Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »No, asi to má svůj důvod - k produkčnímu by vývojář neměl mít přístup vůbec, napříkladVšak taky píšu výjimečně. Ony jsou i projekty, kde to bez toho nejde. Třeba masívní migrace dat při které je třeba provádět průběžné kontroly a řešit vzniklé problémy.
echo 'heslo' | ssh ...
? Zkoušel jsem to a překvapilo mě, že to nejde.
Proč vlastně nefunguje normálně echo 'heslo' | ssh ...? Zkoušel jsem to a překvapilo mě, že to nejde.Protože tvůrci OpenSSH mají určitý názor na to, co by uživatel měl a neměl dělat. A tento svůj názor prosazují zablokováním určitých možností (například této) a naopak poskytnutím bezpečnějších alternativ (například přihlašování pomocí klíčů a SSH agenta).
Chtěl jsem to použít na ssh v bezpečné LAN za NATem, jen pro sebe, takže to zrovna vůbec nevadilo.V takovém případě bych nehledal bezpečné řešení, ale jednoduché řešení. Co je zajímavé, tak nejjednodušší řešení je ale stejně použít SSH klíče (třeba bez passphrase). Vygenerováno je hned a na heslo už se to pak neptá.
Jinak s tím souhlasím, tyhle aplikace by měly být nekompromisní a nespoléhat se na to, že uživatel ví, co dělá (tady platí víc ještě než jinde, že tomu běžný uživatel nerozumí - nejde jen o to, aby to fungovalo, ale aby to fungovalo bezpečně, a v tom se i mistr snadno utne).Tady je zajímavý úkaz, že když se člověk chová tak, aby si nekomplikoval život, tak výjimečně dostane určitou úroveň bezpečnosti v podstatě zadarmo.
V takovém případě bych nehledal bezpečné řešení, ale jednoduché řešení. Co je zajímavé, tak nejjednodušší řešení je ale stejně použít SSH klíče (třeba bez passphrase). Vygenerováno je hned a na heslo už se to pak neptá.To jsem taky udělal, potom co jsem zjistil, že tím nebezpečným způsobem to nejde.
Tiskni
Sdílej: