Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
k cemu je to vlastne dobre?TatraBanka na Slovensku vydáva teraz bezkontaktné platobné karty. Popravde by ma celkom zaujímalo zistiť nezávisle na marketingovom oddelení banky, čo sa dá z karty vyčítať. Napr. som čítal články o tom, že je možné zistiť číslo karty, vrátane CVV a dobu jej platnosti. Čo by umožnilo použiť získané údaje na platbu cez internet bez vedomia majiteľa.
Každopádně ty bezkontaktní platební karty (alespoň tady v ČR) mají být právě NFC.Môžeš to niečím podložiť? Ja vychádzam z tohto (a loga na tej karte, ktoré má bližšie k tomuto než k logu NFC).
RFID vysílá na jiné frekvenciPro zkratku RFID obecně není frekvence nijak definována a nejčastěji se používají 125kHz karty (nejhloupější), 13,56MHz (naprostá většina, všechny Mifare a obdobné - openkrad, ISIC, spousta přístupovek) a nějakých 866MHz (ty jsem ještě naživo neviděl).
spousta přístupovekto jsou většinou taky jen klíčenky s 125kHz
Tiskni
Sdílej: