Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Máme tu další příděl změn na abíčku. Mezi ty větší či zajímavější bych zařadil změny u požadavků na adminy a zpracování anket.
Na žádost jsem přidal do šablony odkaz na seznam anket, je to ten titulek Anketa. Podobně jsem nalinkoval i titulek zpráviček. Odkaz Navrhněte anketu předvyplní formulář tak, aby byla zvolena správná kategorie. Do rozcestníku byl přidán recipročně Chip, až se stáhnou titulky, dám jej i zobrazit.
Celkem důležité změny jsou u požadavků na správce. Asi jste si už všimli, že u komentářů přibyl odkaz Admin a u otázek ve fóru zmizel odstavec o zařazení do nesprávného fóra. Když otevřete stránku Admin, zobrazí se vám daný komentář a vy zde máte možnost požádat o přesun otázky do lepšího fóra nebo si stěžovat na diskusi či komentář. Na žádost jsem přidal i tlačítko náhledu.
Administrátory byste spočítali na prstech rukou, kdežto čtenářů jsou desítky tisíc. Máte větší šanci najít závadné komentáře než my. Společně můžeme bránit vysokou kvalitu diskusí.
Poslední změna se týká anket. Ty nově získaly vlastní URL (/ankety), což zpřehlední třeba maily z monitoru. S novým URL získaly i vlastní třídu, která je zobrazuje. A ta je napsána inteligentněji, takže stránkování probíhá v databázi, což má za následek větší rychlost. Přitom jsem i opravil chybku, kdy nebylo možné zobrazit poslední stránku anket. Do budoucna bych rád předělal i databázový model, což umožní opětné použití anket s více volbami.
Tiskni
Sdílej:
zvlast kdyz dam pryc linuxworld a penguin (ktere IMHO nemaji moc ctenaru).Je nutné hned něco vyhazovat? Na Linuxworldu pořád něco vychází, byť jsou to převážně tiskové zprávy a PR, ale někdy jsou celkem zajímavé. A kde jinde si jich mám všimnout než tady na abclinuxu? Taky bych řekl, že trochu delší rozcestník už nemůže vadit, i tak je to hodně dlouhé, takže kousek navíc nemůže být skoro poznat. Mimochodem, nemohlo by tam být i LinuxZone.cz? V poslední době vypadá celkem živě... K penguinu se moc vyjádřit nemůžu, protože je to trochu i "můj" server, ale neměl bych radost, kdyby v rozcestníku už nebyl (snad i vy Leoši si vzpomenete na Vaše "hardware.penguin.cz").