Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Jak zalohovat v danem rsync modulu jen vybrane adresare a ostatni vynechat? Pri prvnim letmem pohledu do manualove stranky rsyncu mi to nebylo jasne, ale ted uz to chapu. Pro zajemce uvadim zde.
Resenim je pridat postupne cestu az do te urovne, na ktere si budeme chtit jednotlive polozky vybirat a teprve pak je pridat, nakonec pausalne odebrat vse. Zalezi tedy na poradi cili na tom, ktera cast hiearchie je v okamzik vyberu dostupna.
Priklad:
rsync \ -a \ --verbose \ --progress \ --stats \ --filter='+ /aa/' \ --filter='+ /aa/a**' \ --filter='+ /aa/b**' \ --filter='+ /bb/' \ --filter='+ /bb/**' \ --filter='- /**' \ src/ trg/;Zahrne do vyberu adresar /aa/ a polozky uvnitr /aa/ zacinajici znakem 'a' bez ohledu na to, zda to je adresar ci soubor. Dale zahrne cely adresar /bb/ vcetne uplneho obsahu.
Pokud bychom chteli zahrnout v adresari /aa/ pouze _adresare_ zacinajici znakem 'a', postupovali bychom takto:
--filter='+ /aa/' \ --filter='+ /aa/*/' \ --filter='+ /aa/a/**' \ --filter='+ /aa/b/**' \ --filter='- /**' \
V tom pripade by se sice pridal i adresar /aa/c/ ale nikoli uz jeho obsah. Soubor /aa/ahoj by se - narozdil od prvniho pripadu - nezahrnul.
Nefunguje vyber pomoci
--filter='+ /aa/**' \ --filter='- /**' \protoze cesta /aa/ neni dostupna, neprovede se tedy zadny pozitivni vyber. Posledni pravidlo se uplatni na tu cast cesty, ktera nebyla matchnuta drive, tedy se v danem pripade odebere uplne vse. Vysledkem je nulovy vyber, neprida se ani adresar /aa/ .
Misto opakovaneho --filter= lze take pouzit
--filter='. /path/to/rsync-pattern.txt'
Vse je celkem podrobne vysvetleno v man strance, ale chvili trva, nez to cloveku dojde, jak vidite.
Priklady jsem testoval na rsync version 2.6.6.
---
Poslusny rsync preje
OldFrog.
Tiskni
Sdílej: