Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Boj s terorismem a šíření demokracie je jen zástěrka.boj s terorismem zástěrka je, terorismus jako takový je ovšem smutný fakt
vznikne prakticky vždy, když někdo silnější naštve někoho slabšího, kdo nemá prostředky vést regulérní válku - škoda, že tento jednoduchý důvod je nejen zamlčován, ale přímo potírán blouznivými teoriemi, např. o tom, jak mají arabové/muslimové terorismus v krvi (a copak např. taková IRA?)Jistě, blouznivé kecy kolem toho jsou strašné, ale z obou stran - jako je například toto. Který že je to ten stát, který nemá prostředky vést regulérní válku (musí se jednat o stát, protože nikdo jiný regulérní válku už z definice vést nemůže).
navíc v současnosti se nerozlišuje mezi partyzány a teroristy ... krásně se nám uplatňuje newspeak ... pak se nelze divit ani tomu, že dnes nikdo neví, co je demokracie (natož co potřebuje ke svému fungování)Já v tom mám docela jasno. Moderní pojmy pak jsou "bojovník za svobodu" a "terorista". Rozdíl je v tom, na které straně stojí relativně vzhledem k pozici mluvčího. Pojem partyzán je zastaralý, používaný takřka výhradně pro prokomunistické ozbrojené skupiny operující na nepřátelem okupovaných územích nebo proti legální vládě (případně i nekomunistický, ale alespoň protinacistický). Jeho relativistickým protějškem pak není "terorista", ale "bandita".
Který že je to ten stát, který nemá prostředky vést regulérní válku (musí se jednat o stát, protože nikdo jiný regulérní válku už z definice vést nemůže).nevím, jestli třeba OSN definuje pojem "regulérní válka", ale silně o tom pochybuji ... já jsem tím myslel otevřený střet dvou armád (ve smyslu vojáků zastupujících danou stranu, nikoliv z hlediska organisační struktury) - jestliže je obsazeno hlavní město státu a rozprášena legitimní vláda, lze jistě prohlásit, že daný stát válku prohrál a tedy pro něj skončila, to ovšem neznamená, že musely skončit i všechny boje, válka může pokračovat, i když není vedena státním zřízením rovněž může vypuknout válka mezi jednotlivými územími v rámci jednoho státu pokud za "regulérní" považuješ pouze válku mezi různými státy, dosaď si tam jiné příhodné přídavné jméno a nech si svoje kidy o definicích přijde mi, jako kdybys říkal, že USA v Koreji nebojovaly ve válce, protože žádnou válku nevyhlásily ...
Moderní pojmy pak jsou "bojovník za svobodu" a "terorista". Rozdíl je v tom, na které straně stojí relativně vzhledem k pozici mluvčího.to je pěkný kec, jednak "bojovník za svobodu" vůbec nemusí používat násilí (teror) a jednak na posici mluvčího vůbec nezáleží
Pojem partyzán je zastaralý, používaný takřka výhradně pro prokomunistické ozbrojené skupiny operující na nepřátelem okupovaných územích nebo proti legální vládě (případně i nekomunistický, ale alespoň protinacistický).prokomunistické? - Francouzi by na takové označení jistě byli hrdí
Jeho relativistickým protějškem pak není "terorista", ale "bandita"."bandita" je loupežník, nějak mi uniká ta relativita, podle které toto slovo dáváš do vztahu s "partyzán" a "terorista" ... Olbracht se teď asi obrací v hrobě
Nedá se direktivně implantovat shora.Což ovšem neznamená, že se o to nikdo nebude pokoušet.
Z celkového počtu lidí nejsou všichni odpovědní a vidící si dál než na špičku nosu. Respektive ochotní vyjádřit svůj názor. Případně se možná mají relativně tak dobře, že spoléhají na to, že jim to do příštích voleb vydrží a můžou na ty současné ... zvysoka.
Prc by jsme se meli snazit vsude zavest demokracii? Protoze je u nas? Existuje i spousta monarchii, ktere funguji dobre.Ano, protože se jedná o konstituční monarchie. Absolutistické monarchie lze spočítat na prstech jedné ruky a označit za "dobře fungující" lze sotva i ty, co se topí v ropě.
To ze spousta hlupaku spojuje demokracii a svobodu slova atd, je smesne, to spolu vubec nemusi souviset.Teoreticky nemusí, ale v praxi souvisí. K smíchu mi to moc nepřijde.
co podle tebe znamena ze demokracie/monarchie/konstitucni monarchie/cokoliv funguje dobre co spatne?To je samozřejmě otázka, protože pojmy dobře/špatně určují jen splnění nějakých kritérií. V postu na který jsem odpovídal byla jen zmínka o svobodě slova.
Vynechme veci co s tim souvisi jen okrajove, a funguje na predeslem nezavisle, jako napr. ta svoboda slova.Blábol. Právě svoboda slova (a mnoho dalších svobod) funguje pouze v demokratických zemích (dokonce je často chápána jako měřítko "demokratičnosti" země). Jako argument mohu uvést spoustu příkladů, namátkou: Nizozemí, Sýrie, Kanada, Myanmar, Rakousko, Čína, Saudská Arábie, Turecko. Ale zajímal by mě nějaký argument proti. Zatím jediným argument tak zůstává, že si to myslí "někteří hlupáci". To je docela slabota, ne?
Ano, nutit někomu to, co považuji za dobré, to nemůže vézt k ničemu dobrému. Pokud to on nechce.
Ono se nám tady v euroamericku špatně nezije, fakt že ne, ale to nenamaná, že nám to všichni závidí a chtějí totéž...
jééé já si o tom dneska něco napíšu a tady už nebudu blokovat prostor.
jééé já si o tom dneska něco napíšu a tady už nebudu blokovat prostor.Založíš blog? Už se těším
"Potěšit nebo nas*t, hlavně nenechat lhostejným"Sice jsem podle posledního Top až 11., ale doufám, že nevadí, když tě teda oficiálně zvu, aby sis taky tady založil blog. Tvoje heslo se mi líbí!
Tiskni
Sdílej: