Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
ibus-setup
, tedy ta věc, cos viděl jako přepínač rozložení klávesnice, automaticky nastartuje ibus-daemon
. Pokud ten daemon neběží, aplikace, které mají nastaven IBus jako metodu zadávání znaků žádné znaky psát nebudou, to je asi jasné. Každý návod, který jsem ohledně IBusu našel jasné říká, jak upravit nastavení, aby se ten daemon spouštěl při startu automaticky a ne až při startu toho GUI konfigurátoru. Když jsi vypnul ten GUI nástroj, daemon se ukončil s ním. Sorry, ale rozvrtal sis to sám, na Red Hat, Lennarta, Windowsovatění ani další známé firmy to tentokrát nesváděj.
ibus-setup
, jsem upozorněn, že ibus-daemon
nebeží a zda ho chci spustit. Dále jsem upozorněn, jak mám upravit proměnné prostředí, aby IBus fungoval správně se všemi aplikacemi. Pokud běží ibus-daemon
, mohu vkládat všelijaké podivnosti včetně zběsilých emotikon, čínských znaků atp. Pokud ten daemon ukončím (což se teda po zavření toho statusbarového nástrojíku fakt stane), použije se standardní ovládaní vstupu a rozložení z XFCE, rozhodně nedojde k tomu, že bych nemohl psát vůbec. Zkoušel jsem to na GTK3(?) i Qt5 aplikacích. Buď je to nějak drblé v Debianu nebo možná v Qt4. Nevím, jakou verzi KDE autor zápisku má ale v Qt4 se mezi xim
a IBus
přepíná v qtconfig
u. Možná, že je-li nastaven IBus a jeho daemon nebeží, Qt4 neumí automaticky fallbackout na xim...
ibus-daemon
by na žádném UI nástroji záviset neměl a měl by nastartovat automaticky. Na debianí Wiki je to napsané.
Tiskni
Sdílej: