Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
[pavlix@traveller ~]$ rpm -q NetworkManager dhclient NetworkManager-0.8.9997-1.git20110531.fc15.x86_64 dhclient-4.2.1-9.P1.fc15.x86_64A malé upozornění pro všechny, nepotřebuju pomoc ani poradit, na své síti používám pouze radvd bez DHCPv6. Blogpost má za cíl pouze konstatovat zjištěná fakta. Diskuzi samozřejmě uvítám :).
Obecně, na IPv4, je NetworkManager nesmírně pohodlný, pokud od něj chceš něco z toho, co umí.Chtěl bych od něj spolehlivě se připojovat k WiFi sítím. To neumí. Obecně na eduroamu (mnoho AP, rušení) se po čase zblázní a není schopen se připojit. Ruční použití wpa_supplicant v té samé situaci je přitom stabilní.
Chtěl bych od něj spolehlivě se připojovat k WiFi sítím. To neumí. Obecně na eduroamu (mnoho AP, rušení) se po čase zblázní a není schopen se připojit. Ruční použití wpa_supplicant v té samé situaci je přitom stabilní.Jen pozor, aby to nebylo závislé na hardware. Mimochodem potěšilo by mě, kdybys to hlásil jako bug, mělo by to jít jednoduše řešit, vzhledem k tomu, že i NetworkManager volá wpa_supplicant. Zrovna přemýšlím, jak nejlíp zahlásit (případně najít už nahlášené) toto. Mimochodem, ten problém se podle mě netýká ani tak NetworkManageru, ale buď je to chyba v DHCPv6 klientovi, nebo to může být i nějaká chyba firewallu...
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=591630
NetworkManager jsem vždy vyzkoušel, zjistil, že stále skoro nic neumíTeď už umí prakticky vše, co je běžně potřeba. Na atypické věci nebude možná stačit nikdy.
(například se připojit na více VPN v jeden okamžik)Mno pokud chci dělat s VPN cokoli jiného než standardně se připojit k jedné a na tu nastavit default GW, tak na to NM ani jinou podobnou automatiku používat nebudu.
Co se týče IPv6, tak s RA jsem nikde nezaznamenal větší problém, router se ohlásil a uzel měl okamžitě IP.IP fungovala i v tomhle případě, ale s DNS byl problém.
Co nefunguje, je implementace RA v mikrotiku. Ale snad se to zlepší.S RA v Mikrotiku jsem neměl problém. Jaká verze zlobí? Jinak pokud jde o RouterOS pro IPv6, nic staršího než 5.0 mě nezajímá, vše starší je více či méně broken.
Nebudu se dohadovat o tom, co je to standardní použití VPN. Mám jich více a default gw jsem přes žádnou nikdy nesměroval.Ani není třeba.
Mám na mysli ROS5, zejména ty bety. Poslední ostrou verzi jsem nijak více netestoval. Chovalo se to tak, že se router správně ohlašoval v zadaných intervalech, ale mezi nimi nebyl schopný reagovat na Router Solicitation. Takže uzel vždy musel čekat až na další RA. Nakonec jsem interval RA snížil na minimum, takže to přiděluje IP skoro hned.Jo, tak to je docela špatná zpráva, doufám, že to bude brzo opraveno. Já doma přiděluju z OpenWRT a RouterOS je jen na routerech až za mnou. Mno uvidíme.
Když si se sítí hraju, tak obvykle NM vypnu a konfiguruju ručně :)Stejnětak bys vypnul Wicd.
Pouzivam Wicd. Neni to sice zadna vyhra, ale oproti Networkmanageru neskutecny luxus. Networkmanager padal pokazde kdyz me videl, nebo jsem jen prosel okolo.Takže když mi NM nepadá, nemá cenu, abych Wicd zkoušel? :)
Ale i o Wicd me NESKUTECNE vytaci, ze kdyz odpojim sitovej kabel za zase ho pripojim zpatky, musim sit nastavit znova.NM tuším pracuje s nějakým timeoutem, ale pochybuju, že by to stačilo na restart serveru, muselo by se to přesvědčit k delšímu čekání.
jojo, proto je lepší s tim přechodem začít dřív... až to všichni udělaj na poslední chvíli a objeví se tyhle problémy, tak jsem zvědav co s tim budou dělat :))Tomáš Podermanski to krásně vystihl na EurOpen, když potom, co oprávněně zdrbal IPv6 z bezpečnostního hlediska (zdrbal by stejně tak i IPv4, až na to, že u IPv4 už mají všichni koupená nějaká řešení), prohlásil, že nejlepší řešení všech průserů s IPv6 je nasadit ho co nejdříve.