Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
--graphicssystem=raster --graphicssystem=x11 --graphicssystem=opengl
cat ~/.kde4.4/share/config/kdeglobals |grep Graphic GraphicEffectsLevel=0
Ale v pdostate mi to je aj tak jedno, plasma sa mi nedá updatnúť lebo závislosti sa nechcú nainštalovať (paludis hlási, že u PyKDE4 nefunguje make install, v bugoch hlásené je, nikto neopravil ...). Aspoň, že existujú aj iné alternatívy.
já osobně jsem ještě neviděl stroj, kde by XRender porazil ve vykreslování CPUTaky mi „akcelerace“ XRenderu příšerně brzdí celý desktop. Až do té míry, že můj 2.4 GHz procesor na Linuxu nestačí ani na takovou triviální věc jako plaintextový editor (libovolný pod GTK+), jak je to pomalé. Mě by hrozně zajímalo, čím to je, že akcelerace XRenrder, a potažmo grafika pod X11 prostě ani po skoro 10 letech pořádně nefunguje. NIkdy nefungovala a nefunguje. Je to tím, že XRender, potažmo X11 je prostě špatně navržený (pokud ano, proč už dávno nebyl vyměněn za něco lepšího?), nebo to je tím, že jej ovladače špatně implementují? Zatím celých 10 let pořád dokola a dokola čtu, že je to chyba ovladačů, že mají špatnou podporu XRender. Ale pokud tvůrci ovladačů ani po x-té generaci nových karet a téměř 10 letech vývoje stále nejsou schopni udělat ovladače pro Xkovou hardwarovou akceleraci tak, aby to bylo aspoň stejně rychlé jako čistě softwarové vykreslování, když už ne rychlejší, opravdu to je jenom jejich chyba, že jsou tak blbí?
To jako že by Cairo mělo být najednou rychlejší než Qt4Sice Cairo nemám rád, ale zrychlení bych se vůbec nebránil, je to líné jak šnek. Možná bych si ho nakonec i oblíbil? To by někdo mohl spáchat i sebevraždu, to nechci mít na triku
Ale k věci, šlo by to, ale dokud nebude grafická část 100% hotová, tak o něčem takovém ani nepřemýšlím. Já chci na Fogu zaločit úplně nový GUI toolkit, takže Cairo a podobně knihovny jsou mimo můj zájem:)Cairo is dead. Long live Fog!
OpenRC - start systému se zrychlil, znát je to hlavně na notebooku, na odezvu KDE4 samozřejmě nemá vliv.On někdo vypíná počítač, nebo dokonce notebook? Mně probuzení z uspání do paměti trvá 8 sekund včetně zadání hesla.
Při použití suspend to RAM se notebook v 60% případů neprobere vůbec, ve 20% to nevydejchá grafika a musím stejně restartovat Xorg a ve zbytku to teda běží.Škoda. Mně to v novějších jádrech začalo fungovat
Probuzení ze suspend to disk trvá déle než samotný start systému od nuly (nebo nevím jak to načtení těch cca 2GB z disku zrychlit).Možná neporovnávat start do čistého systému s probuzením systému se spuštěnou spoustou aplikací. Ale pokud se ti ukládají 2 GB, tak to máš možná špatně nastavené. V
/etc/uswsusp.conf
se dá nastavit image size = n
, což zařídí, aby se před uspáním zahodily různé cache tak, aby měl obraz n bajtů.
Tiskni
Sdílej: