Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
třeba když sem se hrabal v konfiguráku free mc bootu a ikdyž sem měl zálohu karty tak mi to bylo prd platný, protože když to nenaběhlo tak s tim nešlo komunikovat a tim pádem ani tam nahrát starej ze zálohy, musel sem vytlačit pár stovek za jinou kartu s další instalací toho exploitu, ale zase když už sem jí měl, tak sem moh opravit i tu první a ještě sem si to nahrál i na třetí, takže teď se v tom můžu hrabat a mam další dvě funkční instalace a když si to rozbiju můžu si to opravit sám a zadarmo.
nebo nedavno se mi povedlo urvat napájecí konektor na ntb kterej navíc ani neni muj (prakticky už asi bude, protože ten člověk co ho chtěl vyčistit a přeinstalovat už o něj asi nestojí potom co vyšlo najevo jakej krám starej to je a že tam bude asi vadnejch víc věcí než jen větrák) když sem tam zkusil zapojit jinej zdroj, kterej je uplně stejnej jako ten co k němu patří, až na drobnej detail že vnitřní průměr toho kolíku je menší (ale aspoň už vim proč mi ten od tohohle ntb nefunguje s mym travelmatem ikdyž má stejný napětí, proud i polaritu, ale holt nemá dostatečnej dotek na tom kolíku).
nebo sem si taky zlikvidoval jednu dvi-vga redukci, ona má fungovat jen v dvi-i a do dvi-d zapojit nejde, protože pro ty 4 velký piny tam nejsou díry. tak sem je ukroutil aby to šlo zapojit, zapojit to šlo, ale nefungovalo to, ukázalo se že ty 4 sou důležitější než těch dalších 10 co tam sou (protože je na ně vyvedenej analogovej rgb signál, ale jen na některejch grafikách se správnou variantou dvi)...
když to funguje tak do toho nevrtej!Nemelo to byt spis "Kdyz to funguje manzelce tak do toho nevrtej!"?
už mi ten komp na kdečka přestává stačit, chce to buď upgrade hw nebo downgrade na nějakej lehčí desktop. sice tu mam i icewm (už dlouho patří k mym oblíbencům, vedle třeba lxde, který ale zrovna prochází přepisem z gtk2 na qt5 a sloučenim s podobnym projektem razorqt pod novym názvem lxqt, zkoušel sem to a ještě to pořád není ono, dost toho chybí), jenže když v něm používam ty kdečkový aplikace tak tam stejně ty knihovny zabíraj místo v paměti a moc tomu neodlehčím (místo 400 zabranejch MB po spuštění sem na 350 a to neni podstatnej rozdíl, navíc když nahodim psi+ a firefox s pár tabama tak už sem lehce přes 1 GB takže to je tak jako tak jedno). na notebooku s lubuntu (ubuntu + lxde) sem na tom líp, tam to bere asi 120 - 150 MB. to bude asi i tim že tam nemam žádný kdelibs ani kdeapps, snažim se tam mít lehký věci kromě věcí jako firefox, libreoffice nebo skype, za který náhradu nemam. qpdfview je použitelná náhrada za okular, evince bejval dobrej dokud ho nepřepsali do gtk3 a nezrušili skoro všechny lišty a tlačítka, v dnešní podobě je už pro mě nepoužitelnej a qpdfview ho slušne nahrazuje. pcmanfm sice neni konqueror (na dolphin jako filemanager sem si nikdy nezvyk), ale používat se dá. k3b bych asi ničim nenahradil, ale jelikož už nemam potřebu něco vypalovat tak se bez něj obejdu. smplayer, vlc, psi+ a pár dalších nezbytností si vystačí s pouhým qt a to taková tragedie není. jen trochu vadí že to má jinej vzhled a file dialogy, ale co se dá dělat (trochu se to dá řešit s pomocí qtcurve, ale nic není 100%). občas si řikam že linuxovej desktop byl nejlepší v časech kde 3.5 a od těch dob je většina změn spíš k horšímu. ale ne, tak zlý to neni, čtyřkový kdečka sou na tom poslední dva tři roky dost dobře, jen aby to ty pětkový zase nepodělali...
Postup nové a aktuální instalace stylem nainstalovat něco starého z CD a pak dělat distupgrade mi nepřipadá šťastné. Debian si sice zakládá na tom, že mu to chodí - popsaná realita se zdá že vykazuje nějakou tu mušku, ale minimálně fragmentaci souborů na disku to neprospívá.
Můj osobní názor je, v takovém případě isntalačku nepoužívat. Vzít jakékoliv live distro - optimálně Debian, ale klidně i Slax. Stáhnout aktuální Debianí debootstrap a instalovat z aktuálních repozitářů. Pokud je potřeba rychle vybrat balíky, podle jinde již existující instalace, tak použít
aptitude search '?installed?not(?automatic)' | sed -n -e 's/^i[ \t]\+\([^ \t]*\)[ \t].*$/\1/p' >packages
aptitude install `cat packages`
Více zdokumentované ve Wiki našeho IT
Jak vytvořit bezdiskový stroj s operačním systémem GNU/Linux
Většina je použitelná pro instalaci na jakýkoliv disk.
Tiskni
Sdílej: