Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Chtěl jsem o RTL-SDR napsat blogpost, ale nyní už nemusím. Dík.
Pod Windows mi příjem (na Ezcap EzTV668 dongl) chodil bezchybně pouze v SDR#. Ve Winradu/HDSDR sice chodil, ale trhal se občas zvuk.
Pod GNU/Linuxem (Gentoo) chodí perfektně v Gqrx (originální beta v2.1 od OZ9AEC z GITu, ne ten fork).
Je třeba nainstalovat RTL-SDR utility, GNU Radio, GrOsmoSDR blok pro GNU Radio a následně samotné Gqrx.
K těm frekvencím: Záleží na tom, co chce člověk poslouchat.
Já poslouchám nejčastěji ama. frekvence (2m/70cm pásma - převaděče, občasný SSB provoz, ama. satelity, APRS, majáky, apod.), letecký provoz a NOAA weather satelity. Tyto kmitočty jsou veřejně známé a dají se dohledat v odborných publikacích či na Internetu.
Dále občas poslouchám lokální komerční provoz (pár firem) a brazilské piráty na amerických SATCOMech (250MHz - 260MHz). Na tyto kmitočty již člověk musí přijít sám či je nalézt na "speciálních stránkách" na Internetu.
Co se komerčního provozu "státních složek" týče, žádný zde není, jelikož přešly na digital (nejčastěji Tetra)...
Kdybys měl nějaký dotaz či připomínku ohledně RTL-SDR, klidně napiš (zde do diskuze či na mail/jabber).
Co se komerčního provozu "státních složek" týče, žádný zde není, jelikož přešly na digital (nejčastěji Tetra)...Z Tetry se umí demodulovat bitstream a intenzivně se pracuje na dekódování SDS (něco jako SMS u GSM) a snad i hovorů.
Neco ve stylu tzv. komunikacnich prijimacu 1.5 - 30 MHz ?
JirkaOsobně jsem to nezkoušel, nicméně dle toho, co jsem se dočetl a dle toho, co jsem viděl (YouTube), to chodí bez problémů...
Další možností je použití tzv. přímého vzorkování, které ovšem spočívá v HW úpravě donglu (viz Modification of the rtl-sdr dongle to the direct sampling receive)...
Jinak, sw dekódování/demodulaci používají afaik především ty levnější DVB-T karty, rozhodně ne všechny.
P.S. Sagem fast mi nepřipomínej, z toho mám husí kůži ještě dnes, když si vzpomenu, jak problémové bylo (v roce 2004) jeho rozchození v Linuxu...
Jediné, co se mi podařilo k tomu Realteku nalézt na webu je tato stránka, kde toho vážně mnoho není. :-/
Tiskni
Sdílej: