Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Chtěl jsem o RTL-SDR napsat blogpost, ale nyní už nemusím. Dík.
Pod Windows mi příjem (na Ezcap EzTV668 dongl) chodil bezchybně pouze v SDR#. Ve Winradu/HDSDR sice chodil, ale trhal se občas zvuk.
Pod GNU/Linuxem (Gentoo) chodí perfektně v Gqrx (originální beta v2.1 od OZ9AEC z GITu, ne ten fork).
Je třeba nainstalovat RTL-SDR utility, GNU Radio, GrOsmoSDR blok pro GNU Radio a následně samotné Gqrx.
K těm frekvencím: Záleží na tom, co chce člověk poslouchat.
Já poslouchám nejčastěji ama. frekvence (2m/70cm pásma - převaděče, občasný SSB provoz, ama. satelity, APRS, majáky, apod.), letecký provoz a NOAA weather satelity. Tyto kmitočty jsou veřejně známé a dají se dohledat v odborných publikacích či na Internetu.
Dále občas poslouchám lokální komerční provoz (pár firem) a brazilské piráty na amerických SATCOMech (250MHz - 260MHz). Na tyto kmitočty již člověk musí přijít sám či je nalézt na "speciálních stránkách" na Internetu.
Co se komerčního provozu "státních složek" týče, žádný zde není, jelikož přešly na digital (nejčastěji Tetra)...
Kdybys měl nějaký dotaz či připomínku ohledně RTL-SDR, klidně napiš (zde do diskuze či na mail/jabber).
Co se komerčního provozu "státních složek" týče, žádný zde není, jelikož přešly na digital (nejčastěji Tetra)...Z Tetry se umí demodulovat bitstream a intenzivně se pracuje na dekódování SDS (něco jako SMS u GSM) a snad i hovorů.
Neco ve stylu tzv. komunikacnich prijimacu 1.5 - 30 MHz ?
JirkaOsobně jsem to nezkoušel, nicméně dle toho, co jsem se dočetl a dle toho, co jsem viděl (YouTube), to chodí bez problémů...
Další možností je použití tzv. přímého vzorkování, které ovšem spočívá v HW úpravě donglu (viz Modification of the rtl-sdr dongle to the direct sampling receive)...
Jinak, sw dekódování/demodulaci používají afaik především ty levnější DVB-T karty, rozhodně ne všechny.
P.S. Sagem fast mi nepřipomínej, z toho mám husí kůži ještě dnes, když si vzpomenu, jak problémové bylo (v roce 2004) jeho rozchození v Linuxu...
Jediné, co se mi podařilo k tomu Realteku nalézt na webu je tato stránka, kde toho vážně mnoho není. :-/
Tiskni
Sdílej: