Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
No, tak když už tu píšeš, tak jak je na tom ArchLinux.cz? Souvisí nefunkční fórum s provozem na provizorním serveru?
neni nad T4x (a bojim se ze uz nikdo tak skvely laptopy delat nebude ), zvlas kdyz uz se necha udelat GPU reflow od sikovnejsich i v evrope
Příjemná spotřeba energie. U 14" notebooku každopádně. Mám X61 a dost běduju protože se při běžném provozu jen těžko dostávám pod 12W...k tomu si představte 2.6 Ah baterii a smích vás brzy přejde
Ohledně recovery CD - jestli jste to ještě nesmazal - doporučuji si vytvořit vlastní recovery sadu recovery médií. Zaslání je celkem dost zpoplatněné.
Zkopírovat přes dd a vypálit, případně uložit na pevném disku mimo notebook. Takle někde mám recovery pro můj Z60m ale už ani nevím kde ... a asi ho budu potřebovat až se ho budu zbavovat. Ostatně už přesvědčuji peněženku že R400 je to nejlepší co ji může potkat :)
Jak je na tom s čitelností na slunci ? V recenzích se to různí, ale pro mě je to předpoklad.
Jó ještě dá se do něj dát tohle ? notebooky.itek.cz/baterie-lenovo-ibm/585277-Lenovo-TP-Advanced-Ultrabay
Podařilo se ti nastavit tlačítko ThinkVantage ? U mě (Z60m), kdysi fungovalo teď ne. Používám ho na start terminálu :)
Gratuluju k té spotřebě. Ja se se svym FJS Esprimo Mobile U9200 s 12,1" disp. jas na min. bt a wifi off, CPU T5500 nedostal pod 16,5W
Jsou na to nějaké triky? Protože mne nenapadá co už kde a jak vypnout.
Hardwarová podpora je příkladná, jediná věc co nefunguje out-of-box, je čtečka otisků prstů a s její podporou v Linuxu to zatím nijak zvlášť nevypadá.
Tiskni
Sdílej: