Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tiskni
Sdílej:
ibus-setup
, tedy ta věc, cos viděl jako přepínač rozložení klávesnice, automaticky nastartuje ibus-daemon
. Pokud ten daemon neběží, aplikace, které mají nastaven IBus jako metodu zadávání znaků žádné znaky psát nebudou, to je asi jasné. Každý návod, který jsem ohledně IBusu našel jasné říká, jak upravit nastavení, aby se ten daemon spouštěl při startu automaticky a ne až při startu toho GUI konfigurátoru. Když jsi vypnul ten GUI nástroj, daemon se ukončil s ním. Sorry, ale rozvrtal sis to sám, na Red Hat, Lennarta, Windowsovatění ani další známé firmy to tentokrát nesváděj.
ibus-setup
, jsem upozorněn, že ibus-daemon
nebeží a zda ho chci spustit. Dále jsem upozorněn, jak mám upravit proměnné prostředí, aby IBus fungoval správně se všemi aplikacemi. Pokud běží ibus-daemon
, mohu vkládat všelijaké podivnosti včetně zběsilých emotikon, čínských znaků atp. Pokud ten daemon ukončím (což se teda po zavření toho statusbarového nástrojíku fakt stane), použije se standardní ovládaní vstupu a rozložení z XFCE, rozhodně nedojde k tomu, že bych nemohl psát vůbec. Zkoušel jsem to na GTK3(?) i Qt5 aplikacích. Buď je to nějak drblé v Debianu nebo možná v Qt4. Nevím, jakou verzi KDE autor zápisku má ale v Qt4 se mezi xim
a IBus
přepíná v qtconfig
u. Možná, že je-li nastaven IBus a jeho daemon nebeží, Qt4 neumí automaticky fallbackout na xim...
ibus-daemon
by na žádném UI nástroji záviset neměl a měl by nastartovat automaticky. Na debianí Wiki je to napsané.