Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Jednak může být problém ve škále dostupných hashovacích algoritmů, které nabízejí dostupné knihovny. Dále maximální (efektivní) délka hesla není jediným kritériem; celkem chápu, že je-li na výběr mezi MD5 (délka prakticky neomezená, John the Ripper 8671 hesel za sekundu) a Blowfish (efektivní délka hesla 16 znaků, John the Ripper 358 hesel za sekundu), dá leckdo přednost Blowfishi, protože těch 16 znaků považuje za více než dostatečnou délku.
Mimochodem, pokud je řeč o HTTP Basic Authentication, připadají mi podobné úvahy poněkud bezpředmětné…
AFAIK někdy od sedmdesátých let. Dnes už se ovšem u téměř žádných novějších systémů nepoužívá.
Když už si chcete hrát na chytrého, měl byste být schopen rozlišit mezi označením DES jako symetrické blokové šifry a označením DES coby algoritmu pro hashování hesel. Nebo si snad myslíte, že to, co se při hashování hesel označuje jako "MD5" je algoritmus MD5, tak, jak je popsán v RFC 1321?
S spočítá si hash(heslo+salt) ← tady server potřebuje znát původní heslo S→K: salt=123456 K→S: hash(heslo+salt) Server zkontroluje, zda klientem poslaný hash odpovídá tomu, který si sám spočítal.První možná změna (která už ale vyžaduje zásah do protokolu) by byla, že se místo hesla použije jeho hash – server si tak nebude muset pamatovat otevřený tvar hesla:
S spočítá si hash2(hash1(heslo)+salt) ← serveru stačí uložený hash1(heslo) S→K: salt=123456 K→S: hash2(hash1(heslo)+salt) Server zkontroluje, zda klientem poslaný hash odpovídá tomu, který si sám spočítal.Ale pokud by uživatel použil stejné heslo na více serverech, bude uložený
hash1(heslo)
na těch serverech stejný, a jeho získání by vzhledem k těmto serverům bylo ekvivalentní získání hesla.
Takže by bylo potřeba použít třetí variantu
S spočítá si hash2(hash1(heslo+salt1)+salt2) ← serveru stačí uložený hash1(heslo+salt1) a salt1 S→K: salt1=123456, salt2= 789012 ← salt1 zůstává stále stejný (pro 1 serevr), salt2 se mění s každým požadavkem K→S: hash2(hash1(heslo+salt1)+salt2) Server zkontroluje, zda klientem poslaný hash odpovídá tomu, který si sám spočítal.
Tiskni
Sdílej: