Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Mna trapi upload viacerych suborov naraz...
V Safari tohle nějak funguje. Když si nahrávám fotky do MobileMe Gallery, tak si můžu v tom dialogu naráz vybrat víc souborů. Ale jak to funguje — to se mě neptejte. A pak je tam nějaká (asi AJAXová) záležitost, která to pod tlakem protlačí na server. I s progressbarem.
Asi jo. Ale ten dialog na výběr souboru — ten asi ve Flashi nebude. Je to totiž standardní dialog pro výběr souboru. Ale asi tam bude nějaký hack, jak mu dovolit vybrat víc souborů.
Je to Flash. Otevřel jsem to ve Firefoxu a tam to dohledal.
<html><body> <?php for ($i=0;$i<10;$i++) { echo "Progress $i<br/>\n"; flush(); sleep(1); } ?> </body></html>Ale nevim, jestli Apache dava rizeni PHP uz behem posilani nebo az po dokonceni posilani souboru.
file
, ale z uživatelského hlediska je to dost nepraktické. Upload většího souboru, než je minimum z nastavení maximálního uploadu ve fomuláři, nastavení serveru (v PHP upload_max_filesize
a post_max_size
) a nastavení všech proxy po cestě (což může být i tak málo, jako 256KB), je horší problém, který se bohužel klasickými metodamy obejít nedá.
Pokud jsou naším cílem "obyčejní uživatelé" (tj. lamy), potom zbývají dvě možná řešení: upload přes Flash/Java applet a upload přes FTP.
S první variantou moc zkušeností nemám - Java applety potřebují být podepsané, aby mohly sahat na souborový systém, a u Flashe to také není nic jednoduchého (jeden flashista mi to kdysi vysvětloval, ale nějak mi to vypadlo z hlavy).
Naprotomu druhou variantu jsem už úspěšne použil, není moc složitá, ale vyžaduje podporu FTP serveru - ten musí být schopen dynamicky vytvářet uživatelské účty a být schopen se nějak domluvit s webserverem. Já použil ProFTPd a chrootované virualní uživatele s účty v MySQL tabulkce. Když někdo potřebuje nahrát velký soubor, je pro něj vytvořen dočasný FTP účet (ze kterého nemůže ven, a může tam je nahrávat soubory, nic víc), který je po dokončení uploadu zrušen.
Uživately je poskytrnuto uživatelské jméno a heslo (oboje generované), navíc má ve stránce odkaz ftp://uzivatel:heslo@ftp.domena.cz
, kterým se muže přímo dostat na FTP. Díky tomu mohou "obyčejní uživatelé" použít drag'n'drop a vesele si přetahají požadované soubory do cílového okna, ti zkušení mohou použít svého oblíbeného FTP klienta, nebo si FTP účet pripojit jako součást souborového systému. Po ukončení přenosu si uživatel zatrhne ve výpisu souborů ty, které opravdu chce naimportovat, zbytek je spolu s uživatelským účtem smazán (to se stane automaticky i po určitém časovém intervalu).
Tato metoda je sice takový neelegantní kočkopes (napůl HTTP, napůl FTP), ale má několik výhod:
Pro upload adresaru apod. pouzivam k naproste spokojenosti v kombinaci s PHPkem toto:
http://jupload.sourceforge.net/
Pohodlne sa to da riesit java appletom alebo flashom. Kto nema rad javu a flash nech si uploaduje subory po jednom, lebo ine riesenie momentalne nieje...
Ještě pro upload více souborů lze použít SwfUpload. Celkem dobře se s tím pracuje, ale je nutný flash. Viz. swfupload.org/
Tiskni
Sdílej: