Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Toz tak v medzicase co som tu posledne pisal o domacom MMC a XBMC som (zase) skoncil na RPi.
Od posledneho zapisku na tuto temu som sa odhodlal zainvestovat a kupil som si Zotac Zbox Nano (ID62), k tomu 4GB RAM a nejaky ten disk, na ktory som nainstaloval KodiBuntu (Kodi je novy nazov pre XBMC). Sice sa mi rozsvietila varovna kontrolka, pretoze slovo "buntu" na mna posobi ako cervena handra na byka, ale bolo to doporucovane priamo na strankach kodi, instalacia na par klikov, tak som to skusil.
Vsetko fungovalo uspokojivo, par tyzdnov som to pouzival a nemal som vyhrad. Az jedneho (ne)pekneho dna som sa dost neuvazene rozhodol spravit apt-get upgrade. A ako to u *buntu a mna byva solidnym zvykom, nieco sa zase roz*ebalo. Pri prehravani videa sa mi zacali na obrazovke zobrazovat horizontalne ciary, resp. v dynamickych scenach bolo vidiet zlom prekreslovania obrazu. Narozdiel od manzelky som tento "detial" moc nezvladal a skumal som, ako to fixnut. Skusal som kde-co, volby x11, volby jadra, nejake custom lib-y z ppa, nic nepomohlo. Vydrzal som to takto asi mesiac, mozno dva, az nakoniec padlo rozhodnutie:
"musim to preinstalovat"
Spravil som si zalohu a zacal skumat, cim tu africku distribuciu (co mi uz nikdy nesmie do baraku, teraz uz naozaj prisaham) nahradit. OpenElec a spol som zavrhol, chcem tam mat plnohodnotny linux, pretoze bude plnit aj dalsie ulohy okrem mmc. Zvolil som teda Debian - ten je mni najblizsi, baliky pre neho existuju, tak preco nie.
A zacali problemy :D. Prvy pokus o instalaciu skoncil na tom, ze nefungovala siet (ani wlan ani eth) kvoli chybajucemu firmware. Ze su takto domrvene wifi som si uz zvykol, ale ze niekoho napadne takto doku**it aj eth, to mi hlava nebere. Ok, po chvili badania som z non-free stiahol balik s firmware, extrahoval potrebne subory a pokracoval v instalacii. Druhou chybou, ktoru som spravil, bola volba FS. Vzhladom na to, ze ma nebavilo zalohovat nastavenia Kodi pomocou rdiff-backup, ale chcel som to poriesit fs snapshotami, zvolil som btrfs s vedomim, ze este nie je uplne stable.
Ok, debian sa nainstaloval, reboot a ..... fsck.btrfs not found. :D Super, toto ma fakt bavi... Boot z usb, chroot a apt-get install + reboot situaciu vyriesil. Docasne. Ta spravna sranda sa na mna len chystala - nabootoval som do wheezy a vzhladom na to, ze chcem byt trosku viac up-to date (a jessie je uz uz za dverami), updatol som sources.list a pustil apt-get dist-upgrade. Za par minut sa stiahlo ~1GB balikov a zacali sa rozbalovat.
Pol hodina, nic. Hodina, nic. Dve hodiny, nic... Zacinam byt netrpezlivy, davam remount,noatime /, snad to pomoze. Nepomohlo. Po pol noci som si siel lahnut, pozrem sa na to zase rano.
... Rano na mna cakalo cerstvo upgradnute jessie. Nainstaloval som Kodi, nastavil autologin a autorun a zacal som konfigurovat par drobnosti v Kodi, kym mam este pripojenu klavesnicu a mys (nez to dam pod telku). K mojmu prekvapeniu zacalo fungovat zotac dialkove out-of-the box (na *buntu som zapasil s konfiguraciou lirc nez to zacalo aspon trochu robit co som chcel). K mojmu najvacsiemu prekvapeniu uz neslo Zotac pomocou dialkoveho len zapnut, ale dokonca aj vypnut (co som predtym nebol schopny rozchodit inak ako priradenim ineho nepouzivaneho tlacitka na ovladaci v konfiguracii kodi). Teda vypnut - ono sa to len uspalo a po prebudeni to chcelo heslo - co sa dost blbo zadava dialkovym od telky. Zrusil som vyzadovanie hesla a napadlo ma, ze je to vlastne len suspend2ram a ze zbox vypinam spolu s telkou, takze by sa vlastne cele mmc "vypinalo natvrdo" - a kedze mam btrfs, nebudem nic riskovat.
Zmeny nastaveni v KDE power management nepomohli, v kodi som tiez nic nenasiel, tak som rebootol a pozrel sa do biosu. Boli tam nejake volby, ich nastavenie si uz presne nepamatam, cosi som tam pomenil. Znova som nastartoval kodi, ale stale sa dialkacom namiesto vypnutia uspaval. No nic, tak aspon realne overim, co sa stane, ked sa to zo sleepu natvrdo vypne. Urobil som backup disku a zapocal finalnu fazu - vyskusat, co by sa stalo, keby som to len nechal sleepovat a pocas sleepu by vypadla elektrika.
No a tak som Zbox uspal.
Natrvalo.
Po uspati a vytiahnuti adapteru sa mi totiz tu posahanu plastovu krabicku uz nikdy nepodarilo zapnut. Ani dialkovym, ani power tlacitkom na krabici, mysou, klavesnicou, proste nicim. Rozobral som to do sroubiku (co to slo), vyhodil disk, pamat, nechal to cez noc bez elektriky, ale nic, proste ho nie a nie zapnut. Na doske je sice akesi tlacitko, oznacene ako "SW2", ktoreho ucel mi je ale neznamy a ziadne z mojich pokusov pouzit ho ako clear cmos neboli uspesne, ale nic dalsie tam nie je dostupne. Ak je niekde baterka cmos, je z druhej strany, pod blombou.
Nezostava mi nic ine len mily zbox odvliect naspat do alzy a pockat si 30 dni na verdikt. V medzicase som vytiahol zo suplika stare RPi, narval tam OSMC (byvale Raspbmc), vytiahol favorites.xml zo zalohy a strcil ho naspat pod telku.
Resume - nehas co ta nepali (ale fakt fest nepali).
Vo vysledku ma to stalo cca 2 dni prace a pokusov/omylov, jednu plastovu tehlu a nasranu manzelku :D.
EDIT - ozval sa zotac support - ten switch na doske je skutocne clear cmos, nepomohol, takze to ide na reklamaciu ...
Tiskni
Sdílej:
třeba když sem se hrabal v konfiguráku free mc bootu a ikdyž sem měl zálohu karty tak mi to bylo prd platný, protože když to nenaběhlo tak s tim nešlo komunikovat a tim pádem ani tam nahrát starej ze zálohy, musel sem vytlačit pár stovek za jinou kartu s další instalací toho exploitu, ale zase když už sem jí měl, tak sem moh opravit i tu první a ještě sem si to nahrál i na třetí, takže teď se v tom můžu hrabat a mam další dvě funkční instalace a když si to rozbiju můžu si to opravit sám a zadarmo.
nebo nedavno se mi povedlo urvat napájecí konektor na ntb kterej navíc ani neni muj (prakticky už asi bude, protože ten člověk co ho chtěl vyčistit a přeinstalovat už o něj asi nestojí potom co vyšlo najevo jakej krám starej to je a že tam bude asi vadnejch víc věcí než jen větrák) když sem tam zkusil zapojit jinej zdroj, kterej je uplně stejnej jako ten co k němu patří, až na drobnej detail že vnitřní průměr toho kolíku je menší (ale aspoň už vim proč mi ten od tohohle ntb nefunguje s mym travelmatem ikdyž má stejný napětí, proud i polaritu, ale holt nemá dostatečnej dotek na tom kolíku).
nebo sem si taky zlikvidoval jednu dvi-vga redukci, ona má fungovat jen v dvi-i a do dvi-d zapojit nejde, protože pro ty 4 velký piny tam nejsou díry. tak sem je ukroutil aby to šlo zapojit, zapojit to šlo, ale nefungovalo to, ukázalo se že ty 4 sou důležitější než těch dalších 10 co tam sou (protože je na ně vyvedenej analogovej rgb signál, ale jen na některejch grafikách se správnou variantou dvi)...
když to funguje tak do toho nevrtej!Nemelo to byt spis "Kdyz to funguje manzelce tak do toho nevrtej!"?
už mi ten komp na kdečka přestává stačit, chce to buď upgrade hw nebo downgrade na nějakej lehčí desktop. sice tu mam i icewm (už dlouho patří k mym oblíbencům, vedle třeba lxde, který ale zrovna prochází přepisem z gtk2 na qt5 a sloučenim s podobnym projektem razorqt pod novym názvem lxqt, zkoušel sem to a ještě to pořád není ono, dost toho chybí), jenže když v něm používam ty kdečkový aplikace tak tam stejně ty knihovny zabíraj místo v paměti a moc tomu neodlehčím (místo 400 zabranejch MB po spuštění sem na 350 a to neni podstatnej rozdíl, navíc když nahodim psi+ a firefox s pár tabama tak už sem lehce přes 1 GB takže to je tak jako tak jedno). na notebooku s lubuntu (ubuntu + lxde) sem na tom líp, tam to bere asi 120 - 150 MB. to bude asi i tim že tam nemam žádný kdelibs ani kdeapps, snažim se tam mít lehký věci kromě věcí jako firefox, libreoffice nebo skype, za který náhradu nemam. qpdfview je použitelná náhrada za okular, evince bejval dobrej dokud ho nepřepsali do gtk3 a nezrušili skoro všechny lišty a tlačítka, v dnešní podobě je už pro mě nepoužitelnej a qpdfview ho slušne nahrazuje. pcmanfm sice neni konqueror (na dolphin jako filemanager sem si nikdy nezvyk), ale používat se dá. k3b bych asi ničim nenahradil, ale jelikož už nemam potřebu něco vypalovat tak se bez něj obejdu. smplayer, vlc, psi+ a pár dalších nezbytností si vystačí s pouhým qt a to taková tragedie není. jen trochu vadí že to má jinej vzhled a file dialogy, ale co se dá dělat (trochu se to dá řešit s pomocí qtcurve, ale nic není 100%). občas si řikam že linuxovej desktop byl nejlepší v časech kde 3.5 a od těch dob je většina změn spíš k horšímu. ale ne, tak zlý to neni, čtyřkový kdečka sou na tom poslední dva tři roky dost dobře, jen aby to ty pětkový zase nepodělali...
Postup nové a aktuální instalace stylem nainstalovat něco starého z CD a pak dělat distupgrade mi nepřipadá šťastné. Debian si sice zakládá na tom, že mu to chodí - popsaná realita se zdá že vykazuje nějakou tu mušku, ale minimálně fragmentaci souborů na disku to neprospívá.
Můj osobní názor je, v takovém případě isntalačku nepoužívat. Vzít jakékoliv live distro - optimálně Debian, ale klidně i Slax. Stáhnout aktuální Debianí debootstrap a instalovat z aktuálních repozitářů. Pokud je potřeba rychle vybrat balíky, podle jinde již existující instalace, tak použít
aptitude search '?installed?not(?automatic)' | sed -n -e 's/^i[ \t]\+\([^ \t]*\)[ \t].*$/\1/p' >packages
aptitude install `cat packages`
Více zdokumentované ve Wiki našeho IT
Jak vytvořit bezdiskový stroj s operačním systémem GNU/Linux
Většina je použitelná pro instalaci na jakýkoliv disk.