Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Sice jedu na Fluxboxu, ale moc se mi to líbí
Přibalit to staticky do DEB je fajn nápad, alespoň to bude fungovat všude stejně
Zdravím
Není zač, vypadá to užitečně a to je jen a jen dobře
Pro Fluxbox snad klikací nástroje ani nejsou. Existuje myslím FluxConf, ale ten údajně už několik verzí nefunguje, nebo tak něco. Ale můžu říct, že třeba wallpaper se nastavuje tak, že zavolám příkaz fbsetbg a cestu k wallpaperu předám jako parametr. Takže kdyby se po kliknutí na "změna wallpaperu" otevřel open file dialog a vybraný soubor předal jako parametr příkazu fbsetbg, tak už máme změnu wallpaperu
Když mě Fluxbox vyhovuje, jen by bylo fajn mít tu grafickou konfigurační utilitu, abych nemusel hledat, v kterym že souboru to nastavení sakra je
Mimochodem, jakou grafickou utilitou by se daly nastavit defaultní aplikace v systému? Docela mě štve, když nainstaluju třeba imagemagick a najednou se mi nastaví jako defaultní aplikace pro otvírání všech obrázků Stejně tak Wine, kdy mi potom texťáky otvírá Notepad.exe
Já mám Nautilus, ale ten před nějakou dobou ztratil pro mě nejdůležitější volbu - definovat si vlastní příkaz. Navíc by dost bodla záloha a podobně. A u některých formátů třeba Zenity dialog, kde bych si moh vybrat z mnou vybraných programů (občas tu mám videa, co přehraje jen VLC, nebo jen MPlayer)
To jsem si taky říkával, ale narazil jsem
Tím jsem myslel zálohu asociovaných programů. Napříkad si pro textový soubory nastavim Gedit a potom nainstaluju Wine. To si bez dovolení přepíše Gedit na Notepad.exe. Zálohu jsem myslel ve smyslu, že bych dokázal obnovit stav, co jsem si naklikal dřív - takže by se mi Notepad.exe zase změnil na Gedit a podobně
Nedávno se tu psalo v blogu jak se to dělá - http://www.abclinuxu.cz/blog/firefox_bal/2012/10/kterak-jsem-icecat-prehravat-wav-naucil
A tady ještě dodatek, protože jsem to dneska googlil: http://www.libre-software.net/change-the-default-application-linux-mint-ubuntu
Děkuji
Mě by se líbila aplikace, která by vypadala asi takhle:
- co řádek, to jeden MIME type a přidružená aplikace
- po spuštění načte řádky z $HOME a zbývající vezme z /usr/share
- dvojklikem na řádek se objeví možnost změnit výchozí aplikaci (našeptávač z /usr/bin a dalších cest by nebyl na škodu)
- v menu aplikace by byla možnost backup/restore
- restore = zobrazí seznam změn (MIME type | původní aplikace | nová aplikace) se zatržítky, vypnutím zatržítka se nechá původní aplikace. To všechno se nakonec potvrdí -> konfigurace se zapíše do $HOME
Kouknu se jestli bych to nedokázal sám, ale myslim si, že na to nemám
Jistě, nejak jsem se rozepsal a neměl jsem nikoho, kdo by mě zarazil (nevýhoda koleje oproti domovu).
Jestli jsem to pochopil správně, tak soubor v $HOME se použije jako první a jen pokud tam není pravidlo pro konkrétní případ, tak se sáhne do /etc. Je to nějak tak, nebo je to komplikovanější (z textu to tak vyznělo)?
Těším se na výsledek a omlouvám se za všechen čas, o který jsem tu všechny připravil
Tak u mě v Debianu je to ještě komplikovanější:
v /usr/share/applications mám jen mimeinfo.cache, nic jako defaults tam není. V $HOME/.local/share/applications mám mimeapps.list s jednou aplikací.
[Default Applications] # HELP: # to find of your favorite file-tipe use "ctrl + f" key # change XYZ.desktop to your apps # edit ths file onli with LCC ######################################################################## ######################################################################## # AUDIO - recommended: vlc, smplayer, totem audio/3gpp=vlc.desktop audio/mp2=vlc.desktop audio/mp3=vlc.desktop audio/flac=vlc.desktop .... x-content/audio-cdda=vlc.desktop x-content/audio-dvd=vlc.desktop x-content/audio-player=vlc.desktop ######################################################################## ######################################################################## # VIDEO - recommended: vlc, smplayer, totem video/mpeg2=vlc.desktop video/mpeg4=vlc.desktop video/mp4=vlc.desktop video/avi=vlc.desktop ..... ######################################################################## ######################################################################## # IMAGES - recommended: gpicview, gthumbview, xnview mp, gipm, hugin, rawstudio, imagemagic image/bmp=gpicview.desktop image/png=gpicview.desktop image/jpg=gpicview.desktop .....Súbor má 200 riadkov. To je dosť vela. Je to hlavne tým, že som musel každý typ písať na nový riadok. Je možné zmeniť sintax na niečo takéto: prípona1, prípona1, prípona1, prípona1=aplikacia.desktop? Na googly som nič úsporné nenašiel. Ďalším problémeom je že keď do súboru pristupuje PCman tak ignoruje čo je už v ňom zapísané a jednoducho pripisuje na koniec súboru nové riedky - často aj duplikáty. Taktiež poničí komenty a odstavce. Preto budue riešenie pozostávať aj so skriptovej časti, ktorá po editácii v textovom editore zmení práva súboru "len na čítanie" aby nemohli iné aplikácie pokaziť členienie.
locale
(pak bys mohl mít třeba dialogs.en_US
, dialogs.cs_CZ
apod.) a byl by značně urychlený i překlad. V případě, že by se pro danou jazykovou mutaci nevyskytoval soubor dialogs, tak by se rovnou použilo dialogs.en_US
.
Popravdě netuším jak složité je podobné použití stringů v Gtk a jestli s nimi lze takto vůbec pracovat, je to jen návrh...
/usr
, pak nepůjde otevřít pro zápis (pokud bude mít korektně pro /usr
nastavena práva). Nebo první spuštění vyřešit překopírováním editovaného XML souboru třeba do /home/<uživatel>/.lcc
...
Tiskni
Sdílej: