Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Knižka vyžaduje námahu, hlbšie, dlhšie sústredenie, necháva väčší priestor pre predstavivosť.Ten prostor pro představivost čtenáře je dost podmíněn námahou a soustředěním spisovatele a možnostmi jazyka, ve kterém píše a média, které mu jisté věci dovoluje a jiným naopak brání. Nedávno jsem na webu objevil obrázkový seriál Pod paprsky Zářícího, který vycházel v abíčku. Části se dají najít na web archivu - http://web.archive.org/web/*/http://www.iabc.cz/pages/komiks_nabidka.html). Když srovnáte obsah seriálu s tím, co se praví v odkazovaných článcích o vyprávění (a možná visual literacy), nepřijde vám, že dokázal vměstnat na velmi malý prostor tolik důležitých věcí? To by se podle mně mělo cenit nejvíce. Nicméně, k tomu seriálu patřilo i to, že se každý měsíc muselo trpělivě čekat na další díl, což čtenáře udržovalo v napětí, jak hrdinové danou překážku překonají (a některé v zamyšlení, jak ji asi překonají). To už při čtení na webu nebo souborného vydání moc nejde (papír alespoň zůstává pořád při ruce). V blogu byly zmíněny tablety - je dostupný i pro ně, spolu s autorskými komentáři, takže možná něco zajímavého pro budoucí vypravěče.
navazující dílo nejde tupě po stavbě původníhoTo by ste sa divili, ako a malé deti dokážu interaktívne zúčastniť na spracovaní pôvodného diela:)... Škoda, že som neplánovala byť učiteľka, dnes by ma bavilo asi so škôlkármi alebo deťmi na prvom stupni, pretože oni majú ešte hlavičky otvorené. Úplne ideálne boli na to tie malotriedky v odľahlých dedinách, ktoré sa bohužiaľ v rámci racionalizácie rušili. Možno je to cesta pre nejaké mladé komunity, ktoré sa rozhodnú pre alternatívny spôsob života niekde vo vymretých obciach:)a zabezpečia si v nich svojpomocne také vyučovanie pre svoje deti. K tým (medzi)národným projektom na podporu toho a onoho som skeptická. Kým sa dobrá myšlienka dostane ku koncovému adresátovi, je na nepoznanie:) a ostane väčšinou len tá formálna čiarka za splnenou úlohou (ktorá je dôležitá, lebo sa stane kritériom na "hodnotenie kvality" VaV). Niektorí ľudia si na tom vybudujú kariéru, budú školiť množstvo ďalších "odborníkov" ale už zajtra niekto príde s ešte modernejšou inováciou (i keď okecá len to, čo tu už bolo):)...
*na str. z toho druhého odkazu som nič nenašlaTo musím napravit. Neručím ale za všechny stránky seriálu:
To by ste sa divili, ako a malé deti dokážu interaktívne zúčastniť na spracovaní pôvodného diela:)...Neříkám že ne :).
Škoda, že som neplánovala byť učiteľka, dnes by ma bavilo asi so škôlkármi alebo deťmi na prvom stupni, pretože oni majú ešte hlavičky otvorené. Úplne ideálne boli na to tie malotriedky v odľahlých dedinách, ktoré sa bohužiaľ v rámci racionalizácie rušili. Možno je to cesta pre nejaké mladé komunity, ktoré sa rozhodnú pre alternatívny spôsob života niekde vo vymretých obciach:)a zabezpečia si v nich svojpomocne také vyučovanie pre svoje deti.Uff, nedovolím si soudit.
K tým (medzi)národným projektom na podporu toho a onoho som skeptická. Kým sa dobrá myšlienka dostane ku koncovému adresátovi, je na nepoznanie:) a ostane väčšinou len tá formálna čiarka za splnenou úlohou (ktorá je dôležitá, lebo sa stane kritériom na "hodnotenie kvality" VaV).Ztraceno v překladu
K (mezi)národním projektům na podporu toho či onoho jsem skeptická. Dokud se dobrá myšlenka dostane k cílovému adresátu, změní se na nepoznání a zůstane většinou jen ta formální fajfka za splneným úkolem (který je důležitý, neboť se stane kritériem na "hodnocení" kvality výchovy a vzdělávání
:)
stručne a jasne: neverím v úspešnú realizáciu projektov na inovácie a zefektívnenie vzdelávania, ich realizácia sa nakoniec zvrhne vždy na formalizmus :)
(někteří tvrdí, že to začalo skřípat už u Kruana a Bohyně).Jenom si nejsem jistý, co to mohlo být...
Problém je, že tam zlo (hlavní robot) sídlí na Americkém kontinentu a brání se Evropa, centrum pochopitelně v místě Prahy, ale výslovně se tam jmenuje Moskva. To nemůže projít...
":))
scifi až tak nemusím ( a tiež v tom my nemáme takú tradíciu), ale tá konfrontácia sveta technológií a ľudí na úrovni praveku by ma asi bavila tiež:)
ano a co nám náboženství přináší? MonstrProcesy, upalování čarodejnic, odpustky, chlípnosti a ostatní věci. Aneb káži, že piju vodu a zatím glgám víno a .....
Náboženství není nutně jenom církev. O víře nemluvě.
členy církve zcela bez jakékoli víry.Stačí když onoho člověka jehovisté přesvědčí a jde cokoliv, a pokud někdo provozuje náboženství bez víry tak jen pro vlastní zisk.
Osobnosti které lžou, vymývají mozky a jsou proti lidským právům a svobodám. Žádný církevní hodnostář si nezaslouží kapku respektu od nikoho a křesťané jsou banda nepřemýšlejících ovcíPo takom komentári k tým osobnostiam, ktoré som spomenula by ma zaujímalo, na základe čoho si myslíte, že si utvárate postoje, ktoré proklamujete. Ak má ísť o objektívny názor, vyžadovalo by to trocha sa zaujímať o fakty a mať nejakú skúsenosť s tými konkrétnymi ľuďmi, poznať ich činy, ich správanie. Ak však máte sklon vytvárať si a vyslovovať povrchné a jednostranné súdy, nepodložené žiadnym poznaním a rozumnými argumentami, len na základe nejakých povrchných stereotypov šírených medzi nepremýšľajúcimi ovcami, bude asi zbytočné vám ich vyvracať.
kdo je to ta osoba vyskytující se pod mnohy slovy ve všech náboženstvíchA je TO osoba?
Rytmus proti Ivanovi Táslerovi z IMT Smile
Snaží se vymývat lidem mozky bohy a jinými nesmysly.Jaký máš názor na náboženství vim. Měl jsem na mysli něco trochu konkrétnějšího.
Nedávno jsem na webu objevil obrázkový seriál Pod paprsky Zářícího, který vycházel v abíčku.haú ... to už su tak starej, že si pamatuju Příhody malého boha a další díly v první repríze ze speciálu, co vyšel 1985? (hm, opravdu se to už tam jmenovalo "Pod paprsky Zářícího"? - ten název mi nic neříkal, musel jsem si rozkliknout na základě toho, že "Zářícího" mě praštilo přes oči)
to už su tak starej, že si pamatuju Příhody malého bohaNo pár lidí zde si je pamatuje v premiéře, přímo v časpoisu
Představ si a pak Udělejčo všetko má človiečik chuť si postaviť, keď si prečíta také krásne ilustrované Guliverove cesty
Přicházející generace digitálních dětí bude více vizuální, chce to je nějak naučit i komunikovat vizuálněO tom jsem tu před nějakou dobou psal. A dokonce se mi nedávno podařilo dohledat onen popisovaný článek, je to Why You Tube Matters od Marca Prenskyho. Nejděsivější je, že ta část, která popisuje chmurnou budoucnost čtení a psaní (tj. ta část, ve které varuje čtenáře, kteří jsou s čtením a psaním "svázáni tělem i duší", aby následující odstavce raději přeskočili), byla psaná ještě v době, kdy se "tabletová revoluce" teprve rozbíhala (v roce 2010).![]()
dobrú knižku s vkusnými ilustráciami (teda nie tie gýče, č predávajú kde-kade po supermarketoch)Doporučuju Velké putování Vlase a Brady, pokud by se to podařilo sehnat. Sakra, na to nikdy nezapomenu, Mistr Skála tehdy fakt zazářil. Pokud chcete esteticky a kulturně působit, moc dobrá volba (mě taky máma vzala na Něco z Alenky, když my bylo tak 9-10 let, za což jsem jí moc vděčný; ale u toho nedám ruku do ohně, že je to pro děti vhodné).
jurskej parktaké prirovnanie: niekto niekde na youtube v diskusii napísal, že by Cigánom zakázal syntetizátory... a ja by som zakázala premietať deťom Jurský park a ďalšie holywoodske trháky, kým by neboli navyknuté na kvalitu a imúnne voči tým duchoprázdnym zlátaninám
Po revoluci ale přišel jurskej park a další nové blbosti, tak to v podstatě navždy přebily...Není pravda, dinousary jsme řešili úplně stejně zapáleně a Cesta do pravěku se dávala na ČT mnohokrát... Jurský park jsem dodnes neviděl, což je ale spíš známka kulturního barbarství
Tablet je zariadenie kde je v podstate všetko možne záleži len na aplikácii. Ak Wifi zabudované v tablete nie je problém alebo možhosť ziskavania informácii z aplikácii pre deti. Na stavebnici nie je žiadný sw, len mechanické části ktoré je možné spájať.
Podľa mňa je podstatné mať čas na dieta a nie mu dávať prostriedky na zábavu aby rodič mal pokoj.
PayfullVestinou gramatiku neresim ale kdyz nekdo napise anglicky termin na ceskem foru a udela v jednom slove dve chyby tak me to zaujme
Není sporu o tom, že nastupující generace dětí bude zcela jistě digitální.Tohle se říkalo i o té naší. Nějak pořád nevím, co by to mělo znamenat.
Naproti tomu na tabletu nemůžu najít ekvivalent takový činnostiCo třeba Minecraft?
Mám konstruktérsky nadanou holku 6 letJak se tohle v 6 letech pozná? Není to spíš zbožné přání rodičů či jakási iluze? No hlavně ji prosím naučte vařit a prát. Zbytek přijde sám.
No hlavně ji prosím naučte vařit a prát.už som chcela byť protivnejšia ako zvyčajne, ale zahryzla som si do klávesnice
fotečkya nedošli ti? už som ti niekam tvoj portrét poslala, ale tieto fotečky sú zbrusu nové a krásne retušované, tak si ich, srdiečko, vyves do profilu, nejaké postaršie tety učiteľky ťa možno použijú
Je to přání rodičů, kteří vidí co chtějí.Též si myslím. V 6.letech by se dítě mělo učit základům morálky (já bych jí pustil první a půlku druhé série MLP:FiM) aby z chudiny nevyrostla úplná kráááá…, zručnosti by se asi měla věnovat až v pozdějším věku. Někdy mi přijde, že dělat z Ajťáků rodiče nebyl úplně ten nejšťastnější nápad.
Nakonec přijdou na to, že klávesnice s myší je nejpohodlnější a nejméně bolestný způsob, jak na počítači něco udělat.
Pojďme si povídat o RSI. Minulý týden na cvičení nemohl programovat, jak mě bolely prsty.
Děkuji za učebnicovou ukázku argumentačního klamu. Svět ale není černobílý — jsou i jiné způsoby ovládání než gesta/matlání po displeji a klávesnice+myš. Není klávesnice jako klávesnice a ne všechna polohovací zařízení jsou myši.
Drzak jsem nezkousel, ale prijde mi to v kombinaci s tim dotykovym displejem dost neprakticke. O klavesnici se clovek muze oprit, ale o drzak? Ale kazdemu co jeho jest..
Nezkoušel jsem, jenom vím, že to lidi používají a pochvalují si to hlavně na čtení v posteli.
Jinak doufam, ze ti aspon to posilovani pomuze proti RSI.
Chodím s takovým tím mačkacím kolečkem, co s ním chodí horolezci, a mačkám. Silnější prsty se hodí.
Akorát mně vadí primárně jiná věc, a to krátké pohyby s tvrdým dopadem, tj. občas klikání na myši, vychozené membránovky a vždycky ty nové klávesnice od Apple (mlátit do hliníkové desky, koho by to napadlo). Doufám, že to není artritida.
Tiskni
Sdílej: