Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
[pavlix@traveller ~]$ rpm -q NetworkManager dhclient NetworkManager-0.8.9997-1.git20110531.fc15.x86_64 dhclient-4.2.1-9.P1.fc15.x86_64A malé upozornění pro všechny, nepotřebuju pomoc ani poradit, na své síti používám pouze radvd bez DHCPv6. Blogpost má za cíl pouze konstatovat zjištěná fakta. Diskuzi samozřejmě uvítám :).
Obecně, na IPv4, je NetworkManager nesmírně pohodlný, pokud od něj chceš něco z toho, co umí.Chtěl bych od něj spolehlivě se připojovat k WiFi sítím. To neumí. Obecně na eduroamu (mnoho AP, rušení) se po čase zblázní a není schopen se připojit. Ruční použití wpa_supplicant v té samé situaci je přitom stabilní.
Chtěl bych od něj spolehlivě se připojovat k WiFi sítím. To neumí. Obecně na eduroamu (mnoho AP, rušení) se po čase zblázní a není schopen se připojit. Ruční použití wpa_supplicant v té samé situaci je přitom stabilní.Jen pozor, aby to nebylo závislé na hardware. Mimochodem potěšilo by mě, kdybys to hlásil jako bug, mělo by to jít jednoduše řešit, vzhledem k tomu, že i NetworkManager volá wpa_supplicant. Zrovna přemýšlím, jak nejlíp zahlásit (případně najít už nahlášené) toto. Mimochodem, ten problém se podle mě netýká ani tak NetworkManageru, ale buď je to chyba v DHCPv6 klientovi, nebo to může být i nějaká chyba firewallu...
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=591630
NetworkManager jsem vždy vyzkoušel, zjistil, že stále skoro nic neumíTeď už umí prakticky vše, co je běžně potřeba. Na atypické věci nebude možná stačit nikdy.
(například se připojit na více VPN v jeden okamžik)Mno pokud chci dělat s VPN cokoli jiného než standardně se připojit k jedné a na tu nastavit default GW, tak na to NM ani jinou podobnou automatiku používat nebudu.
Co se týče IPv6, tak s RA jsem nikde nezaznamenal větší problém, router se ohlásil a uzel měl okamžitě IP.IP fungovala i v tomhle případě, ale s DNS byl problém.
Co nefunguje, je implementace RA v mikrotiku. Ale snad se to zlepší.S RA v Mikrotiku jsem neměl problém. Jaká verze zlobí? Jinak pokud jde o RouterOS pro IPv6, nic staršího než 5.0 mě nezajímá, vše starší je více či méně broken.
Nebudu se dohadovat o tom, co je to standardní použití VPN. Mám jich více a default gw jsem přes žádnou nikdy nesměroval.Ani není třeba.
Mám na mysli ROS5, zejména ty bety. Poslední ostrou verzi jsem nijak více netestoval. Chovalo se to tak, že se router správně ohlašoval v zadaných intervalech, ale mezi nimi nebyl schopný reagovat na Router Solicitation. Takže uzel vždy musel čekat až na další RA. Nakonec jsem interval RA snížil na minimum, takže to přiděluje IP skoro hned.Jo, tak to je docela špatná zpráva, doufám, že to bude brzo opraveno. Já doma přiděluju z OpenWRT a RouterOS je jen na routerech až za mnou. Mno uvidíme.
Když si se sítí hraju, tak obvykle NM vypnu a konfiguruju ručně :)Stejnětak bys vypnul Wicd.
Pouzivam Wicd. Neni to sice zadna vyhra, ale oproti Networkmanageru neskutecny luxus. Networkmanager padal pokazde kdyz me videl, nebo jsem jen prosel okolo.Takže když mi NM nepadá, nemá cenu, abych Wicd zkoušel? :)
Ale i o Wicd me NESKUTECNE vytaci, ze kdyz odpojim sitovej kabel za zase ho pripojim zpatky, musim sit nastavit znova.NM tuším pracuje s nějakým timeoutem, ale pochybuju, že by to stačilo na restart serveru, muselo by se to přesvědčit k delšímu čekání.
jojo, proto je lepší s tim přechodem začít dřív... až to všichni udělaj na poslední chvíli a objeví se tyhle problémy, tak jsem zvědav co s tim budou dělat :))Tomáš Podermanski to krásně vystihl na EurOpen, když potom, co oprávněně zdrbal IPv6 z bezpečnostního hlediska (zdrbal by stejně tak i IPv4, až na to, že u IPv4 už mají všichni koupená nějaká řešení), prohlásil, že nejlepší řešení všech průserů s IPv6 je nasadit ho co nejdříve.
Tiskni
Sdílej: