Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Asi pred 3 rokmi otec zakúpil novú atramentovú tlačiareň Canon PIXMA MP130.
Vo windowse nebol problém nainštalovať drivre z priložených CD, je na nich aj obsiahly manuál v slovenčine (alebo češtine to je jedno) na ktorý tata nedá dopustiť, a stále ho chce mať uprostred pracovnej plochy.
Ale v linuxe to bolo horšie. Po každom upgrade Ubuntu na novú verziu som sa snažil tlačiareň rozbehnúť, no nikdy sa mi to nepodarilo. Tlačiareň buď nerobila nič, alebo iba na displeji napísala "PRINTING", a nejavila známky života. Dnes som na desktope upgradoval na Ubuntu 8.10, a zase sa zacal ten rituál s tlačiarňou. Chviľu som googlil, a našiel som niečo v španielčine, že by to malo isť s driverom na Pixma IP1500. Teda nie že by som vedel po španielsky...
Tak som sa do toho pustil, urobil som proste niečo nasledujúce:
pridal som do source.list riadok:
deb http://mambo.kuhp.kyoto-u.ac.jp/~takushi/ubuntu ./
obnovil som info o balíčkoch,
sudo apt-get update
nainštaloval som balíčky libcnbj, bjfilter, pstocanonbj
sudo apt-get install libcnbj-2.5 bjfilter-2.5 pstocanonbj
reštartol som stroj, spustil som v Gnome: Správa > Tlač
a odstránil som odtial všetky tlačiarne čo tam boli. Dal som pridať tlačiareň, a nastavil som drivre pre Canon > Pixma IP1500. Dal som vytlačiť nejakú stránku čo som mal zrovna naťiahnutú vo Firefoxe, a v podstate som ani nedúfal že sa vytlačí. No keď tlačiaren zrazu začala vrčať, a vyliezla z nej vytlačená strana, mne padla sánka, a začal som sa radovať, že sa mi po troch rokoch podarilo rozbehnúť Pixmu
pod linuxom. Konečne nebudem musiet kôli vytlačeniu nejakej pos..nej stranky rebootovat do win.
Tento blog píšem ako návod podľa ktorého to rozbehám aj v apríli na 9.04. Teda aspoň dúfam. A možno ešte niekto vlastní túto šialenú tlačiaren, a pomôže to aj jemu. Dovi, dopo, pekny deň...
Tiskni
Sdílej: