Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Odkazy
Dnešný blog bude o skompilovaní Qt5 a transformáciu Olinuxino A20 micro na retro hraciu konzolu. Textu okrem pár príkazov moc nebude, o to viacej som tu napchal fotiek a videí
Na vývoj pre takéto zariadenie budeme najskôr potrebovať SDK (cross kompilátor, knižnice ...). Takže šup:
git clone git://github.com/mireq/a20-olinuxino-micro-autobuild.git cd a20-olinuxino-micro-autobuild make
Po istej chvíli (a 10-15GB zožratého priestoru na disku) by mal príkaz skončiť niečim takýmto:
To create sd image type command: sudo board/a20_olinuxino/make-sdimg.sh .../output/images/rootfs.tar 60 .../output/images
Po spustení príkazu sa vytvorí obraz, ktorý je možné skopírovať na SD kartu príkazom:
dd if=output/images/a20_olinuxino.sdimg of=/dev/sdX bs=4k
Samotné Qt5 sa defaultne nekompiluje, musí sa zapnúť cez menuconfig v adresári buildroot-a20-olinuxino
- Target packages / Graphic libraries and applications / Qt5. To isté platí pre ovládače grafiky (mali).
Nový systém je pomerne minimalistický. Defaultne je konzola nastavená na /dev/ttyS0
. Grafický výstup sa dá zapnúť spustením modprobe lcd
. Pre OpenGL musí byť načítaný modul mali (modprobe mali
).
Ako emulátor používam svoj fork emultáora generator. Build systém je cmake, takže na kompiláciu je potrebný toolchain arm.cmake
:
SET(CMAKE_SYSTEM_NAME Linux) set(CMAKE_SYSTEM_PROCESSOR arm) set(CMAKE_ARCH "arm") SET(CMAKE_SYSTEM_VERSION 1) SET(CMAKE_SYSROOT /toolchain/buildroot-a20-olinuxino/output/host/usr/arm-buildroot-linux-gnueabihf/sysroot) SET(CMAKE_PREFIX_PATH /toolchain/buildroot-a20-olinuxino/output/host/usr/arm-buildroot-linux-gnueabihf/sysroot) SET(CMAKE_LIBRARY_PATH /toolchain/buildroot-a20-olinuxino/output/host/usr/arm-buildroot-linux-gnueabihf/sysroot/usr/lib) SET(CMAKE_INCLUDE_PATH /toolchain/buildroot-a20-olinuxino/output/host/usr/arm-buildroot-linux-gnueabihf/sysroot/usr/include) SET(CMAKE_C_COMPILER arm-cortex_a7-linux-gnueabi-gcc) SET(CMAKE_CXX_COMPILER arm-cortex_a7-linux-gnueabi-g++) SET(CMAKE_FIND_ROOT_PATH /toolchain/buildroot-a20-olinuxino/output/host/usr/arm-buildroot-linux-gnueabihf/sysroot) SET(CMAKE_FIND_ROOT_PATH_MODE_PROGRAM NEVER) SET(CMAKE_FIND_ROOT_PATH_MODE_LIBRARY ONLY) SET(CMAKE_FIND_ROOT_PATH_MODE_INCLUDE ONLY) SET(OPENGL_INCLUDE_DIR /toolchain/buildroot-a20-olinuxino/output/host/usr/arm-buildroot-linux-gnueabihf/sysroot/usr/include
Pre out of source build je príkaz na vygenerovanie Makefile:
cmake -DCMAKE_TOOLCHAIN_FILE=../arm.cmake -DUSE_QT_GUI=off -DUSE_QML_GUI=on -DUSE_SDL_AUDIO=off -DIMPORT_EXECUTABLES=../sega-generator-build/ImportExecutables.cmake ../sega-generator
Po spustení príkazu make
by sa mal vygenerovať program generator-qml, ktorý stačí s príslušnými qml súbormi skopírovať na kartu a spustiť
V starších verziách som skúšal rôzne metódy škálovania, ale nakoniec som len surovo zväčšil obraz dvojnásobne (keď už retro tak poriadne).
Nakoniec výsledok bez interpolácie vyzerá takto (nie je to rozobraný notebook, len obal na tablet s klávesnicou).
Poslednou hračkou dnes je emulátor terminálu, ktorý sa snaží tváriť fakt retro. Rozbehať ho síce nie je až tak jednoduché pretože niektoré shadery neboli napísané tak, aby fungovali pod OpenGL ES 2 (väčšinou stačili pridať precision). Takže zopár screenshotov (nízku kvalitu obrazu a šum spôsobuje samotný emultáro terminálu).
Tiskni
Sdílej:
7.50€ v miestnom obecnom obchode