Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Odkazy
V KDE3 som si zvykol na transparentný panel. Mám každý deň iný wallpaper (z internetu, sťahovaný skriptom). Preto rád viem, že mám niečo nové na desktope (štandardne mám vždy zaprataný desktop takže sa k pozadiu moc nedostanem). Teda ak mám byť presný nemám rád skutočne transparentný panel. V podstate má panel ako pozadie wallpaper s tónovaním do svojho obľúbeného odtieňa sivej. Transparentnosť mám na 40%. Okrem toho ešte používam transparentnú dekoráciu okien (crystal). Skutočne nechcem kompozitný management lebo je pre mňa titulok omnoho čitateľnejší keď vidím wallpaper a nie časť iného okna. To isté platí pre panel.

Pre tých ktorí budú mať pripomienky typu "používaj kompozitné rozšírenie, je predsa nato" odporúčam pozrieť toto video. Video bolo natočené s grafickou kartou nvidia. Jedine táto grafická karta z toho čo mám doma zvláda kompozitný manager. Ďalej mám SiS .. ale tá zvláda tak 0.5fps a zvykne asi po 30s zhodiť X takže považujem za nefunkčnú. S intel grafikou mi to havaruje okamžite. Okrem toho zvyknem používať okná väčšie než je môj monitor (výrazne väčšie). Pri tomto rozlíšení sa mi double buffer pre okno nezmestí do RAM takže kompozitný manager v žiadnom prípade používať nemôžem (vlastne preto ani KDE4 nemôžem používať, ale k tomu sa dostanem).
No takže začínam .. kliknem pravým myšítkom na panel / panel settings. Vyskočila na mňa nejaká blbosť kde sa nedá ani presne nastaviť výška panelu. Nevidím nič použiteľné tak klikám na advanced settings. No zase žiadne prekvapenie. Nie je tam možnosť zapnúť skrývací gombík, dokonca ani nie je možné nastaviť čas za aký sa panel skryje. No a samozrejme transparentnosť by som tam hľadal márne.

Takže ako pokročilý úžívateľ som si povedal "čo tak si urobiť transparentnosť posvojom". Takže plán bol asi takýto:
Toľko k plánu ako vytvoriť obrázok ktorý bude ako pozadie na kickeri. Pardón plasme. Teraz ešte spôzob ako vložiť obrázok ako pozadie panelu. Samozrejme hľadal som márne, žiaen spôsob ako vložiť na pozadie panelu obrázok neexistuje.
Takže som si povedal keď sa nedá obrázok nastaviť normálkne tak to musí ísť zmenou témy. Čiže plán ako to integrovať do KDE:
Po chvíľke hľadania som došiel k súboru kdehome/ share/apps/desktoptheme/default/opaque/widgets/panel-background.svgz. Otvoril som to s inkscape a nestačil som sa diviť. Rastrový obrázok.

Teda ak mám byť presný je to obyčajný svg súbor zložený zo štvorčekov. Žiaden obrázok vložený do svg ale normálne obrázok zložený z jednofarebných štvorčekov. No pri tomto prístupe sa vlastne ani nečudujem, že je to tak pomalé aké to je. Asi by ich zabilo keby tam dorobili možnosť vložiť obrázky do témy keď už to chcú na pixel presne.
Tak veru po tom čo som videl fakt transparentný panel radšej nechcem.
Pred asi 2 týždňami som jednému známemu inštaloval KDE na jeden starší počítač. Teda podľa väčšiny KDE-čkárov niečo na úrovni atari. Teda aspoň pre tých ktorí používajú 4.x. Podľa mňa celkom slušný stroj (sám bežne používam o niečo horší a tam KDE3 doslova lieta). No takže ku konfigurácii: 333MHz CPU, 192MB RAM a 20GB HDD, zvyšok si nepamätám. Obával som sa hlavne malej RAM (až taká malá nie je, ale keďže to malo byť na vývoj webových aplikácii - teda mal tam bežať apache a mysql, tak to je už iné kafé). Na moje prekvapenie úplne v pohode. Tak som si vyskúšal obyčajný QWidget v Qt4 so zapnutým double bufferingom zobraziť na fullscreen a to isté bez double bufferingu. Rozdiel bol priepastný, 30MB. Takže snáď ani netreba vysvetľovať prečo reagujem tak ako reagujem keď niekto tvrdí "KDE4 je menej náročné na pamäť". Ešte, že zatiaľ sa dá používať KDE3 lebo na takomto stroji by to bolo absolútne nepoužiteľné.
Nikdy som nepochodpil dôvod prečo Qt4 double buffering obsahuje. Bol by som celkokm rád keby mi to niekto vysvetlil. Teda videl som ako sa renderuje keď je double buffering vypnutý (pre neznalých hrúza, všetko preblikáva). Qt3 ale double buffering nemá a napriek tomu renderuje bez viditeľného prekresľovania aj na starých strojoch. Mimochodom práve píšem v KDE4 a tak ma napadlo .. keď KDE4 používa double buffering prečo vidím preblikávanie??? Veď práve tomu by double buffering mal zabraňovať. Či už sa pripravujú na tripple buffering?
Občasným používaním KDE4 som získal akúsi imunitu voči chybám renderovania. Takže veci ako zlé renderované textinputy a podobné drobnosti si fakt už pomaly ani neuvedomujem. Nevidím kurzor? No problemo .. ale predsalen si pár drobností neodpustím.
No ako hovorím chyby prehliadam .. ale táto je nová a dosť neprehľadnuteľná ;)

Nič proti neinicializovanej pamäti ale osobne by som šetril na iných miestach ;)

Kedy konečne pochopia, že nemôžu pozíciu toolbarov ukladať v pixeloch ale je potrebné zaznamenať, že toolbar B je v riadku 1 za toolbarom A?

Kde sa podeli nastavenia? Nainštaloval som zi gwenview na prezeranie obrázkov. Zarazu pozerám, že pri zväčšení obrázku žiaden antialiasing. Mno takže problém ako to nastaviť?

Videli ste niekedy prehrávač ktorý nemá nastavenia? Že nie? Vyskúšajte si dragonplayer. Elegancia akou rieši nastavenia smplayer nikde. A takto je to s väčšinou aplikácii. Netuším, či si osvojili filozofiu GNOME .. ale KDE nikdy nebolo o tom, že developeri povedia: bude to fungovať tak a nebudú tu žiadne nastavenia ktoré by mohli popliesť užívateľa. KDE bolo vždy orientované pre pokročilých užívateľov tak prečo to meniť a prispôsobovať ľuďom ktorí nevedia obsluhovať ani kladivo?


Tak tomu som pôvodne nechápal. Ale potom ako som videl ako sú robené témy pre plasmu som pochopil ;) Mimochodom redneruje sa to asi 5s po stlačení alt+f2.
Pre porovnanie kedysi som používal počítač takto: urobil som niečo, čakal som, urobil som niečo iné, čakal som... Neskôr už boli počítače tak rýchle, že som čakať takmer nikdy nemusel (okrem renderovania). Teda hovorím o počítačoch s CPU >200MHz. Teraz keď používam Athlon XP 2500+ mám možnosť renderovať rýchlejšie (povray rulez). Používanie KDE3 je super. U KDE4 .. kliknem, čakám na prehranie animácie, kliknem, čakám, kliknem, čakám. Kedysi som čakal preto, lebo počítače boli pomalé. Teraz čakam preto, lebo niekto všade trepe animácie ktoré sa ani nedajú vypnúť. Na niektorých počítačoch môžu ísť strašne pomaly (napr. môj). A aj keby to nebolo tak pri používaní programov ako umbrello kde často prechádzam cez dialógy podobné konfiguračným dialógom zo systemsettings (teda vľavo panel s ikonkami, vpravo obsah) mi animácie predlžujú čas ktorý s tým musím pracovať približne o 1/4.
Takže čo mi KDE4 prináša nového? No predsa to, že môžem robiť menej vecí ako s KDE3 s 10x pomalším PC. Mám vyššiu spotrebu (takže to bude asi výhodou, minimálne pre predajcov bateriek do notebookov). Veľkou výhodou je aj to, že počas prehrávania animácie mám čas si rozmyslieť čo vlastne chcem napísať ;)
Tiskni
Sdílej:
OK, uz dlhsi cas rozmyslam ze navrhnem peticiu proti KDE4... Utopia?Proč jenom petici? Myslím, že vývojáře nejlépe přesvědčíš masivní letákovou kampaní a tričky s nápisy "KDE4? Děkujeme, nechceme".
BTW: moje maličkost je toho názoru, že pokud by existovala skupinka lidí ochotných se zapojit do údržby stávajícího KDE3, mohlo by to, na rozdíl od petic, mít i nějaký pozitivní efekt
.
já jen nechápu, proč si nekoupíš Mac, Windows VistaProtože miluju svobodu :-P A nejen tu svobodu, KDE 4 mi toho nabízí mnohem víc.
podporuješ zničení doposud nejlepšího unixového desktopuAneb ať žijí subjektivně zabarvené komentáře vydávané za nějakou objektivní realitu, že?
. Bez nich by to nemelo 100% ucinek.
KDE bolo vždy orientované pre pokročilých užívateľovhaha, dnes ti ide. kthxbye