Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Na abíčku máme systém variant pro webové stránky. Kromě hlavní varianty pro běžné prohlížeče existují varianty pro lynx, PDA a tisk. Stačí přidat za libovolné URL parametr varianta=lynx a můžete si to vyzkoušet. Nicméně údržba tolika verzí byla dost náročná a nepříjemná.
Fyzicky to je realizováno tak, že každá stránka má svůj soubor se šablonou. V ní je na začátku includnut soubor header.ftl a na konci footer.ftl. Adresářová struktura vypadá asi takto:
/pda/header.ftl /pda/footer.ftl /pda/show/index.ftl /web/header.ftl /web/footer.ftl /web/show/index.ftl /web/show/zpravicka.ftl
Jak je vidět, každá varianta má svůj podadresář s totožnou strukturou.
Dosud jsem to měl realizováno tak, že jsem fyzicky změnil jen soubory, které se obsahově lišily (header.ftl a footer.ftl), zatímco ostatní soubory jsem nalinkoval přes ln -s
. To zní na první pohled jako elegantní řešení, ale mělo několik problémů. Za prvé když jsem se rozhodl obsahově změnit soubor ve variantě, nesměl jsem zapomenout odstranit symlink, jinak jsem si omylem přepsal i šablonu v hlavní variantě web.
Další problém byl s údržbou. Nezvládal jsem dávat nové funkce do ostatních variant (pokud to nebyly jen symlinky), zapomínal jsem vytvářet symlinky na nové soubory, logy se plnily chybami. Tahle cesta neměla budoucnost a zrušit ostatní varianty jsem nechtěl. Nikdo se ani nenabídl, že by je spravoval.
Proto jsem hledal jiné řešení a tím se stal vlastní implementace rozhraní TemplateLoader z freemarkeru. Jak název napovídá, má za úkol nahrávat šablony. Můj FallbackTemplateLoader bere jako parametry konstruktoru FileTemplateLoader a název defaultního adresáře. Přes delegate pattern volá instanci FileTemplateLoaderu pro všechny implementované metody. Jenom v metodě findTemplateSource má speciální chování - pokud není nalezena šablona, pokusí se ji najít v defaultní variantě. Takže v podstatě stejné chování, jako se symlinky, jen bez noční můry s jejich udržováním.
Například když někdo chce zobrazit zprávičku v PDA variantě, systém požádá o šablonu /pda/show/zpravicka.ftl
. Takový soubor ale neexistuje, což by mělo vyústit ve výjimku. Nicméně FallbackTemplateLoader se pokusí stáhnout /web/show/zpravicka.ftl
a ta už existuje.
Zatím to vypadá, že systém funguje dobře. Smazal jsem většinu souborů z ostatních variant, čímž jsem se zbavil nekonzistencí s hlavní variantou a chyb. Implementace třídy je kupodivu velice krátká, klauzule GPL je snad delší než vlastní kód.
Tiskni
Sdílej: