tedy částečnou nefunkčnost tlačítka Vše/Nic u vyhledávání. Konflikt mezi globální proměnnou a parametrem metody v JavaScriptu. A také chybu 61, díky níž bylo možné vícenásobně známkovat článek.
Tiskni
Sdílej: