Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jednak může být problém ve škále dostupných hashovacích algoritmů, které nabízejí dostupné knihovny. Dále maximální (efektivní) délka hesla není jediným kritériem; celkem chápu, že je-li na výběr mezi MD5 (délka prakticky neomezená, John the Ripper 8671 hesel za sekundu) a Blowfish (efektivní délka hesla 16 znaků, John the Ripper 358 hesel za sekundu), dá leckdo přednost Blowfishi, protože těch 16 znaků považuje za více než dostatečnou délku.
Mimochodem, pokud je řeč o HTTP Basic Authentication, připadají mi podobné úvahy poněkud bezpředmětné…
AFAIK někdy od sedmdesátých let. Dnes už se ovšem u téměř žádných novějších systémů nepoužívá.
Když už si chcete hrát na chytrého, měl byste být schopen rozlišit mezi označením DES jako symetrické blokové šifry a označením DES coby algoritmu pro hashování hesel. Nebo si snad myslíte, že to, co se při hashování hesel označuje jako "MD5" je algoritmus MD5, tak, jak je popsán v RFC 1321?
S spočítá si hash(heslo+salt) ← tady server potřebuje znát původní heslo S→K: salt=123456 K→S: hash(heslo+salt) Server zkontroluje, zda klientem poslaný hash odpovídá tomu, který si sám spočítal.První možná změna (která už ale vyžaduje zásah do protokolu) by byla, že se místo hesla použije jeho hash – server si tak nebude muset pamatovat otevřený tvar hesla:
S spočítá si hash2(hash1(heslo)+salt) ← serveru stačí uložený hash1(heslo) S→K: salt=123456 K→S: hash2(hash1(heslo)+salt) Server zkontroluje, zda klientem poslaný hash odpovídá tomu, který si sám spočítal.Ale pokud by uživatel použil stejné heslo na více serverech, bude uložený
hash1(heslo)
na těch serverech stejný, a jeho získání by vzhledem k těmto serverům bylo ekvivalentní získání hesla.
Takže by bylo potřeba použít třetí variantu
S spočítá si hash2(hash1(heslo+salt1)+salt2) ← serveru stačí uložený hash1(heslo+salt1) a salt1 S→K: salt1=123456, salt2= 789012 ← salt1 zůstává stále stejný (pro 1 serevr), salt2 se mění s každým požadavkem K→S: hash2(hash1(heslo+salt1)+salt2) Server zkontroluje, zda klientem poslaný hash odpovídá tomu, který si sám spočítal.
Tiskni
Sdílej: