Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
www.root.cz taky hlasi podporu IPv6. www.root.cz sice jede na IPv6, ale co server s obrazky? Obrazky jsou na serveru, ktery neni v IPv6.Momentálně jsem připojený přes IPv6-only (jen RDNSS je dualstack), a www.root.cz mi jede včetně obrázků (z i.iinfo.cz). Takže asi už opraveno. Podobně mrtvou IPv6 mělo v dns kvalitni.doucovani.cz, zcela netechnický web, po nahlášení opraveno do druhého dne!
Co použít he.net DNS, který ty AAAA záznamy u Googlu mají?
Co použít he.net DNS, který ty AAAA záznamy u Googlu mají?Vypadám na člověka, který potřebuje poradit, jak to obejít? Hledám něco, co funguje by default a na 100%, abych to mohl ukazovat jako příklad a až lidi přijdou zase do firmy, tak jim to bude od začátku fungovat.
Domnívat se, že všechny služby budou dostupné přes IPv6 je naivní.A ty se něco takového domníváš? Nebo na co že to reaguješ?
Proto máme NAT64 nebo TRT.Což je hezké pro provozování IPv6-only sítě, ale pro testování IPv6 Internetu je to jaksi k ničemu.
Ostatně ISP, kteří to myslí s IPv6 vážně (Comcast, Virgin nebo Tušmobil), automaticky NAT64 ve své síti provozují.Vidíš, já měl za to, že většina IPv6-ready ISP používá dual stack.
Domnívat se, že všechny služby budou dostupné přes IPv6 je naivní.A ty se něco takového domníváš? Nebo na co že to reaguješ?
Proto máme NAT64 nebo TRT.Což je hezké pro provozování IPv6-only sítě, ale pro testování IPv6 Internetu je to jaksi k ničemu.
Reaguji na tři body z vašeho zápisku.
Vidíš, já měl za to, že většina IPv6-ready ISP používá dual stack.
Většina asi ne. Ale ti, co nedávají zákazníkům veřejné IPv4 adresy, tak tam dual stack nic nepřináší. Akorát více práce, protože se všechno musí nastavovat dvakrát. Nakonec dual stack je jen dočasné řešení, než se většina Internetu přemění na IPv6. Proto ti, co to s IPv6 myslí vážně – berou IPv4 jako relikt, tak nasazují překlad mezi protokoly.
Reaguji na tři body z vašeho zápisku.Ani v jednom z nich se nic takového nepíše.
Většina asi ne. Ale ti, co nedávají zákazníkům veřejné IPv4 adresy, tak tam dual stack nic nepřináší.To není tak úplně pravda. Dualstack tam přináší neměnnost fungování IPv4 (velice důležité!), možnost připojovat IPv4-only zařízení, a další věci. Naproti tomu zrušení IPv4 ISP v tuhle chvíli v podstatě nic nepřináší, kromě problémů.
Proto ti, co to s IPv6 myslí vážně – berou IPv4 jako relikt, tak nasazují překlad mezi protokoly.Zatímco ti ISP, co to myslí vážně se zákazníky, tak jim umožňují používat IPv4 jako dosud a k tomu jim případně přidají IPv6 rozsahy. I když jako hezké řešení mi přijde právě zprovozněný NAT64 s volitelným DNS64, tzn vše volbou nameserveru.
Ostatně ISP, kteří to myslí s IPv6 vážně (Comcast, Virgin nebo Tušmobil), automaticky NAT64 ve své síti provozují.Chtěl bych požádat o zdroje informací. Tušmobil jsem si dohledal, ten sedí (až na to, že NAT64 nepodporují „automaticky”, ale jen jako něco navíc pro zájemce, kteří to chtějí testovat). Nicméně zbylé dva již ne. Comcast:
our approach is "native dual stack" which means customers will get both IPv4 and IPv6 addressesO NAT64 nikde nemají ani slovo. A Virgin? :c)
We [...] are happy to say that by the end of 2012, we’ll be able to fully support customers looking to switch to IPv6.A z toho, co jsem dál našel, poměrně jasně vyplynulo, že Virgin vážně IPv6 v současné době nepodporuje.
Mám dojem, že Comcast NAT64 prezentoval na posledním zasedání RIPE. Ostatně sám prohlásil, že mu už ani nestačí neveřjné adresy, takže logicky dual stack pro něj není (celopodnikové) řešení.
Virgin Media to je moje chyba. Nějak mám zafixovaný původní Virgin.net, který se IPv6 hodně zabýval, a taky rádio Virgin, které bylo jako jedno z prvních kromě unicastu dostupné i přes multicast.
Tiskni
Sdílej: