Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Dobrý večer, vážení přátelé, chci se s Vámi podělit o jeden užitečný poznatek s přehrávačem mp3 Teac MP-222 - je to blbost, ale může se hodit...
Nedávno jsem si pořídil výše uvedený přehrávač, nic moc, ale 1300,- za 2GB s rádiem a čitelným zobrazovačem není zas tolik. Problém nastal po nahrání empétrojek - přehrávač je odmítal přehrávat v abecedním pořádku. Časem jsem zjistil, že přehrává dle data nahrání souboru - a začal se lámat chleba; hledal jsem něco, co by soubory kopírovalo rovnou bez nutnosti syncu, který pořadí ignoruje(alespoň u mne), chtěl jsem si napsat skriptík, který by rekurzivně nahrál soubor a synchronizoval - volbu v cp jsem nenašel, nakonec se mi ale povedlo najít lepší řešení - rsync, zkopíroval jsem soubory do složky mp3 a spustil:
rsync -av ~/mp3/ /media/disk-5/
a vida: zadařilo se, odteď přehrává hezky podle abecedy, teda, většina je pojmenována ## - jmeno.mp3, ale neskutečně mne iritoval, přehrával-li jako čtvrtý, soubor 18 - cosi.mp3...
Bojím se, že mě teď sjedete, že se to dá udělat jinak - a dozajista budete mít pravdu, ale mně to takhle vcelku vyhovuje, málo práce, je to intuitivní a splňuje to očekávání
Doufám, že to někomu třeba pomůže a nikomu neublíží.
Děkuji Radku Kamenskému, že se v diskusi podělil o lepší řešení -> FATSort
Tiskni
Sdílej:
mkfs.vfat -F32 /dev/sdd1a pak nešel připojit. Potom se vypnul a už se nedal nijak zapnout. Potom jsem ho nějak odpojil, zapojil a nějak záhadně (ne na poprvé) naskočil a já mohl dál experimentovat. Dogooglil jsem se k tomu, že by se mohlo hodit nastavit větší logickou velikost sektoru... Tohle už funguje:
mkfs.vfat -F32 -S2048 /dev/sdd1To byl šílenej stres jak to nechtělo naběhnout a na nic to nereagovalo, už mě začínala jímat hrůza...
find . -type d | while read F; do cp --parents "$F/"*.mp3 /cesta/kam done