abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 4
    včera 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (58%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 402 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Loxone - planovanie

    26.9.2016 13:26 | Přečteno: 2035× | loxone | poslední úprava: 26.9.2016 13:27

    Ako postupuje cas, zistil som, ze by bolo nacase rozmysliet si, kolko akych prvkov v rozvadzaci budem potrebovat. Podorys so zakreslenymi vypinacmi a tlacitkami ladim uz 3/4 roka, uz je to skoro finalne, ale nad rozvadzacom som sa zatial nijak zvlast nezamyslal a odkladal to "na potom". To sa ukazalo ako chyba, pretoze veci nie su tak jednoduche, ako sa mozu zdat. A cas leti.

    Spisal som teda vsetky svetla, tlacitka a dalsie rozne vstupy a vystupy z podorysu do tabulky a zacal si mapovat, co do ktoreho prvku zapojim.

    A vtedy to prislo - nemam toto tlacitko uz niekde zapojene duplicitne? Neprekrocim na tomto rele maximalny prud? Ako sa mam k*rva v tom bordeli vyznat ?!

    Nic, rucna praca musi ist stranou a nastupuje programatorsky um. Najprv v podani vzorcov a makier google spreadsheetu... Fuj, toto nebudem studovat, co som sekretarka? A aj tak by som tu logiku v tom uplne asi nedal.

    Po niekolkych pokusoch a omyloch padlo rozhodnutie - presuniem to z google sheetu do openoffice calc-u a naprogramujem si nieco co to prechrusta a vypadnu z toho nejake kontroly duplicit a tak podobne ...

    No a vysledok to tu: https://github.com/dusanmsk/loxone-planner

    V principe - vstupom je tabulka o 3 sheetoch - vstupy, vystupy a mapovanie.

    U vstupov a vystupov je priznak, ci sa jedna o prvok mandatorny, co znamena, ze ho chcem mat priamo v Loxone a nie v niecom typu Railduino alebo nejaky ethernet relay board z Ciny. Proste pre istotu.

    U vystupov je predpokladana maximalna zataz na vystupe, aby slo spocitat, ci nebol prekroceny prud na rele. Nepredpokladam, ze by som mal vsade 500W lustre, ale istota je istota. U Railduina je to o to nestastnejsie, ze tam ma niekolko rele spolocny privod (nebolo uz miesto, kedze pouziva obrovske arduino mega co zabere 2/3 plochy), takze tam nemozem dat spolocny istic 16A, pretoze v pripade skratu brutalne prekrocim dovoleny prud na tom skratnutom rele. Tudiz cely spolocny blok musi byt isteny 5A isticom a zaroven sucet zataze bloku nesmie tych 5A prekrocit (aby nezletel istic). Nakoniec sa ukazalo, ze na svetla to bohate staci, aj keby tam neboli LED-ky alebo usporky, ale 100-200W ziarovky, do 5A sa vojdem pohodlne.

    Groovy script teda vezme vstupny dokument, prejde ho a vygrcia novy dokument, kde farebne pooznacuje veci co su ok a co nie. Zazeleni zapojene vstupy a vystupy, zacerveni pripadne duplicity a konflitky v mapovani, nezapojene mandatorne vstupy a vystupy a zasedi tie, co este nikam nie su zapojene, aby bolo jasne vidiet, co este chyba. Zaroven prepocita prud na rele, pricom na railduino su spolocne bloky ohranicene farebne tak, aby slo len pohladom oka overit prekrocenie 5A (a kto nevie z hlavy pocitat, oznaci si tie 4 riadky mysou a pozre do praveho dolneho rohu :D). Zistene chyby vypise na stdout (a pokial to dava zmysel, oznaci cervenou). Pokial ma clovek 2 monitory, ide praca pekne od ruky - pustim "groovy planner.groovy input.ods output.ods", otvorim oba dokumenty v OOO, na 1 monitore editujem zdroj, na druhom len davam Reload a pozeram co sa deje a kde mam chyby. Obcas hodim oko do konzoly, ci script nehlasi nejake chyby.

    Obrovsku vyhodu scriptu vidim v tom, ze sa sustredim len na to, co je kam zapojene, nemusim mysliet na to, ze musim toto odznacit, tamto prepocitat, to by som sa z toho totalne zosral a radsej by som uz nic nemenil.

