Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »a keď sa trh (ľudia) rozhodol že štandardom nebude napr. ODF, ale docx tak to musíme rešpektovať či sa nám to páči alebo nie.Trh jsme ale i my :D.
Nejako sa mi slovo normalizácia nepáči ;) V podstate je to tak, že ja mám rád slobodu. Dodržiavanie určitých štandardov môže slobodu výberu značne rozšíriť. Nehovorím teraz o takých blbostiach aby sme teraz začali nosiť štandardizované uniformy a tak. Ale také technické veci ako konektor pre docking station, alebo niečo ako ultrabay u lenova by mohli byť uznávané rôznymi výrobcami čím by sa značne rozšírili možnosti výberu.
Najradšej by som bol keby o štandardoch rozhodoval trh. Ak by užívatelia používali hardvér, ktorý im dáva možnosti pretože používa nejaký štandard (nemusí ho schváliť ani žiadna organizácia, stačí, že to výrobcovia to dodržiavajú) tak sa to jednoducho automaticky musí presadiť. Ak by tvorcovia softvéru robili softvér podľa štandardov a nie tak, aby bol čo najviac kompatibilný na internet explorer by si už asi nikto nespomenul. V tomto má inak open source obrovskú výhodu - pri nájdení chyby netreba nič obchádzať, stačí ju opraviť, poslať patch a benefit z toho majú všetci používatelia.
Inak včera som bol asi trochu naštvaný, že som zase zabil deň kvôli tomu, že niekto nie je schopný dodržať štandard. Okrem toho písal som to na mobile (príšerný to stroj na ktorom leakuje pamäť stále, takže pár krát som musel softvér na písanie poznámok reštartovať) počas cesty na / z daňového úradu a počas čakania na daňovom úrade. Mám taký blbý pocit, že vzorom pre nich sú vogoni. Na všetko tona blbých žiadostí, ktoré ručne prepisujú do počítača, tona pečiatok a potom sa to aj tak len hodí do skrine ... Verím tomu, že počet úradnikov sa tam dá zredukovať na 1/10.
Nejako sa mi slovo normalizácia nepáči ;) V podstate je to tak, že ja mám rád slobodu.Ta slabá reference na československé období normalizace byla úmyslná :), stejně jako reference na představu nesvobodného světa svázaného vyššími normami. Jsem rád, že to někdo vnímá podobně jako já :). Jinak já jsem za to, aby státní aparát byl pevně svázán veřejně známými a použitelnými normami. Ony mu totiž brání aby naopak svévolně určoval věci, do kterých zasahovat nemá. Ale to už jsme moc do politiky, což není můj obor :).
Tiskni
Sdílej: