Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
--graphicssystem=raster --graphicssystem=x11 --graphicssystem=opengl
cat ~/.kde4.4/share/config/kdeglobals |grep Graphic GraphicEffectsLevel=0
Ale v pdostate mi to je aj tak jedno, plasma sa mi nedá updatnúť lebo závislosti sa nechcú nainštalovať (paludis hlási, že u PyKDE4 nefunguje make install, v bugoch hlásené je, nikto neopravil ...). Aspoň, že existujú aj iné alternatívy.
já osobně jsem ještě neviděl stroj, kde by XRender porazil ve vykreslování CPUTaky mi „akcelerace“ XRenderu příšerně brzdí celý desktop. Až do té míry, že můj 2.4 GHz procesor na Linuxu nestačí ani na takovou triviální věc jako plaintextový editor (libovolný pod GTK+), jak je to pomalé. Mě by hrozně zajímalo, čím to je, že akcelerace XRenrder, a potažmo grafika pod X11 prostě ani po skoro 10 letech pořádně nefunguje. NIkdy nefungovala a nefunguje. Je to tím, že XRender, potažmo X11 je prostě špatně navržený (pokud ano, proč už dávno nebyl vyměněn za něco lepšího?), nebo to je tím, že jej ovladače špatně implementují? Zatím celých 10 let pořád dokola a dokola čtu, že je to chyba ovladačů, že mají špatnou podporu XRender. Ale pokud tvůrci ovladačů ani po x-té generaci nových karet a téměř 10 letech vývoje stále nejsou schopni udělat ovladače pro Xkovou hardwarovou akceleraci tak, aby to bylo aspoň stejně rychlé jako čistě softwarové vykreslování, když už ne rychlejší, opravdu to je jenom jejich chyba, že jsou tak blbí?
To jako že by Cairo mělo být najednou rychlejší než Qt4Sice Cairo nemám rád, ale zrychlení bych se vůbec nebránil, je to líné jak šnek. Možná bych si ho nakonec i oblíbil? To by někdo mohl spáchat i sebevraždu, to nechci mít na triku
Ale k věci, šlo by to, ale dokud nebude grafická část 100% hotová, tak o něčem takovém ani nepřemýšlím. Já chci na Fogu zaločit úplně nový GUI toolkit, takže Cairo a podobně knihovny jsou mimo můj zájem:)Cairo is dead. Long live Fog!
OpenRC - start systému se zrychlil, znát je to hlavně na notebooku, na odezvu KDE4 samozřejmě nemá vliv.On někdo vypíná počítač, nebo dokonce notebook? Mně probuzení z uspání do paměti trvá 8 sekund včetně zadání hesla.
Při použití suspend to RAM se notebook v 60% případů neprobere vůbec, ve 20% to nevydejchá grafika a musím stejně restartovat Xorg a ve zbytku to teda běží.Škoda. Mně to v novějších jádrech začalo fungovat
Probuzení ze suspend to disk trvá déle než samotný start systému od nuly (nebo nevím jak to načtení těch cca 2GB z disku zrychlit).Možná neporovnávat start do čistého systému s probuzením systému se spuštěnou spoustou aplikací. Ale pokud se ti ukládají 2 GB, tak to máš možná špatně nastavené. V
/etc/uswsusp.conf
se dá nastavit image size = n
, což zařídí, aby se před uspáním zahodily různé cache tak, aby měl obraz n bajtů.
Tiskni
Sdílej: