NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
~/.config/mpv/mpv.conf
doplníme nasledujúci riadok s príslušne nastavenou maximálnou výškou prehrávaného HD videa:
ytdl-format=bestvideo[ext=mp4][height<=1080]+bestaudio/best[ext=mp4]/best
/usr/bin/ytvideo.sh
skript, ktorý použijeme na procesovanie ytvideo://
URL. Samotná URL sa bude skladať z ytvideo://
prefixu nasledovanom samotnou URL adresou YouTube videa a znakom |
, za ktorým pôjdu MPV parametre na umiestnenie videa na obrazovke, napríklad ytvideo://https://www.youtube.com/watch?v=8eXM93Wyrro|--geometry=854x480+314+511
. Obsah Shell skriptu:
#!/bin/sh IFS=\| read url options <<< "${1//%20/ }" /usr/bin/mpv ${options} "${url#ytvideo://}"
root
pridáme podporu pre ytvideo://
URL vytvorením /usr/share/applications/ytvideo.desktop
súboru s nasledujúcim obsahom:
[Desktop Entry] Version=1.0 Name=MPV YouTube Exec=/usr/bin/ytvideo.sh %U Terminal=false Type=Application MimeType=x-scheme-handler/ytvideoa spustíme príkaz
update-desktop-database
na aktualizovanie Desktop špecifikácii.
ytvideo://
URL. Keďže v JavaScripte sa nedá presne zistiť absolútna poloha HTML elementu na obrazovke, bude potrebné si manuálne doladiť horizontálny a vertikálny posun systémom pokus - omyl. V mojom prípade stačilo doplniť číslo 10
:
// ==UserScript== // @name YouTube MPV // @namespace vip // @match https://www.youtube.com/* // @grant none // ==/UserScript== var p = document.getElementById("player"); if (p) { p.addEventListener("click", function(e){ e.stopPropagation(); var list = document.getElementsByClassName("html5-video-player"); if (list.length) { var rect = list[0].getBoundingClientRect(); var geometry = `${rect.width}x${rect.height}` + `+${Math.ceil(rect.left) + window.screenX}` + `+${rect.top + window.screenY + window.outerHeight - window.innerHeight + 10}`; console.log(`ytvideo://${document.URL}|--geometry=${geometry}`); window.open(`ytvideo://${document.URL}|--geometry=${geometry}`).close(); } }, true); }
ytvideo://
URL s /usr/bin/ytvideo.sh
skriptom. Ďalšie YouTube videá sa po kliknutí už budú samé otvárať v MPV tak, ako je vidieť v priloženom obrázku.
Tiskni
Sdílej:
app.drawing_area.window.xid
).
--wid
je dost dobrý postřeh, ale bohužel to je asi nepoužitelné. Kreslí se to přes celé okno a argument --geometry
je ignorován:
If an external window is specified using the --wid option, this option is ignored.Totéž platí o argumentu
--autofit
, i když to dokumentace nezmiňuje.
Mimochodem, kdo byste s tím chtěl experimentovat (mě se to netýká; používám Chrome, problémy s výkonem nemám), tak ID okna zjistíte pomocí „xwininfo“. Podle titulku třeba:
mpv <zdroj> --wid=$(echo `xwininfo -tree -root | grep Chrome` | cut -f1)Jen tak mimochodem, Bash smrdí.
Já to řeším přes addon Custom Buttons, kde jsem si vytvořil tlačítko na lištu s následujícím kódem:
var localFile = Components.classes["@mozilla.org/file/local;1"].
createInstance(Components.interfaces.nsILocalFile);
var process = Components.classes["@mozilla.org/process/util;1"].
createInstance(Components.interfaces.nsIProcess);
var url = content.document.location.href;
var args = [url];
localFile.initWithPath("/bin/mpv");
process.init(localFile);
process.run(false, args, args.length);
Vygooglil jsem to před pár měsíci a maká to nádherně - vlezu na stránku videa, kliknu na tlačítko na toolbaru a otevře se mi okno s videem.