Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Máme tu další příděl změn na abíčku. Mezi ty větší či zajímavější bych zařadil změny u požadavků na adminy a zpracování anket.
Na žádost jsem přidal do šablony odkaz na seznam anket, je to ten titulek Anketa. Podobně jsem nalinkoval i titulek zpráviček. Odkaz Navrhněte anketu předvyplní formulář tak, aby byla zvolena správná kategorie. Do rozcestníku byl přidán recipročně Chip, až se stáhnou titulky, dám jej i zobrazit.
Celkem důležité změny jsou u požadavků na správce. Asi jste si už všimli, že u komentářů přibyl odkaz Admin a u otázek ve fóru zmizel odstavec o zařazení do nesprávného fóra. Když otevřete stránku Admin, zobrazí se vám daný komentář a vy zde máte možnost požádat o přesun otázky do lepšího fóra nebo si stěžovat na diskusi či komentář. Na žádost jsem přidal i tlačítko náhledu.
Administrátory byste spočítali na prstech rukou, kdežto čtenářů jsou desítky tisíc. Máte větší šanci najít závadné komentáře než my. Společně můžeme bránit vysokou kvalitu diskusí.
Poslední změna se týká anket. Ty nově získaly vlastní URL (/ankety), což zpřehlední třeba maily z monitoru. S novým URL získaly i vlastní třídu, která je zobrazuje. A ta je napsána inteligentněji, takže stránkování probíhá v databázi, což má za následek větší rychlost. Přitom jsem i opravil chybku, kdy nebylo možné zobrazit poslední stránku anket. Do budoucna bych rád předělal i databázový model, což umožní opětné použití anket s více volbami.
Tiskni
Sdílej:
zvlast kdyz dam pryc linuxworld a penguin (ktere IMHO nemaji moc ctenaru).Je nutné hned něco vyhazovat? Na Linuxworldu pořád něco vychází, byť jsou to převážně tiskové zprávy a PR, ale někdy jsou celkem zajímavé. A kde jinde si jich mám všimnout než tady na abclinuxu? Taky bych řekl, že trochu delší rozcestník už nemůže vadit, i tak je to hodně dlouhé, takže kousek navíc nemůže být skoro poznat. Mimochodem, nemohlo by tam být i LinuxZone.cz? V poslední době vypadá celkem živě... K penguinu se moc vyjádřit nemůžu, protože je to trochu i "můj" server, ale neměl bych radost, kdyby v rozcestníku už nebyl (snad i vy Leoši si vzpomenete na Vaše "hardware.penguin.cz").