Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Jsme malej trh, českej posluchač/divák je typicky poměrně nenáročnej a podle toho nabídka (včetně úrovně a množství reklam) vypadá.
Souhlasím s tou nenáročností.
Než skončí proces digitalizace, lepší to nebude, protože ani jeden ze tří plošně působících subjektů nevytváří pro ty dva ostatní konkurenční prostředí (vyjma prime-time ve vybranejch dnech a tejdnech).
Myslím si, že i po digitalizaci půjdou všichni "bulvárním směrem". Bude tu jen více Nov a Prim, jen se stanice budou lehce specializovat pouze na nějakou oblast (např. na hudbu).
Samotný zprávy v hodinovejch intervalech se v průběhu dne víceméně opakujou (protože se buď nic neděje, nebo je na zpracování zprávy potřeba víc času) a související/nesouvisející pořady to můžou zachránit, ale záleží na tématech, jeden tejden si člověk užívá a druhej tejden nezakopne o nic, co by ho zajímalo.
Já od nich neustálé zpravodajství očekávám. Za to, že se nic neděje, nemohou.
Se zprávama na internetu jsem celkem spokojenej, kvalitu jednotlivejch portálů nahrazuje jejich množství. Oblíbil jsem si novinky.cz a sport.cz (Právo ve spolupráci se Seznamem), pro aktuality chodim na iDnes, kde jsou zpracovaný většinou dřív a ve většim rozsahu. V tomhle směru jsem celkem spokojenej a jsem rád, že si nemusim denně kupovat v trafice ty bláboly.
Novinky? Teď jsem si je otevřel, a titulní zpráva zní: "Chatař se v Rabštejně zabil pádem ze stráně". I když je mi pana chataře upřímně líto, stále to pro mě není zpráva dne.
televize me vylozene toci a pritelkyni uz jsem naznacil se ji snad ani neporidime
papirove medium uz ted kupuju jen reflex, dokud jsem kupoval noviny tak nelepe lidovky
Reflex se mi vůbec nelíbí. Je to jako tištěná Nova. Za mnohem kvalitnější považuji Týden.
Lidovky jsou taky už bulvár, Reflex mi často leze krkem (nejen JXD :))... Tv nemám, v cro radiozurnale mi ničí písničky, v nezávislých rozjuchaní moderátoři... Někdy Praha a Vltava je pro mne únosná.
Ovšem co s tím? Jediné opravdu nezávislé bylo BBC. To se mohlo vykašlat na to, kolik lidí je poslouchá a nesnažit se o lidovou zábavu pro masy. Praha a Vltava se zatím uhajili, zbytek musí být populární, mít posluchače, hodně posluchačů.
Radiojurnal i Tv. Koláče sledovanosti a je to. A co chtějí masy? Krev, sentiment, sex, šmírování, drby. Média jen poslouchají požadavky davu, vox populi...
Chceme demokracii a trh. To ale nese i to, že zvítězí průměrnej šmejd.
Tak začněme od začátku:
A věřím, že v současnosti jsou Windows i přes všechny nedostatky lepší volbou pro drtivou většinu uživatelů.Ty tomu možná věříš. Neberu ti to.
Ale aby jsi to mohl říci, tak bys musel udělat výzkum a vzít třeba 1000 lidí nezasažených PC a posadit je před: Mac OS X, QNX, *nix, linux, *BSD, BeOs, Windows, cokoliv a na základě tohoto výzkumu říct, co je pro ně lepší.
Ale ve světě, kdy všichni "automaticky" mají Windows, aniž vědí proč, nelze posadit člověka před nějaký jiný OS a na tomto případě dokazovat, že je pro něj lepší Windows.
A o tom je celý tento thread. Upřímně, neznám člověka, který by MUSEL používat Windows. Možná že takový lidé existují. Naproti tomu, znám dost lidí, kterým více vyhovuje firefox, místo IE, raději používají free editor obrázků, který jsem jim doporučil, než Photoshop a podobně. I co se týče her. Chceme si zapařit 3D střílečku? Proč crackovat třeba UT, když tu máme Nexuiz? ET.
Totéž platí o hudbě, o zpravodajství. O všem.
Ale aby jsi to mohl říci, tak bys musel udělat výzkum a vzít třeba 1000 lidí nezasažených PC a posadit je před: Mac OS X, QNX, *nix, linux, *BSD, BeOs, Windows, cokoliv a na základě tohoto výzkumu říct, co je pro ně lepší.Zajímavý pokus. Napadá mě jiný. Jdi do běžného obchodu s počítačovými komponentami, vyber si náhodně nějakou, kterou koupíš, náhodně (neříkám s jakým rodělením) vyber jaké má mít parametry a mezi vyhovujícími se rozhodni podle ceny. A vyzkoušej, jak ta komponenta bude fungovat v různých systémech. Takhle to opakuj 1000x. Udělej si podle toho názor, který systém by mohl být pro většinu lidí lepší.
