Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Nové RPI2 je 4 rychlejší
Nepotřebuji výkonný počítač jen na hry.
ze nakup 1 modulu je drazsi nez nakup x (desitek) tisic kusu ? kupodivu...
Neuvádzal som cenu za jeden kus, ale prepočítanú cenu na pár tisíc kusov
ze cena v kampani je nizsi nes cena po kampani ? to je v kampani=akci bezne...
Raspberry uvádzalo $25, nakoniec sa predávalo za $25. Cena v kampani je zavádzajúca, lebo z poštovným vyjde okolo 30 (a to aj pri nákupe viacerých kusov, nie je možné kúpiť povedzme 10 s poštovným $20). Po skončení kampane dokonca $39 bez poštovného. Kde je spomínaných $9?
ze neuvedli navyseni ceny na 39$ po ukonceni kampane ? pokud netvrdili ze by po ukonceni byla cena stale stejnejch 9$ tak o co go ?
Naschval vylákať od ľudí, ktorí sú presvedčení, že dotujú nástupcu raspberry za $9 nepovažujem za férové.
ze nakup 1 modulu je drazsi nez nakup x (desitek) tisic kusu ? kupodivu...
Vždyť těch 9 USD ale nevychází ani při větších množství, ne?
ze cena v kampani je nizsi nes cena po kampani ? to je v kampani=akci bezne...
Tyhle akce beru spíš tak, že se lidi složí, zaplatí předem, aby šlo rozjet výrobu i bez velkého investora/korporace. Ne jako běžnou marketingovou akci.
ze cenu v kampani dotujou ? na tom taky nevidim nic divneho...
Spíš to někdy bývá naopak – ty dotuješ ten projekt a dostaneš za to třeba jen pár samolepek nebo slevu.
A pak je tam ještě ta věc s poštovným – do ČR stojí 20 USD, takže cena je 29 USD. Zatímco když si objednáš destičku podobných rozměrů z Asie, jsou schopní ti k tomu dát poštovné zdarma (resp. v ceně a to i u levnějších výrobků).
Proč levicový? Kdyby si ti lidé založili akciovku, každý dal část základního kapitálu, zvolili si vedení firmy a pak si třeba po roce místo dividend rozdali hotové výrobky, tak je to normální kapitalismus. Tohle je akorát formálně jinak upravené (smluvní vztahy místo akcií), ale jinak na tom nic levicového nevidím.
Proč levicový?Mate pravdu. Kdyz se nad tim zamyslim, moc levicoveho na crowdfundingu nebude. Oznacil jsem jej za levicovou zalezitost, protoze mam osobne crowdfunding asociovany s zebranim stejne tak, jako mam asociovanu levici.
Jakožto vážnou mentální poruchu.Toto neni urazka? Jinak ja nepisu nic jineho nez to, ze moznost rozhodovani u akciove spolecnosti mi chybi u crowdfunding projektu. Nikomu to prece nevnucuji. Psal jsem jen svuj nazor na to, jakou investici a zpusob vyuziti svych prostredku bych preferoval.
Psal jsem jen svuj nazor na to, jakou investici a zpusob vyuziti svych prostredku bych preferoval.A já zas nepíšu nic jiného, než že tento způsob preference nechápu jinak než mentální poruchu. Nic víc. Preferovat si můžete co chcete. Důležité je pokud to nemá vliv.
Proč by to měla být urážka?Nevim a je mi jedno, v jakych kruzich se pohybujes, ale ja se pohybuji v kruzich, kde je toto povazovano za urazku.
Důležité je pokud to nemá vliv.Kazdy si muze investovat sve prostredky, do ceho chce. Ty si kup pocitac za devet marek, ja si koupim neco jineho.
Ámen. Slyšely1 jsme slovo boží.
Zato pravicový neřízený kapitalismus tu bude zářit na věčné časy.Pokud kapitalismus se snazite ridit, uz to neni cisty kapitalismus, ale nejaky hybrid, jehoz funkce je narusena nejakou deformaci. A ano, myslim si, ze cisty a nerizeny kapitalismus je nejlepsi mozne zrizeni. Jinak si ty sve narazky strc za klobouk. Jsi jen trol snazici se provokovat.
A ano, myslim si, ze cisty a nerizeny kapitalismus je nejlepsi mozne zrizeni.A vůbec ne deformace. To je jen všechno ostatní. Výborně. Jak jsem řekl: Na věčné časy, ámen…
Jsi jen trol snazici se provokovat.Stejně to vnímám i já.
+1, to, že je někde bordel neznamená, že je tam svoboda.
bordel != svoboda
Většinou tam spolu bojují různé více či méně zločinné skupiny, které mají za cíl přerozdělovat a regulovat (v tomto případě nejen ekonomicky, ale i vnucovat ostatním svoje pravidla třeba v náboženství, kultuře atd.), akorát každý jinak a ve prospěch někoho jiného, takže se neshodnou.
Tiskni
Sdílej: