Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Kup si bile triko s cernym pruhem do uhlopricky (imitace pasu, opravdu v prodeji) pyčoBez pásu jezdí jen bezmozci (nemluvím o popojetí po parkovišti, ale o normální jízdě). Něco pro inspiraci (plus pár dalších)
Policie by se na ne mela zameritNo jistě, a dávat laciné body za to, že někdo ve slunečném dni zapomněl rozsvítit. Sice jsem už řadu let celoroční svítič, ale body za nesvícení ve dne bych nedával. Jsou jiné nebezpečnější přestupky, které nejsou bodově ohodnoceny, anebo sice jsou, ale prakticky vůbec se nepostihují. Měření na špatných místech (se snadným výběrem) také nemám rád. Nicméně místo, kde jsem viděl radar dnes, tak úplně špatné nebylo.
A jinak by si urcite mela policie doslapnout i na ty vice nebezpecne veci - blokovani provozu, nebezpecne cyklisty, chodce, zprisnit dohled u prechodu pro chodce v oblasti skol (samozrejme ve spravny cas) apod.U nás se na přechody koncentruje MP. Ráno u každého významějšího přechodu stojí měšťák. Výsledek je ten, že jsou z nich řidiči podělaní, zastavují i před prázdným přechodem a doprava kolabuje. Na cyklisty a chodce by si měli určitě posvítit, zatím se jejich přestupky moc neřeší. Mám ještě v živé paměti tragický případ, kdy řítící se cyklista srazil na přechodu chodce. Spousta cyklistů jezdí vysokou rychlostí po chodníku. Naopak mnozí chodci skáčí do vozovky běžně i přes zábradlí nebo na červenou, případně ukáží řidiči, aby jel, a pak tam vběhnou.
Řidič už zdaleka není příslušník něčeho, co bych přirovnal k cechu. Dneska řídí každý, kdo chce a má po ruce auto, třeba i "frajírci f Ochcávkach TDčervenéI f metle na hlínách pyčo 120kmh v meste". Auto už přestalo být výsadou, už není jenom jedno ve vesnici, majitelé si ho nemyjí ručně na dvorku za přítomnosti celé rodiny. Dnešní řidiči mají dost svých starostí a ostatní řidiče už neberou jako kolegy, ale jako soupeře--porazit toho druhého znamená být dřív v cíli.
Na druhou stranu je asi dobře, že se řidiči neupozorňují na to, že policie kontroluje dodržování předpisů. Totiž rychlost dnešních aut závisí na tom, jak moc chcete nedodržovat předpisy. I slaboučké auto s litrovým motorem dosáhne ve městě na hranici rychlostních limitů (teda pokud to není moc do kopce)
A k těm pásům: podle současného práva nemůžete říct, ať Vás nebuzerují s pásy a že na oplátku si zaplatíte léčebné výlohy.
Tiskni
Sdílej: