Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Vyšla nám nová Fedora a tak jsem se rozhodl, že vyzkouším upgrade systému pomocí FedUp. Spolu s tím jsem si ovšem dělal poznámky postupu. Podrobnější popis najdete na stránce FedUp.
Upgrade pomocí FedUp se skládá ze tří částí – přípravy, vlastního upgradu a úklidu.
Příprava
Potřebujeme nejnovější verzi FedUp a zároveň by náš systém měl být aktualizovaný.
sudo yum update -y sudo yum --enablerepo=updates-testing install fedup
Jako zdroj pro upgrade jsem použil skoro všudypřítomný internet. (lze také využít ISO soubor nebo jakékoli médium – viz. FedUp)
sudo fedup-cli --network 19 --debuglog fedupdebug.log
Číslo 19 nám udáva na jakou verzi Fedory budeme updatovat (tedy Fedora 19).
Jakmile je tato operace hotová zkontrolujeme fedupdebug.log
zda se nevyskytly nějaké chyby ve výstupu fedup-cli
. V mém případě proběhlo vše v pořádku a tak můžeme jít vesele dál.
Vlastní upgrade
Pokud jsme nenašli žádnou chybu ve fedupdebug.log
můžeme systém restartovat.
reboot
Jakmile se systém restartuje uvidíme v GRUB menu položku System Upgrade.
Zvolte položku System Upgrade (fedup).
Systém by nyní měl nabootovat a začít s upgradem. Při upgradování by měl být vidět plymouth boot screen.
Kliknutím na ESC si můžeme zobrazit log.(Pozn. BUG - Při opětovném stisknutí ESC se vrátíte na obrazovku boot screenu, kde však progressbar zobrazující stav upgradu nebude funkční.)
Jakmyle bude proces upgradování dokončen systém se restartuje a do GRUB menu se přidá položka Fedora 18.
Upgradování chvíli trvalo, ale vše proběhlo bez problému.
Nicméně GRUB ze kterého bootujeme nepodlehl upgradu (je to GRUB z Fedory 18). Na stránkách je doporučení jej přeinstalovat. Což se dělá manuálně. Pokud chcete zachovat stávajicí, můžete.
Upgradovaní GRUB na systémech s BIOSem
Nainstalujeme bootloader a vytvoříme nový konfigurační soubor
sudo grub2-install /dev/sda sudo grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg
Pokud máte UFEI namísto BIOSu postupujte podle návodu zde. Stejně tak chcete-li nastavit výchozí vstup (setting default entry).
Úklid
Uklidíme po sobě
fedup-cli --clean
Vypadá to, že se vše povedlo, už pár dní funguji bez problémů.
Tiskni
Sdílej:
No upgrade available for the following repos: fedora
Error: can't get boot images.
The installation repo isn't available.
You need to specify one with --instrepo.
Takze upgrade nateraz radsej odkladam.