Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Minule jsem vytvořil formulář pro přihlášení, ale nedodělal jsem akci, která zpracovává data z formuláře. Zatím jsem jen provedl kontrolu, zda jsou data do formuláře zadaná validní. Dnes se tedy podívám na jednu z metod, jak v Zendu provést autentizaci, a to asi nejpoužívanější - ověření uživatelem zadaného loginu a hesla oproti záznamu v databázi.
Pro účely autentizace Zend nabízí třídu Zend_Auth
. Tato třída samotná ale ke skutečnému provádění autentizace neslouží. Slouží spíše jako obalující třída pro různé úkony s autentizací spojené (krom provedení autentizace např. k uložení výsledku atd.). Autentizace samotná je prováděna autentizačními adaptéry. Adaptér musí implementovat rozhraní Zend_Auth_Adapter_Interface
, které definuje pouze jedinou metodu, a tou je metoda authenticate()
. Pro autentizaci oproti záznamu v databázi je v Zendu již připraven adaptér Zend_Auth_Adapter_DbTable
(dále jsou dostupné adaptéry pro autentizaci přes Ldap, OpenId a další). Adaptéru nastavíme atributy potřebné pro úspěšné provedené autentizace daným způsobem (např. v jaké tabulce databáze je login a heslo) a zavoláme metodu authenticate()
. Ta jako výsledek vrátí (i neúspěšném případě) výsledek reprezentovaný třídou Zend_Auth_Result
. Tento výsledek pak můžeme uložit a později opět získat pomocí třídy Zend_Auth
. Pokud neurčíme jinak, bude Zend_Auth
výsledek ukládat do session. Jelikož Zend_Auth
je singleton, její instanci lze získat pouze přes statickou metodu Zend_Auth::getInstance()
.
Vše asi bude srozumitelnější z příkladu. Předpokládejme, že máme v databázi následující tabulku, kde je krom loginu a hesla navíc uložena informace, zda je účet aktivní a navíc uživatelova role (tu pak využijeme při autorizaci):
CREATE TABLE userlogin(login_id INT NOT NULL PRIMARY KEY AUTO_INCREMENT,login VARCHAR(255) UNIQUE NOT NULL, passwd VARCHAR(32) NOT NULL, active BOOLEAN NOT NULL, role VARCHAR(10) NOT NULL);Z registrů získáme v nich uložené spojení do databáze a vytvoříme instanci
Zend_Auth_Adapter_DbTable
:
$db = Zend_Registry::get('db'); $authAdapter = new Zend_Auth_Adapter_DbTable($db);Na adaptéru nastavíme tabulku, kde jsou uloženy autentizační údaje a jméno sloupečku v tabulce, kde je login a kde heslo:
$authAdapter->setTableName('userlogin'); $authAdapter->setIdentityColumn('login'); $authAdapter->setCredentialColumn('passwd'); $authAdapter->setCredentialTreatment('MD5(?) AND active = 1');Poslední řádek určuje, jak se má zacházet s heslem (v našem případě získat MD5 hesla, neboť v databázi je uloženo jen MD5 hesla) a další dodatečnou podmínku, aby byla autentizace úspěšná (zde je dodatečná podmínka, že účet musí být aktivní). Nyní ještě musíme nastavit pro jaká data chceme autentizaci provádět:
$authAdapter->setIdentity($username); $authAdapter->setCredential($passwd);a můžeme zavolat
authenticate()
, a to jak již bylo řečeno, přímo na adaptéru nebo na instaci Zend_Auth
:
$auth = Zend_Auth::getInstance(); $result = $auth->authenticate($authAdapter);Jestli byl pokus o autentizaci úspěšný, zjistíme zavoláním metody
isValid()
na objektu $result
(instance Zend_Auth_Result
).
Jestliže voláme metodu authenticate()
výše uvedeným způsobem (tj. na instanci Zend_Auth
), Zend_Auth
krom zavolání metody authenticate()
na adaptéru uloží v případě úspěšné autentizace identitu uživatele do session.
Identitu můžeme získat i z objektu $result
zavoláním metody getIdentity()
a nebo (to je asi nejčastější a nejdůležitější způsob) přes Zend_Auth
opět voláním metody getIdentity()
(ještě před tím můžeme ověřit, že identita existuje zavoláním metody hasIdentity()
). Tj. kdekoli v aplikaci můžeme ověrit, zda je uživatel přihlášen, a jestliže ano, tak se podívat, co je to za uživatele:
$auth = Zend_Auth::getInstance(); if ($auth->hasIdentity()) { $identity = $auth->getIdentity(); }Identita obsahuje jen login uživatele. Pokud bychom chtěli, aby obsahovala i další údaje, můžeme do ní z login tabulky načíst i další údaje, slouží k tomu metoda
getResultRowObject()
:
$data = $authAdapter->getResultRowObject(null,array('passwd','active')); $auth->getStorage()->write($data);Zde jsem načetli z tabulku celou řádku až na heslo, které je zbytečné (ba dokonce nebezpečné) v session ukládat a stejně tak je dál zbytečný atribut active. Metoda
getResultRowObject()
má dva parametry. První parametr metody getResultRowObject()
je pole obsahující názvy sloupců tabulky, které chceme získat (pokud je null
, berou se všechny) a druhý pole s názvy sloupců, které chceme vynechat (pokud první parametr nebude null
, pak se již na druhý argument nebere zřetel). Nyní tedy máme v případe úspěšné autentizace uživatele v session uložen jeho login, id a roli. Roli příště využijeme pro autorizaci.
Pokud se uživatel odhlásí, patrně by bylo dobré vymazat jeho identitu. To se snadno zařídí následujícím způsobem:
Zend_Auth::getInstance()->clearIdentity();Celá akce pro přihlášení, minule nedodělaná, by tedy mohla vypadat třeba takto:
public function authAction(){ if (!$this->getRequest()->isPost()) { return $this->_forward('index'); } $form = $this->getLoginForm(); if (!$form->isValid($_POST)) { $this->view->form = $form; return $this->render('showform'); } $db = Zend_Registry::get('db'); $authAdapter = new Zend_Auth_Adapter_DbTable($db); $authAdapter->setTableName('userlogin'); $authAdapter->setIdentityColumn('login'); $authAdapter->setCredentialColumn('passwd'); $authAdapter->setCredentialTreatment('MD5(?) AND active = 1'); $authAdapter->setIdentity($username); $authAdapter->setCredential($passwd); $auth = Zend_Auth::getInstance(); $result = $auth->authenticate($authAdapter); if ($result->isValid()) { $data = $authAdapter->getResultRowObject(null,array('passwd','active')); $auth->getStorage()->write($data); $this->_redirect('/loginNeeded'); } else { $this->view->message = 'Login failed.'; } }A pro úplnost ještě akce pro odhlášení:
function logoutAction(){ Zend_Auth::getInstance()->clearIdentity(); $this->_redirect('/login'); }
Tiskni
Sdílej:
$prihlaseny = Zend_Auth::getIdentity();