A co ještě jiný, pravda námi neuskutečnitelný pokus. Co kdyby, najednou začaly "celebrity" prohlašovat že používají Linux. Po novinách a časopisech by se objevovaly články o tom, jak jedině Linux je vhodný na počítač. "Experti" by psali o tom, že mít MS v počítači je nevhodné, nezdravé, podporuje terorizmus, obezitu a impotenci a vůbec :). Trh by zaplavily počítače s předinstalovaným Linuxem, který by měl pečlivě zdůrazněnou výhodu, že nechodí jen tak s nějakým hw, ale s vybraným, což je opět zdravé, bezpečné, moderní, perspektivní a demokratické... Bylo by "vědecky prokázáno že jedině Linux", což je tvrzení, s kterým si nikdo netoufne polemizovat :).
Já jsem přesvědčený, že by se to chytlo. Chytly se daleko větší nesmysly. Stejně jako lidi sežrali, že je lepší sníst místo oběda ve stoje housku s rozemletou krávou a červenou omáčkou z chemie za zapít to obarveným cukerným roztokem. Jako se nechali přesvědčit, že že dlouhé molekuly s vodou jsou lepší nežli máslo, rozdrcený petflašky lepší nežli vlna (vlněný svetr je totiž moc pracný :)).
Druhá věc je, že takto zvítězivší Linux by zakrátko zmonopolizovala nějaká jedna firma a jsme tam, kde jsme byli.
Ale ano. Ano. To jak se náhle objevují v hudbě "hvězdy" a jak náhle hasnou sotva souvisí s tím, jak si to posluchači primárně přáli a už vůbec né z jejich kvalitou uměleckou.
Tady se ovšem pouštím do oblasti, o které sice také něco víc vím, ale jen málo (s bossy showkšeftu se fakt neznám:)). Nicméně se zdá, že je snaha, a velmi úspěšná, vytvořit estetický ideál (třeba v hudbě), který je nevýrazný a tedy osobnost umělce jde lehce nahradit. Ještě v době mého mládí, i v populární hudbě, jakmile otevřel zpěvák, zpěvačka "zobák" poznal jsem kdo zpívá. Dneska mají v velké většině tak podobný projev, že je nerozeznám. A k tomu se "vypracovali", popzpěvačky (mnohé, třeba Czáková (píše se tak?)) před vstupem do průmuslu zábavy bývaly velmi výrazné.
Co ale s tím? Média to nezachrání. Podporovat opravdu nezávislá nakladatelství já třeba nakupuji u Guerilla Records . Možná je i čas na "druhou kulturu" . Její ideolog v osmdesátých letech (a to nebylo moc veselo) říkával: "Hrajou nemožnou hudbu? Tak si hraj lepší (a nebo alespoň svoji). Nevydávaj knihy? Tak si je napiš!" Něco na tom je. A dneska to jde přeci jenom snáz. :)
Připojuji se k doporučení číst Hopodářské noviny, velmi težko lze na našem trhu najít vyváženější tisk.
Já sám čtu tak troje noviny každý den, kromě Hospodářských ještě Rudé právo a Mladou frontu a to celkem uspokojuje mou touhu po zpravodajství objektivním i tendenčním.
Z rádií poslouchám celkem pravidelně ČRo1. Hudba mi tam nevadí, je to lepší než nejnovější pecka od Sámmmera 10x denně. Navíc mě u jiných rádií rozčilují moderátoři a jejich slovní projev...takové to FreeCoolIn žvanění.
...aby se ta koncová pentoda v rádiu nemusela stydět za to, co zesiluje :o))
Myslim si, ze kvalita sdelovacich prostredku v nasi zemi je v jeji existenci zatim nejlepsi. Tecka. Nema smysl se snazit hledat idealni informacni kanal, tak jako tak je to jeden z pohledu na vec, profiltrovany napr. vlastnikem media.
Idealni informace je informace, ktera pozadovanym zpusobem popisuje realitu tak, abychom ji mohli vyuzit. Nic vic (redundance nebo lez), nic min (zamlcovani).
Resenim je nahodne vybirat ruzne kanaly z mnoziny moznych (neni mozne sledovat vse). To je jedine realizovatelne reseni. Nedivat se na jedno zpravodajstvi, necist jedny noviny. A pokud clovek chce byt i globalne v centru informaci, tak i cestina je omezujici. Prekladatele interpretuji zpravu podle _sveho_ nejlepsiho presvedceni, doufejme.
Pamatujete či jste viděl pár výtisků Reportéra? Časopis velikosti cca A4, červené barvy, psal kdysi hodně odvážně. (Snad se nepletu ve jménu, vycházel před srpnem 1968 a snad chvíli po něm)
Asi před rokem chtěl táta Reportéry vyhodit, jenže já jsem je zachránil, a tak mám doma 14 výtisků od 20.3.1968 do 20.2.1969 + ročenku 1968.
Kromě obsahu jsou zajímavé např. dny, kdy vycházel (opsáno z titulních stran), např.:
... znamená to tedy, že se jednotlivá čísla překrývala.
A mimochodem, mrkněte se na nějaké titulní stránky Reportérů (možná bude chvilku trvat, než to nascanuji a uploaduji):
V případě zájmu mohu nascanovat další (popř. nascanovat obsahy jednotlivých čísel).
Mimochodem, jako ročník 1987 se pamatuji jen ABC, ale ne Linuxu (), Ohníček a Sluníčko (a Čtyřlístek). Tam ale moc politiky nebylo.
Odkazy jsem napsal špatně, tady jsou napsané správně.
Tiskni
Sdílej: