Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Vyšla nám nová Fedora a tak jsem se rozhodl, že vyzkouším upgrade systému pomocí FedUp. Spolu s tím jsem si ovšem dělal poznámky postupu. Podrobnější popis najdete na stránce FedUp.
Upgrade pomocí FedUp se skládá ze tří částí – přípravy, vlastního upgradu a úklidu.
Příprava
Potřebujeme nejnovější verzi FedUp a zároveň by náš systém měl být aktualizovaný.
sudo yum update -y sudo yum --enablerepo=updates-testing install fedup
Jako zdroj pro upgrade jsem použil skoro všudypřítomný internet. (lze také využít ISO soubor nebo jakékoli médium – viz. FedUp)
sudo fedup-cli --network 19 --debuglog fedupdebug.log
Číslo 19 nám udáva na jakou verzi Fedory budeme updatovat (tedy Fedora 19).
Jakmile je tato operace hotová zkontrolujeme fedupdebug.log
zda se nevyskytly nějaké chyby ve výstupu fedup-cli
. V mém případě proběhlo vše v pořádku a tak můžeme jít vesele dál.
Vlastní upgrade
Pokud jsme nenašli žádnou chybu ve fedupdebug.log
můžeme systém restartovat.
reboot
Jakmile se systém restartuje uvidíme v GRUB menu položku System Upgrade.
Zvolte položku System Upgrade (fedup).
Systém by nyní měl nabootovat a začít s upgradem. Při upgradování by měl být vidět plymouth boot screen.
Kliknutím na ESC si můžeme zobrazit log.(Pozn. BUG - Při opětovném stisknutí ESC se vrátíte na obrazovku boot screenu, kde však progressbar zobrazující stav upgradu nebude funkční.)
Jakmyle bude proces upgradování dokončen systém se restartuje a do GRUB menu se přidá položka Fedora 18.
Upgradování chvíli trvalo, ale vše proběhlo bez problému.
Nicméně GRUB ze kterého bootujeme nepodlehl upgradu (je to GRUB z Fedory 18). Na stránkách je doporučení jej přeinstalovat. Což se dělá manuálně. Pokud chcete zachovat stávajicí, můžete.
Upgradovaní GRUB na systémech s BIOSem
Nainstalujeme bootloader a vytvoříme nový konfigurační soubor
sudo grub2-install /dev/sda sudo grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg
Pokud máte UFEI namísto BIOSu postupujte podle návodu zde. Stejně tak chcete-li nastavit výchozí vstup (setting default entry).
Úklid
Uklidíme po sobě
fedup-cli --clean
Vypadá to, že se vše povedlo, už pár dní funguji bez problémů.
Tiskni
Sdílej:
No upgrade available for the following repos: fedora
Error: can't get boot images.
The installation repo isn't available.
You need to specify one with --instrepo.
Takze upgrade nateraz radsej odkladam.