Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
Bedna ze seznamu vypadá zajímavě. Měl bych ale trochu obavu ze svislého umístění disků (tedy pokud správně chápu orientace obrázků). Minimálně dříve některé disky uváděly ve specifikaci nejlepší životnost vodorovně, trochu horší svisle a pro obecnou orientaci se sklonem nad pár stupňů nejhorší.
Jinak sám již několik let používám Debian, BTRFS a LXC na hardware Supermicro X9SPV-M4. Je to sice již starší a není nejlevnější, ale jsem s ní spokojený. Měřil jsem i spotřebu celého systému a také se mi líbila. Teď si to již nepamatuji, ale bylo to určitě pod 30W. Dnes má Supermicro malé desky in na novějších architekturách a s slabšími CPU dokonce od 6W (seznam).
Jinak u BTRFS bych v žádném případě nepoužíval jádro starší než 3.16 s aktuálními opravami. I tak ze seznamu oprav pro novější jádra se mi zdá, že i 3.16 může mít pár ještě neopravených chyb, které v okrajových podmínkách mohou být fatální. Problémy jsem sám s 3.16 neměl, ale raději jsem stejně přešel na 4.1.2 a budu 4.1 nebo 4.2 stable sledovat.
Jeden z disků v BTRFS RAID1 mám již starší odložený ST3500320NS (nyní Reallocated_Sector_Ct = 6) a rád bych ho nahradil něčím spolehlivým a tichým okolo 4 GB. Ale neumím se v aktuální nabídce moc rozhodnout. U většiny Seagate disků se hovoří o rušivém seeku. K WD a tím i k RED nemám až takovou důvěru. Rád si přečtu názory na disky v této kategorii, pokud se v diskuzi k blogu objeví.
.....hm...strasne vela hign-end poli ci uz block device ci NAS ma disky v policiach zvislo....to iste plati pre servery...tak neviem
D.