    Zvazoval som este, ze by to nejak rozumne este napocitalo istice, ale na to sa asi vykaslem, pretoze si myslim, ze tam sa bude treba inteligentne zamysliet co s cim zavesit na 1 istic, ci uz z dovodu komfortu (nedam na 1 istic svetlo v spalni a pracku), alebo noriem, alebo cohokolvek dalsieho.

    Toz na dnes zase vsetko. Nabuduce uz asi nieco z tahania kabelaze, mozno v medzicase simulacia riadenia tepelneho cerpadla.        

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    26.9.2016 21:00 mln
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Loxone - planovanie
    V prípade skratu tým 5A rele v railduine bude prechádzať prúd rádovo v stovkách ampérov bez ohľadu na to či je tam 5A alebo 16A istič.

    5A ističe sú trochu rarita. Ak nemáš miesto na istič, tak vyskúšať trubičkovú poistku. Napríklad také bežné 5x20 mm sa robia do 20A, ale pri 16A treba skor dať pozor na prúdové obmedzenie držiaku.
    msk avatar 27.9.2016 10:53 msk | skóre: 27 | blog: msk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Loxone - planovanie
    Jasne, blbo som sa vyjadril, pri skrate je to jasne. Inak 5A istice som samozrejme hladal a nenasiel, pouzijem teda 6A a uvidime...
    27.9.2016 18:42 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Loxone - planovanie
    Po kazdom skrate vymenit rele... Rovnako ako v niektorych lampach s pohybovym senzorom - po kazdej spalenej ziarovke.
    26.9.2016 22:28 rabín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Loxone - planovanie
    Hmm, ten Groovy nevypadá špatně, výkon podobný jako Java (mizerný, ale dá se vydržet), kdybych se měl učit něco nového, bral bych ho místo Ruby
    msk avatar 27.9.2016 10:54 msk | skóre: 27 | blog: msk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Loxone - planovanie
    Ja ho pouzivam v projektoch na testy (Spock), na DSL a "scripty" ktore su trosku zlozitejsie. Rychlost ma teda absolutne nezaujima. Sam v nom ale nie som uplne 100% kovany, takze to co vidite je zmes groovy a javy :D.
    28.9.2016 11:37 Filip Svoboda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Loxone - planovanie
    Zkratove proudy jsou klidne tisice az desitky tisic amper, podle prostredi instalace. V bytech se bezne pouzivaji jistice se skratovou odolnosti 6kA, v prumyslu 10kA a vic. Nekdy rele zkrat vydrzi bez ujmy, nekdy ma napalene kontakty a videl jsem i kompletne svarene kontakty.

    Z toho duvodu je bezna praxe davat jako vykonnove ovladani rele v paticich treba neco jako: finder v patici

    a rele v PLC se pouziva jen pro pohon civky toho vykonoveho rele/stykace, idealne ovladacim napetim 24V (jistene trubickovou pojistkou)

    Ma to dalsi vyhodu, ovladaci rozvadec (cast rozvadece) ma jednotne vsude pouzito 24V a neni problem "se v nem bezpecne hrabat"
    29.9.2016 17:28 pavele
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Loxone - planovanie
    Místo relé stykač, dělají se i malé.

    Stykač je navěky a je na to dělaný konstrukčně.

    Dofám, že jsi nezapoměl na několikastupňovou přepěťovou ochranu...
    msk avatar 3.10.2016 16:40 msk | skóre: 27 | blog: msk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Loxone - planovanie
    Rozvadzac sa este len bude realizovat, pocitam ze toto osefuje elektrikar.
    msk avatar 3.10.2016 16:47 msk | skóre: 27 | blog: msk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Loxone - planovanie
    Nad tymto som dumal este v case, ked som zvazoval namiesto loxone si to nabastlit nad RPi a ovladat to slaboprudom.

    Budem sa musiet este zamysliet a spocitat to, mam cca 80 vystupov a podla mna to este nie je koniec. Zaroven mi potom pripada uplne zbytocne mat rele este aj v PLC, to by tam potom v pohode stacili mosfety na tych 24V. Nehovoriac o spotrebe tych rele, ktoru budem mat takto 2x (a pri 200 rele to bude slusny hukot).

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.