Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »~/.config/mpv/mpv.conf
doplníme nasledujúci riadok s príslušne nastavenou maximálnou výškou prehrávaného HD videa:
ytdl-format=bestvideo[ext=mp4][height<=1080]+bestaudio/best[ext=mp4]/best
/usr/bin/ytvideo.sh
skript, ktorý použijeme na procesovanie ytvideo://
URL. Samotná URL sa bude skladať z ytvideo://
prefixu nasledovanom samotnou URL adresou YouTube videa a znakom |
, za ktorým pôjdu MPV parametre na umiestnenie videa na obrazovke, napríklad ytvideo://https://www.youtube.com/watch?v=8eXM93Wyrro|--geometry=854x480+314+511
. Obsah Shell skriptu:
#!/bin/sh IFS=\| read url options <<< "${1//%20/ }" /usr/bin/mpv ${options} "${url#ytvideo://}"
root
pridáme podporu pre ytvideo://
URL vytvorením /usr/share/applications/ytvideo.desktop
súboru s nasledujúcim obsahom:
[Desktop Entry] Version=1.0 Name=MPV YouTube Exec=/usr/bin/ytvideo.sh %U Terminal=false Type=Application MimeType=x-scheme-handler/ytvideoa spustíme príkaz
update-desktop-database
na aktualizovanie Desktop špecifikácii.
ytvideo://
URL. Keďže v JavaScripte sa nedá presne zistiť absolútna poloha HTML elementu na obrazovke, bude potrebné si manuálne doladiť horizontálny a vertikálny posun systémom pokus - omyl. V mojom prípade stačilo doplniť číslo 10
:
// ==UserScript== // @name YouTube MPV // @namespace vip // @match https://www.youtube.com/* // @grant none // ==/UserScript== var p = document.getElementById("player"); if (p) { p.addEventListener("click", function(e){ e.stopPropagation(); var list = document.getElementsByClassName("html5-video-player"); if (list.length) { var rect = list[0].getBoundingClientRect(); var geometry = `${rect.width}x${rect.height}` + `+${Math.ceil(rect.left) + window.screenX}` + `+${rect.top + window.screenY + window.outerHeight - window.innerHeight + 10}`; console.log(`ytvideo://${document.URL}|--geometry=${geometry}`); window.open(`ytvideo://${document.URL}|--geometry=${geometry}`).close(); } }, true); }
ytvideo://
URL s /usr/bin/ytvideo.sh
skriptom. Ďalšie YouTube videá sa po kliknutí už budú samé otvárať v MPV tak, ako je vidieť v priloženom obrázku.
Tiskni
Sdílej:
app.drawing_area.window.xid
).
--wid
je dost dobrý postřeh, ale bohužel to je asi nepoužitelné. Kreslí se to přes celé okno a argument --geometry
je ignorován:
If an external window is specified using the --wid option, this option is ignored.Totéž platí o argumentu
--autofit
, i když to dokumentace nezmiňuje.
Mimochodem, kdo byste s tím chtěl experimentovat (mě se to netýká; používám Chrome, problémy s výkonem nemám), tak ID okna zjistíte pomocí „xwininfo“. Podle titulku třeba:
mpv <zdroj> --wid=$(echo `xwininfo -tree -root | grep Chrome` | cut -f1)Jen tak mimochodem, Bash smrdí.
Já to řeším přes addon Custom Buttons, kde jsem si vytvořil tlačítko na lištu s následujícím kódem:
var localFile = Components.classes["@mozilla.org/file/local;1"].
createInstance(Components.interfaces.nsILocalFile);
var process = Components.classes["@mozilla.org/process/util;1"].
createInstance(Components.interfaces.nsIProcess);
var url = content.document.location.href;
var args = [url];
localFile.initWithPath("/bin/mpv");
process.init(localFile);
process.run(false, args, args.length);
Vygooglil jsem to před pár měsíci a maká to nádherně - vlezu na stránku videa, kliknu na tlačítko na toolbaru a otevře se mi okno s videem.