Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
[ 2765.719548] BTRFS critical (device sda4): corrupt leaf, slot offset bad: block=3997250650112, root=1, slot=48
[ 2765.731772] BTRFS error (device sda4): failed to read block groups: -5
[ 2765.781993] BTRFS error (device sda4): open_ctree failed
Super. Skusil som to mountnut na 1000 sposobov, ro, degraded, recovery, nic. Skusil som oba disky zvlast a vyzera to tak, ze chyba sa spolahlivo zreplikovala na oba. Na btrfs mailingliste odozva pomala, tudiz som kupil dalsi 4TB disk a zapocal btrfs restore. Zatial to vyzera dobre a mal by som minimalne tie najdolezitejsie veci obnovit bez strat.
Otazka teraz znie, co dalej. Uz sa asi nechcem uberat cestou RAID1+zaloha v trezore, ale radsej jeden disk pracovny, jeden ako (denna) zalohoa v nas-e a jeden ako (mesacna-polrocna) zaloha v trezore. Schema teda A->B----->C
Dalsia otazka je, aky filesystem zvolit na jednotlive disky.
U pracovneho disku (A) potrebujem relativnu volnost, deduplikaciu a asi radsej aj snapshoty. Tam si asi moc vyskakovat nemozem a asi zase pouzijem btrfs, teraz uz len ako single disk (a pouzijem najnovsi kernel).
U (online) zalohovacieho disku B je to zlozitejsie. Btrfs tam na 100% po tejto skusenosti nechcem. Ext4/xfs su stare overene filesystemy, z ktorych tie data v pripade pruseru pojde snad nejak vydolovat, blbo su na tom s checksumami a nie su nijak odolne voci bitflipu. Zvazujem teda skusit ZFS. Zalohovat budem asi pomocou bup, takze deduplikaciu mam vyriesenu na urovni zalohovacieho nastroja a nepotrebujem ju od filesystemu. Takisto nepotrebujem taku volnost s multidevice ako na pracovnom disku.
Disk do trezoru C je takisto nevyriesena tema s identickymi otazkami ako u disku B.
Pouziva niekto podobnu schemu/kombinaciu filesystemov a podeli sa o skusenosti? Nejake ine napady a doporucenia?
Diky
Tiskni
Sdílej:
pouzijem najnovsi kernelNa jaké verzi bylo tohle?
Rozpadol sa BTRFS-RAID1 nad dvomi fyzickymi diskami (sda4/sdb4) bez akejkolvek medzivrstvy. ... Upresnim, ze sa na oboch diskoch nachadzal este [mdraid+ext3 /boot]Wait, what? Takže byl mdraid nad btrfs raidem? A jeste k tomu se z toho datoveho uloziste bootovalo?