Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jinak pokud se chystáš nakupovat nový HW, tak být tebou, tak bych ještě nějakou chvíli počkal. AMD se chystá vyrábět 65nm technologií a Intel tvrdí, že čtyřjádrové procesory budou ještě letos, což by obojí mělo trochu snížit ceny současných komponent.
Komp kupuji už od května, takže ještě počkám. Tehdy to vypadalo na Dual Core Opteron. Teď na Conroe. Uvidíme co bude za měsíc (kdy už bude koupě na spadnutí).
Jinak, nekupuji si komp na přetaktování, kupuji si ho na práci .
Jinak, nekupuji si komp na přetaktování, kupuji si ho na práciTo se IMHO nevylučuje: Koupíš, přetaktuješ, zkusíš, jestli je to stabilní, pracuješ. Pokud to stabilní není, snížíš frekvenci, pokud je, můžeš zkusit vyšší.
Když chceme taktovat, tak ... trpí latence pamětíPodle tohoto testu (kupodivu jsem ho našel) nemá horší časování tak velký vliv jako frekvence. Modul 800MHz, 14-4-4-4 se vždy choval o něco lépe, než 667MHz,8-3-3-3. Kromě testu PCMark 05 na tom byl lépe i 800MHz, 15-5-5-5, takže bych časování asi ve prospěch taktu obětoval.
Nebo koupí AMD s 800MHz...Pokud 800MHz se myslí frekvence HyperTransportu, tak do Sempronu bych s dovolením nešel.
Hmm, když FSB je 4x266 MHz = 1066 MHz takt přenosů (ne časovacích signálů, Hertz prostě jako přenos za sekundu) a DDR má 533 MHz hodiny a 1066 MHz takt přenosů, tak to do sebe ideálně zapadá, ne? Ovšem jakmile prokládaně přistupuju ke dvěma modulům, stačí 2x533ka.Nejde o to, že to "stačí", ono to ani jinak nejde. Jedna 1066DDR2 paměť rozhodně dvě 533DDR2 nenahradí. To by se muselo nějak šíleně bufferovat v čipsetu a režie by byla asi dost značná.
Na druhou stranu, to ještě nemusí znamenaž, že se šířka pásma navíc nevyužije. Co šířka pásma navíc pro přenosy do PCI-E a hlavně do grafické karty? Ale počítám, že tyhle vlivy se zatím asi nikdo neobtěžoval měřit.V době začátků K7 se 100MHz FSB bylo možné nastavit paměti asnychronně, typicky na 133MHz. Pokud si dobře pamatuju, tak to spíš výkon snižovalo.
V době začátků K7 se 100MHz FSB bylo možné nastavit paměti asnychronně, typicky na 133MHz. Pokud si dobře pamatuju, tak to spíš výkon snižovalo.Vůbec nechápu, jak tohle souvisí s tím, na co jsem se ptal…
Možná jsem ten příspěvek tak docela nepochopil, takže se pro jistotu zeptám: Chtěl jsi říct, že 533 DDR paměti v duálu budou fungovat stejně jako 1066 DDR2?Ne. Je potřeba nenechat se zmást marketingštinou, která velmi ráda násobí skutečné fyzikální jednotky různými eunuchovými konstantami, aby to v prospektech pěkně vypadalo. DDR(2) přenáší data na vzestupné i sestupné hraně taktovacího kmitočtu, což ovšem spíš než SDR modulu s dvojnásobnou frekvencí odpovídá dvěma paralelně spojeným SDR modulům, což není totéž. Ale funguje to a ušetří se půlka "drátů". Skutečná fekvence je marketingová frekvence děleno dvěma. Existují i QDR paměti (rambus), které dělají totéž, ale ještě navíc dokáží posílat data oběma směry zároveň (díky víc "drátům"). Tam je potřeba dělit čtyřma. No a teď to podstatné. Intel při návrhu P4 zřejmě počítal právě s pamětmi rambus (tedy QDR), podle čeho taky přizpůsobil FSB tohoto procesoru, která se používá vlastně dodnes, akorát se zvyšuje její frekvence. A jelikož rambus dopadl neslavně, nahradily ho dva DDR moduly v páru (tedy spíš naopak). A totéž u DDR2, která umožňuje vyšší frekvence za cenu větší latence. Takže aby to bylo úplně jasné. Zde dvou pamětí 533 DDR nelze udělat jednu 1066 DDR, ale lze udělat jednu 1066 QDR, což jsou přesně parametry FSB u současných posledních procesorů Intel.
Je potřeba nenechat se zmást marketingštinou,...To nemám v plánu.
Skutečná fekvence je marketingová frekvence děleno dvěma.Jo, to vím taky.
Takže aby to bylo úplně jasné. Zde dvou pamětí 533 DDR nelze udělat jednu 1066 DDR, ale lze udělat jednu 1066 QDR, což jsou přesně parametry FSB u současných posledních procesorů Intel.Dvě 533 DDR v duálu jsou 2×2×266MHz, 1066 QDR je 4×266MHz. Já jsem to původně pochopil tak, že by 533DDR v duálu měly být lepší, než jedna 1066DDR2.
jsem to původně pochopil tak, že by 533DDR v duálu měly být lepší, než jedna 1066DDR2.Jo, to jsi pochopil správně. Dokonce jedna 1066DDR2 paměť se bude chovat úplně stejně jako jedna 533DDR2, dokud nepřetaktuješ nebo se neobjeví CPU, který bude takovou FSB disponovat.
Jo, to jsi pochopil správně.Hm. Možná, že jo, nicméně předpokládám, že dneska téměř všichni výrobci nových desek používají duální paměťový řadič (u AMD obsahují duál řadič všechny procesory pro sc.939 a vyšší), takže jedna 1066DDR2 paměť je dost nepravděpodobná možnost
Dokonce jedna 1066DDR2 paměť se bude chovat úplně stejně jako jedna 533DDR2, dokud nepřetaktuješ nebo se neobjeví CPU, který bude takovou FSB disponovat.O tom na druhou stranu docela pochybuju - pro 1066DDR2 paměť má řadič pamětí frekvenci 533MHz. Samozřejmě FSB je stále 266MHz, ale tady předpokládám, že to bude řešit řadič nějakým bufferem, takže celkový výkon se přece jenom zvedne.
Hm. Možná, že jo, nicméně předpokládám, že dneska téměř všichni výrobci nových desek používají duální paměťový řadič (u AMD obsahují duál řadič všechny procesory pro sc.939 a vyšší),To je ale nebe a dudy. AMD má dva nezávislé řadiče RAM integrované přímo v čipu, každý z nich obslouží jeden DDR(2) modul. Intel má jednu QDR FSB, kam se připojují dva kusy DDR(2) paměťových modulů, aby se dosáhlo ekvivalentní šířky slova při stejné frekvenci.
takže jedna 1066DDR2 paměť je dost nepravděpodobná možnostProč nepravděpodobná?
O tom na druhou stranu docela pochybuju - pro 1066DDR2 paměť má řadič pamětí frekvenci 533MHz. Samozřejmě FSB je stále 266MHz, ale tady předpokládám, že to bude řešit řadič nějakým bufferem, takže celkový výkon se přece jenom zvedne.Ujišťuju tě, že nebude ;)
Proč nepravděpodobná?Tak nějak bych řekl, že dnešní preferované zapojení jsou dva moduly v duálu. (Pokud nejde o stroje z hypermarketů a podobné.) Navíc jeden modul s kapacitou x vyjde přibližně na stejné peníze jako dva x/2, takže když to bude stát (téměř) stejné, tak proč si nepořídit variantu s vyšším výkonem.
Ujišťuju tě, že nebude ;)Pravda, vzhledem k výše napsanému asi ne.
hmm ...nechapu uz nic , ddr a ddr2 jsou jenom jine patice ne? (urcite i dalsi veci jinak)Přesně tak. Proto jsem tam taky psal ty poznámky do závorek, aby někdo tu dvojku nechápal jako že se tam oproti DDR něco násobí dvěma.
ted mam stare p4 a mam tam pameti na 800MHz , resp. na 4x200MHz myslimNeboli 200MHz QDR. Nejpomalejší Core 2 Duo to má taky takhle a ty rychlejší 266 QDR. Záměrně píšu QDR namísto 4x a DDR namísto 2x, protože to násobení je zjevně velice matoucí.
Sep 12 05:30:07 leviathan kernel: Critical temperature reached (70 C), shutting down. Sep 12 05:30:07 leviathan kernel: Critical temperature reached (0 C), shutting down.nevim cim to muze byt, ten pasivni chladic prece najednou nezacne nestihat, ne?
Tiskni
Sdílej: