Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Konečně! Po několika neúspěšných pokusech se mi konečně podařilo zprovoznit swsusp v gentoo. V tomto zápisku se s vámi pokusím podělit o své poznatky...
Dnes jsem si četl pár článků o spotřebě PC, šetření elektřiny apod. To mě trochu inspirovalo a jelikož se mi zrovna nechtělo hrát Enemy Territory, rozhodl jsem se asi po stopáté vytáhnout proti zlobivému Software Suspendu. Tuším, že dnešní počítače jsou na tom o poznání lépe, ale mně se stále nedařilo. Můj křemíkový kamarád se sestává z desky Epox EP-8RDA3i(nForce2 chipset), 1GB RAM, AMD Bartona XP 2600+ a grafiky Nvidia Geforce 6600(ovladače 100.14.19), data to ukládá na dva disky s paralelním rozhraním, nesmím zapomenout na zvukovku -> SB Live 24bit(CA0106, ALSA).
PC1 linux # lspci 00:00.0 Host bridge: nVidia Corporation nForce2 AGP (different version?) (rev c1) 00:00.1 RAM memory: nVidia Corporation nForce2 Memory Controller 1 (rev c1) 00:00.2 RAM memory: nVidia Corporation nForce2 Memory Controller 4 (rev c1) 00:00.3 RAM memory: nVidia Corporation nForce2 Memory Controller 3 (rev c1) 00:00.4 RAM memory: nVidia Corporation nForce2 Memory Controller 2 (rev c1) 00:00.5 RAM memory: nVidia Corporation nForce2 Memory Controller 5 (rev c1) 00:01.0 ISA bridge: nVidia Corporation nForce2 ISA Bridge (rev a4) 00:01.1 SMBus: nVidia Corporation nForce2 SMBus (MCP) (rev a2) 00:02.0 USB Controller: nVidia Corporation nForce2 USB Controller (rev a4) 00:02.1 USB Controller: nVidia Corporation nForce2 USB Controller (rev a4) 00:02.2 USB Controller: nVidia Corporation nForce2 USB Controller (rev a4) 00:04.0 Ethernet controller: nVidia Corporation nForce2 Ethernet Controller (rev a1) 00:08.0 PCI bridge: nVidia Corporation nForce2 External PCI Bridge (rev a3) 00:09.0 IDE interface: nVidia Corporation nForce2 IDE (rev a2) 00:1e.0 PCI bridge: nVidia Corporation nForce2 AGP (rev c1) 01:08.0 Multimedia audio controller: Creative Labs SB Audigy LS 01:09.0 Communication controller: Conexant HSF 56k HSFi Modem (rev 01) 01:0a.0 Multimedia audio controller: Fortemedia, Inc Xwave QS3000A [FM801] (rev b2) 01:0a.1 Input device controller: Fortemedia, Inc Xwave QS3000A [FM801 game port] (rev b2) 02:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV43 [GeForce 6600] (rev a2)
A teď k věci: zapnul jsem podporu v jádře (2.6.23):
[*] Power Management support [*] Legacy Power Management API (DEPRECATED) [ ] Power Management Debug Support [*] Suspend to RAM and standby [*] Hibernation (aka 'suspend to disk') (/dev/sdb1) Default resume partition [*] ACPI Support (Advanced Configuration and Power Interface) Sup < > APM (Advanced Power Management) BIOS support ---> CPU Frequency scaling --->
zkompiloval a zavedl, potom jsem si v Gentoo nainstaloval sys-power/suspend a sys-power/pm-utils z overlaye Gentopia
emerge layman layman -a gentopia
a přidal řádek s overlay do /etc/make.conf:
PORTDIR_OVERLAY="/usr/local/portage/overlay /usr/portage/local/layman/gentopia"
a potom nainstaloval:
emerge -av sys-power/suspend sys-power/pm-utils
Ještě bylo potřeba sem tam něco změnit:
V /etc/xorg.conf jsem do sekce Device přidal:
Option "NvAGP" "1"
prý to s AGP ovladačem z jádra blbne.
a teď to začne: s2ram bych musel spouštět s parametrem f a ještě ručně restartovat alsasound, což se mi nelíbilo, proto jsem vytvořil tyto soubory:
/etc/pm/config.d/00-my.conf:
S2RAM_OPTS="-f"
podle této stránky jsem vytvořil /etc/pm/sleep.d/70myhook:
#!/bin/bash case $1 in hibernate) #před uspáním na disk /etc/init.d/alsasound stop //zastaví alsasound ;; suspend) #před uspáním do RAM /etc/init.d/alsasound stop ;; thaw) #probuzení z disku /etc/init.d/alsasound start //spustí alsasound sudo -H -u david kicker ;; resume) #z paměti /etc/init.d/alsasound start sudo -H -u david kicker //po restartu alsasound mi spadne kicker, vizte níže ;; esac
a ten pasoval na spustitelný:
chmod +x /etc/pm/sleep.d/70myhook
kvůli zlobivému kickeru a mé lenosti hledat chybu jsem exportoval toto:
export XAUTHORITY=/home/david/.Xauthority
v rootovi, a přihodil to do /root/.bashrc, aby našel Xserver při spouštění kickeru
no a nakonec ještě upavil /etc/sudoers:
%wheel ALL=NOPASSWD:/usr/sbin/pm-* ,/usr/sbin/s2*
A je to, teď už mi nic nebrání to uspat i jako uživatel: sudo pm-suspend nebo pm-hibernate.
Netroufám si to nazvat howto, je to vlastně jakýsi neúplný okomentovaný log nastiňující, jak že se to vlastně povedlo. Určitě to mnohým z vás funguje a máte promyšlenější řešení než já, ale třeba to někoho inspiruje.. Máte-li připomínku, určitě se rád poučím v diskusi pod zápiskem...
Tiskni
Sdílej: