Red Hat řeší bezpečnostní incident, při kterém došlo k neoprávněnému přístupu do GitLab instance používané jejich konzultačním týmem.
Immich byl vydán v první stabilní verzi 2.0.0 (YouTube). Jedná se o alternativu k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí umožňující vlastní hosting serveru Immich. K vyzkoušení je demo. Immich je součástí balíčků open source aplikací FUTO. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Český telekomunikační úřad vydal zprávy o vývoji cen a trhu elektronických komunikací se zaměřením na rok 2024. Jaká jsou hlavní zjištění? V roce 2024 bylo v ČR v rámci služeb přístupu k internetu v pevném místě přeneseno v průměru téměř 366 GB dat na jednu aktivní přípojku měsíčně – celkově jich tak uživateli bylo přeneseno přes 18 EB (Exabyte). Nejvyužívanějším způsobem přístupu k internetu v pevném místě zůstal v roce 2024 bezdrátový
… více »Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-10-01. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Jedná o první verzi postavenou na Debianu 13 Trixie.
Byla vydána nová verze 4.6 svobodného notačního programu MuseScore Studio (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem věnovala 1,1 milionu dolarů (stejně jako loni) na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Rozdělila je mezi 29 organizací a projektů. Za 15 let rozdala 8 050 000 dolarů.
Svobodný multiplatformní herní engine Bevy napsaný v Rustu byl vydán ve verzi 0.17. Díky 278 přispěvatelům.
Bylo vydáno openSUSE Leap 16 (cs). Ve výchozím nastavení přichází s vypnutou 32bitovou (ia32) podporou. Uživatelům však poskytuje možnost ji ručně povolit a užívat si tak hraní her ve Steamu, který stále závisí na 32bitových knihovnách. Změnily se požadavky na hardware. Leap 16 nyní vyžaduje jako minimální úroveň architektury procesoru x86-64-v2, což obecně znamená procesory zakoupené v roce 2008 nebo později. Uživatelé se starším hardwarem mohou migrovat na Slowroll nebo Tumbleweed.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Národní rozvojovou investiční (NRI) připravuje nový investiční nástroj zaměřený na podporu špičkových technologií – DeepTech fond. Jeho cílem je posílit inovační ekosystém české ekonomiky, rozvíjet projekty s vysokou přidanou hodnotou, podpořit vznik nových technologických lídrů a postupně zařadit Českou republiku mezi země s nejvyspělejší technologickou základnou.
… více »Radicle byl vydán ve verzi 1.5.0 s kódovým jménem Hibiscus. Jedná se o distribuovanou alternativu k softwarům pro spolupráci jako např. GitLab.
A co teprve taková patnanina jako DeviantART
Krásne skóre má aj táto recenzia na apple hodinky ;)
Teoreticky nie, prakticky áno. Trochu rozoberiem.
V googlackom helpe sa píše:
The critical styles needed to style the above-the-fold content are inlined and applied to the document immediately.
Takže inlinovať by sa mali štýly, ktoré vykreslia stránku po zalomenie. Zalomením je myslená bez scrollovania viditeľná časť stránky. Na mobile to môže byť pomerne malá časť, ale ja momentálne sedím pri desktope. Ak si otvorím abclinuxu.cz vidím celú hlavičku, ľavý panel, obsah a ešte dokonca aj diskusiu. Valstne jediná vec ktorú nevidím je pätička, všektko ostatné by malo byť teda inlinované. Tých zvyšných možno 10% CSS, ktoré tvorí pätičku sa ani neoplatí dávať do samostatného súboru kvôli réžii HTTP.
Druhý problém, ktorý tu ešte vidím je, že google odporúča externé css vkladať nie cez tag link na to určený v hlavičky, ale cez javascript (žeby snaha eliminovať používateľov noscriptu?). Takže namiesto:
<link rel="stylesheet" href="small.css">
Je podľa googlu lepšie:
<script> var cb = function() { var l = document.createElement('link'); l.rel = 'stylesheet'; l.href = 'small.css'; var h = document.getElementsByTagName('head')[0]; h.parentNode.insertBefore(l, h); }; var raf = requestAnimationFrame || mozRequestAnimationFrame || webkitRequestAnimationFrame || msRequestAnimationFrame; if (raf) raf(cb); else window.addEventListener('load', cb); </script>
Nevím, co s tím mám dělat :-/Přestat žít v roce 1995?
Lazy loading je hnusný hack typu nevieme opraviť problém, ale urobíme to tak, aby to na prvý pohľad nebolo viditeľné.
Teoreticky by lazy loading mohol riešiť priamo browser (jednoducho by sa niekde v nastaveniach dalo zaškrtávatko a browser by nenačítaval to, čo je mimo viditeľnej plochy ... lenže to by sme zabili celé onload).
Celé je to momentálne trochu na hlavu padnuté. Dnes som pozeral analýzu linuxos.sk v nástroji moz kvôli divnému poklesu návštevnosti z googlu. Celkom ma prekvapil vysoký rank v spam analýze. Čerešničkou na torte je:
Site Mark-up is Abnormally Small
There's a high ratio of visible text compared to HTML, JavaScript, etc.
Takže keď má stránka dobrý pomer obsahu k bordelu je považovaná automaticky za spam.
Neviem, či si niekto pamätá časy keď HTML maily padali do spamu pretože boli HTML. No nedávno sa mi stalo, že mi textové maily začali padať do spamu pretože obsahujú len pár slov v plain texte.
Problém je, že mnohí kóderi to používajú ako de facto test rýchlosti čo ani náhodou nie je. Na monitoring webu, nastavenie cachovania a mnoho ďalšieho je to veľmi dobrý nástroj.
Tiskni
Sdílej: