Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
pekne dlhá chvíľa čakania lebo po každom teste sa musí nadviazať spojenie
Tady by pomohlo ControlMaster – viz man ssh_config
Pravdu povediac stále si myslím, že je to o niekoľko tried lepšie než autotools.Na jednu stranu určitý odpor k autotools chápu, vzhledem k tomu, jaká je to bestie. Na druhou stranu jsem ještě nenarazil na jediný build systém pro software napsaný v céčku, který by se alespoň vzdáleně autotools vyrovnal a to bych byl moc rád, kdybych čistší náhradu do ruky dostal. Tím méně věřím tomu, že to bude platit pro cokoliv splácaného na koleni pro konkrétní software. Mezi další výhody autotools patří to, že na všechno, co kdy potřebuju najdu někde na webu příklad toho, jak to řešili jiní. A pak historická návaznost a rozšířenost, díky kterým package maintainer zvládá pracovat s libovolným na autotools založeným balíkem, aniž by musel řešit, co všechno je jinak (jako to třeba řeším u softwaru, který se builduje pomocí cmake).
Ak sa niečo pokašle u autotools tak to môžem max tak prepísať do iného build systémuMoje zkušenost je taková, že ač autotools nejsou zrovna hezké nástroje, build na nich založený se poladit dá a především člověk užije zkušenosti z jiných toolů. To, že někdo staví software nad cmake, budiž, ale netriviální buildsystém pro každý jednotlivý balík je podle mého skromného názoru prasárna a přidělává to práci spoustě nevinných lidí. Ale plusem je, že to alespoň používá
./configure a make.
Ja to poznám skôr z pohľadu vývojára. A ako vývojár hovorím že hoc je cmake hnusný aký je (nemám ho rád, dúfam, že som to dostatočne jasne vyjadril ;)) myslím, že je 100x lepší než autotools.
Minule som napr. s autotools riešil pridanie stemmera pre slovenčinu do xapian-u. No človek by si povedal, že holt jednoduchá záležitosť tak som to teda pridal na tých asi 10 miest kde som mal a jeje ono to autogen je trochu sviňa a ak nemá presnú stotinkovú verziu autotools / m4 / milion ďalších závislostí tak sa to rozsype ako čaj. Áno, configure skript funguje, ale vygenerovať nový configure skript je utrpenie. Inak nakoniec som to poriešil tak, že som kompiloval ručne (áno príkaz po príkaze som si pekne písal, skompiloval som to, už na to nechcem šahnuť).
Ja som tých rôznych build systémov (aj na kolene robených) videl dosť. Okrem nginx som naposledy upravoval napr. configure skript QtAV ... Pridával som tam podporu hw dekódera cedar. Vyhľadanie knižníc a hlavičkových súborov (aj so štúdiom ako celý ten ich na kolene zbúchaný systém funguje) mi zabralo 5 minút.
Ja to poznám skôr z pohľadu vývojára.Já to znám jak z pohledu vývojáře, tak z pohledu uživatele.
A ako vývojár hovorím že hoc je cmake hnusný aký je (nemám ho rád, dúfam, že som to dostatočne jasne vyjadril ;)) myslím, že je 100x lepší než autotools.Ani jako vývojář bych si nedovolil říct, že je jednoznačně lepší, natož stokrát, a chvílemi mám pocit, že je cmake nekompatibilní s dosavadní workflow úmyslně, jenom aby si autoři něco dokázali. A na vědomé neodůvodněně nekompatibilní změny jsem docela dost alergický. Při práci s balíky, co používají cmake, mám v jednom kuse pocit, že narážím na věci, které autotools zvládají bez problémů a cmake nikoliv.
vygenerovať nový configure skript je utrpenieVždyť se to dělá samo.
Vždyť se to dělá samo.
Kým nezačne vyhadzovať chyby syntaxe ktoré vznikli ktovie kde ;)
Tiskni
Sdílej: