Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Konečně! Po několika neúspěšných pokusech se mi konečně podařilo zprovoznit swsusp v gentoo. V tomto zápisku se s vámi pokusím podělit o své poznatky...
Dnes jsem si četl pár článků o spotřebě PC, šetření elektřiny apod. To mě trochu inspirovalo a jelikož se mi zrovna nechtělo hrát Enemy Territory, rozhodl jsem se asi po stopáté vytáhnout proti zlobivému Software Suspendu. Tuším, že dnešní počítače jsou na tom o poznání lépe, ale mně se stále nedařilo. Můj křemíkový kamarád se sestává z desky Epox EP-8RDA3i(nForce2 chipset), 1GB RAM, AMD Bartona XP 2600+ a grafiky Nvidia Geforce 6600(ovladače 100.14.19), data to ukládá na dva disky s paralelním rozhraním, nesmím zapomenout na zvukovku -> SB Live 24bit(CA0106, ALSA).
PC1 linux # lspci 00:00.0 Host bridge: nVidia Corporation nForce2 AGP (different version?) (rev c1) 00:00.1 RAM memory: nVidia Corporation nForce2 Memory Controller 1 (rev c1) 00:00.2 RAM memory: nVidia Corporation nForce2 Memory Controller 4 (rev c1) 00:00.3 RAM memory: nVidia Corporation nForce2 Memory Controller 3 (rev c1) 00:00.4 RAM memory: nVidia Corporation nForce2 Memory Controller 2 (rev c1) 00:00.5 RAM memory: nVidia Corporation nForce2 Memory Controller 5 (rev c1) 00:01.0 ISA bridge: nVidia Corporation nForce2 ISA Bridge (rev a4) 00:01.1 SMBus: nVidia Corporation nForce2 SMBus (MCP) (rev a2) 00:02.0 USB Controller: nVidia Corporation nForce2 USB Controller (rev a4) 00:02.1 USB Controller: nVidia Corporation nForce2 USB Controller (rev a4) 00:02.2 USB Controller: nVidia Corporation nForce2 USB Controller (rev a4) 00:04.0 Ethernet controller: nVidia Corporation nForce2 Ethernet Controller (rev a1) 00:08.0 PCI bridge: nVidia Corporation nForce2 External PCI Bridge (rev a3) 00:09.0 IDE interface: nVidia Corporation nForce2 IDE (rev a2) 00:1e.0 PCI bridge: nVidia Corporation nForce2 AGP (rev c1) 01:08.0 Multimedia audio controller: Creative Labs SB Audigy LS 01:09.0 Communication controller: Conexant HSF 56k HSFi Modem (rev 01) 01:0a.0 Multimedia audio controller: Fortemedia, Inc Xwave QS3000A [FM801] (rev b2) 01:0a.1 Input device controller: Fortemedia, Inc Xwave QS3000A [FM801 game port] (rev b2) 02:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV43 [GeForce 6600] (rev a2)
A teď k věci: zapnul jsem podporu v jádře (2.6.23):
[*] Power Management support [*] Legacy Power Management API (DEPRECATED) [ ] Power Management Debug Support [*] Suspend to RAM and standby [*] Hibernation (aka 'suspend to disk') (/dev/sdb1) Default resume partition [*] ACPI Support (Advanced Configuration and Power Interface) Sup < > APM (Advanced Power Management) BIOS support ---> CPU Frequency scaling --->
zkompiloval a zavedl, potom jsem si v Gentoo nainstaloval sys-power/suspend a sys-power/pm-utils z overlaye Gentopia
emerge layman layman -a gentopia
a přidal řádek s overlay do /etc/make.conf:
PORTDIR_OVERLAY="/usr/local/portage/overlay /usr/portage/local/layman/gentopia"
a potom nainstaloval:
emerge -av sys-power/suspend sys-power/pm-utils
Ještě bylo potřeba sem tam něco změnit:
V /etc/xorg.conf jsem do sekce Device přidal:
Option "NvAGP" "1"
prý to s AGP ovladačem z jádra blbne.
a teď to začne: s2ram bych musel spouštět s parametrem f a ještě ručně restartovat alsasound, což se mi nelíbilo, proto jsem vytvořil tyto soubory:
/etc/pm/config.d/00-my.conf:
S2RAM_OPTS="-f"
podle této stránky jsem vytvořil /etc/pm/sleep.d/70myhook:
#!/bin/bash case $1 in hibernate) #před uspáním na disk /etc/init.d/alsasound stop //zastaví alsasound ;; suspend) #před uspáním do RAM /etc/init.d/alsasound stop ;; thaw) #probuzení z disku /etc/init.d/alsasound start //spustí alsasound sudo -H -u david kicker ;; resume) #z paměti /etc/init.d/alsasound start sudo -H -u david kicker //po restartu alsasound mi spadne kicker, vizte níže ;; esac
a ten pasoval na spustitelný:
chmod +x /etc/pm/sleep.d/70myhook
kvůli zlobivému kickeru a mé lenosti hledat chybu jsem exportoval toto:
export XAUTHORITY=/home/david/.Xauthority
v rootovi, a přihodil to do /root/.bashrc, aby našel Xserver při spouštění kickeru
no a nakonec ještě upavil /etc/sudoers:
%wheel ALL=NOPASSWD:/usr/sbin/pm-* ,/usr/sbin/s2*
A je to, teď už mi nic nebrání to uspat i jako uživatel: sudo pm-suspend nebo pm-hibernate.
Netroufám si to nazvat howto, je to vlastně jakýsi neúplný okomentovaný log nastiňující, jak že se to vlastně povedlo. Určitě to mnohým z vás funguje a máte promyšlenější řešení než já, ale třeba to někoho inspiruje.. Máte-li připomínku, určitě se rád poučím v diskusi pod zápiskem...
Tiskni
Sdílej: