Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Tady to možná vypadá jako plno lidí, ale to je chybným výběrem statistického vzorku.já bych to nepodceňoval - mobil kupuje kdekdo, takže i půl procenta trhu je už velmi zajímavá skupina (ostatně takových mobilů je spousta, které nezískají významný podíl na trhu, a přesto je výrobci v nabídce mají ...)
K temto pozadavkum by vyhovoval smartphone s operacnim systemem Symbian nebo jinym systemem, ale s tema nemam zkusenosti.proč Symbian, proč ne Linux?
System taky podporuje multitasking, takze nektere aplikace se nemuseji zdlouhave spoustet a jen jsou v pozadi.hm, zajímavá featura - většina aplikací na tom mojem founu nejde ukončit, jak je jednou spustím, tak běží, dokud nepadnou nebo foun nerestartuju ... což mi nepřijde zrovna jako optimální :-/
kdyz takovehle vymozenosti nabizi smartphony, tak nechapu jak si nekdo muze jeste koupit normalni telefon, kdyz zna tyto vyhody.jednoduše - peníze nebo třeba že "normální" telefony se občas vyskytují v lepším mechanickém provedení a s mnohem větší výdrží ...
jediné, co bych se nestyděl vytáhnout na veřejnostiNení nad to mít všechno v té správné "cool" značce. Telefon Nokia, boty Adidas, v kapse půllitrovku Coca-Coly, a operační systém + kancelářský balík ... jaké asi? (nápověda: Linux a OpenOffice to nejsou)
Co se značkových bot týká, také to nemusí být jen frajeřina. Kdysi jsem dostal jedny boty Nike a trvalo mi šest let intenzivního nošení, než začalo být znát nějaké mechanické poškození. Tomu jsem se s jinými botami (skutečně nošenými, boty k obleku jsou jiná kapitola) ani zdaleka nepřiblížil. Překonávají to jen zimní boty od Bati, které mám už asi třináct let a nebýt sešlapaných podrážek a poněkud omšelého vzledu, není to na nich ani trochu znát.
Tiskni
Sdílej: