V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
pekne dlhá chvíľa čakania lebo po každom teste sa musí nadviazať spojenie
Tady by pomohlo ControlMaster
– viz man ssh_config
Pravdu povediac stále si myslím, že je to o niekoľko tried lepšie než autotools.Na jednu stranu určitý odpor k autotools chápu, vzhledem k tomu, jaká je to bestie. Na druhou stranu jsem ještě nenarazil na jediný build systém pro software napsaný v céčku, který by se alespoň vzdáleně autotools vyrovnal a to bych byl moc rád, kdybych čistší náhradu do ruky dostal. Tím méně věřím tomu, že to bude platit pro cokoliv splácaného na koleni pro konkrétní software. Mezi další výhody autotools patří to, že na všechno, co kdy potřebuju najdu někde na webu příklad toho, jak to řešili jiní. A pak historická návaznost a rozšířenost, díky kterým package maintainer zvládá pracovat s libovolným na autotools založeným balíkem, aniž by musel řešit, co všechno je jinak (jako to třeba řeším u softwaru, který se builduje pomocí cmake).
Ak sa niečo pokašle u autotools tak to môžem max tak prepísať do iného build systémuMoje zkušenost je taková, že ač autotools nejsou zrovna hezké nástroje, build na nich založený se poladit dá a především člověk užije zkušenosti z jiných toolů. To, že někdo staví software nad cmake, budiž, ale netriviální buildsystém pro každý jednotlivý balík je podle mého skromného názoru prasárna a přidělává to práci spoustě nevinných lidí. Ale plusem je, že to alespoň používá
./configure
a make
.
Ja to poznám skôr z pohľadu vývojára. A ako vývojár hovorím že hoc je cmake hnusný aký je (nemám ho rád, dúfam, že som to dostatočne jasne vyjadril ;)) myslím, že je 100x lepší než autotools.
Minule som napr. s autotools riešil pridanie stemmera pre slovenčinu do xapian-u. No človek by si povedal, že holt jednoduchá záležitosť tak som to teda pridal na tých asi 10 miest kde som mal a jeje ono to autogen je trochu sviňa a ak nemá presnú stotinkovú verziu autotools / m4 / milion ďalších závislostí tak sa to rozsype ako čaj. Áno, configure skript funguje, ale vygenerovať nový configure skript je utrpenie. Inak nakoniec som to poriešil tak, že som kompiloval ručne (áno príkaz po príkaze som si pekne písal, skompiloval som to, už na to nechcem šahnuť).
Ja som tých rôznych build systémov (aj na kolene robených) videl dosť. Okrem nginx som naposledy upravoval napr. configure skript QtAV ... Pridával som tam podporu hw dekódera cedar. Vyhľadanie knižníc a hlavičkových súborov (aj so štúdiom ako celý ten ich na kolene zbúchaný systém funguje) mi zabralo 5 minút.
Ja to poznám skôr z pohľadu vývojára.Já to znám jak z pohledu vývojáře, tak z pohledu uživatele.
A ako vývojár hovorím že hoc je cmake hnusný aký je (nemám ho rád, dúfam, že som to dostatočne jasne vyjadril ;)) myslím, že je 100x lepší než autotools.Ani jako vývojář bych si nedovolil říct, že je jednoznačně lepší, natož stokrát, a chvílemi mám pocit, že je cmake nekompatibilní s dosavadní workflow úmyslně, jenom aby si autoři něco dokázali. A na vědomé neodůvodněně nekompatibilní změny jsem docela dost alergický. Při práci s balíky, co používají cmake, mám v jednom kuse pocit, že narážím na věci, které autotools zvládají bez problémů a cmake nikoliv.
vygenerovať nový configure skript je utrpenieVždyť se to dělá samo.
Vždyť se to dělá samo.
Kým nezačne vyhadzovať chyby syntaxe ktoré vznikli ktovie kde ;)
Tiskni
Sdílej: