Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
pekne dlhá chvíľa čakania lebo po každom teste sa musí nadviazať spojenie
Tady by pomohlo ControlMaster
– viz man ssh_config
Pravdu povediac stále si myslím, že je to o niekoľko tried lepšie než autotools.Na jednu stranu určitý odpor k autotools chápu, vzhledem k tomu, jaká je to bestie. Na druhou stranu jsem ještě nenarazil na jediný build systém pro software napsaný v céčku, který by se alespoň vzdáleně autotools vyrovnal a to bych byl moc rád, kdybych čistší náhradu do ruky dostal. Tím méně věřím tomu, že to bude platit pro cokoliv splácaného na koleni pro konkrétní software. Mezi další výhody autotools patří to, že na všechno, co kdy potřebuju najdu někde na webu příklad toho, jak to řešili jiní. A pak historická návaznost a rozšířenost, díky kterým package maintainer zvládá pracovat s libovolným na autotools založeným balíkem, aniž by musel řešit, co všechno je jinak (jako to třeba řeším u softwaru, který se builduje pomocí cmake).
Ak sa niečo pokašle u autotools tak to môžem max tak prepísať do iného build systémuMoje zkušenost je taková, že ač autotools nejsou zrovna hezké nástroje, build na nich založený se poladit dá a především člověk užije zkušenosti z jiných toolů. To, že někdo staví software nad cmake, budiž, ale netriviální buildsystém pro každý jednotlivý balík je podle mého skromného názoru prasárna a přidělává to práci spoustě nevinných lidí. Ale plusem je, že to alespoň používá
./configure
a make
.
Ja to poznám skôr z pohľadu vývojára. A ako vývojár hovorím že hoc je cmake hnusný aký je (nemám ho rád, dúfam, že som to dostatočne jasne vyjadril ;)) myslím, že je 100x lepší než autotools.
Minule som napr. s autotools riešil pridanie stemmera pre slovenčinu do xapian-u. No človek by si povedal, že holt jednoduchá záležitosť tak som to teda pridal na tých asi 10 miest kde som mal a jeje ono to autogen je trochu sviňa a ak nemá presnú stotinkovú verziu autotools / m4 / milion ďalších závislostí tak sa to rozsype ako čaj. Áno, configure skript funguje, ale vygenerovať nový configure skript je utrpenie. Inak nakoniec som to poriešil tak, že som kompiloval ručne (áno príkaz po príkaze som si pekne písal, skompiloval som to, už na to nechcem šahnuť).
Ja som tých rôznych build systémov (aj na kolene robených) videl dosť. Okrem nginx som naposledy upravoval napr. configure skript QtAV ... Pridával som tam podporu hw dekódera cedar. Vyhľadanie knižníc a hlavičkových súborov (aj so štúdiom ako celý ten ich na kolene zbúchaný systém funguje) mi zabralo 5 minút.
Ja to poznám skôr z pohľadu vývojára.Já to znám jak z pohledu vývojáře, tak z pohledu uživatele.
A ako vývojár hovorím že hoc je cmake hnusný aký je (nemám ho rád, dúfam, že som to dostatočne jasne vyjadril ;)) myslím, že je 100x lepší než autotools.Ani jako vývojář bych si nedovolil říct, že je jednoznačně lepší, natož stokrát, a chvílemi mám pocit, že je cmake nekompatibilní s dosavadní workflow úmyslně, jenom aby si autoři něco dokázali. A na vědomé neodůvodněně nekompatibilní změny jsem docela dost alergický. Při práci s balíky, co používají cmake, mám v jednom kuse pocit, že narážím na věci, které autotools zvládají bez problémů a cmake nikoliv.
vygenerovať nový configure skript je utrpenieVždyť se to dělá samo.
Vždyť se to dělá samo.
Kým nezačne vyhadzovať chyby syntaxe ktoré vznikli ktovie kde ;)
Tiskni
Sdílej: