Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tiskni
Sdílej:
[pavlix@traveller ~]$ rpm -q NetworkManager dhclient NetworkManager-0.8.9997-1.git20110531.fc15.x86_64 dhclient-4.2.1-9.P1.fc15.x86_64A malé upozornění pro všechny, nepotřebuju pomoc ani poradit, na své síti používám pouze radvd bez DHCPv6. Blogpost má za cíl pouze konstatovat zjištěná fakta. Diskuzi samozřejmě uvítám :).
Obecně, na IPv4, je NetworkManager nesmírně pohodlný, pokud od něj chceš něco z toho, co umí.Chtěl bych od něj spolehlivě se připojovat k WiFi sítím. To neumí. Obecně na eduroamu (mnoho AP, rušení) se po čase zblázní a není schopen se připojit. Ruční použití wpa_supplicant v té samé situaci je přitom stabilní.
Chtěl bych od něj spolehlivě se připojovat k WiFi sítím. To neumí. Obecně na eduroamu (mnoho AP, rušení) se po čase zblázní a není schopen se připojit. Ruční použití wpa_supplicant v té samé situaci je přitom stabilní.Jen pozor, aby to nebylo závislé na hardware. Mimochodem potěšilo by mě, kdybys to hlásil jako bug, mělo by to jít jednoduše řešit, vzhledem k tomu, že i NetworkManager volá wpa_supplicant. Zrovna přemýšlím, jak nejlíp zahlásit (případně najít už nahlášené) toto. Mimochodem, ten problém se podle mě netýká ani tak NetworkManageru, ale buď je to chyba v DHCPv6 klientovi, nebo to může být i nějaká chyba firewallu...
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=591630
NetworkManager jsem vždy vyzkoušel, zjistil, že stále skoro nic neumíTeď už umí prakticky vše, co je běžně potřeba. Na atypické věci nebude možná stačit nikdy.
(například se připojit na více VPN v jeden okamžik)Mno pokud chci dělat s VPN cokoli jiného než standardně se připojit k jedné a na tu nastavit default GW, tak na to NM ani jinou podobnou automatiku používat nebudu.
Co se týče IPv6, tak s RA jsem nikde nezaznamenal větší problém, router se ohlásil a uzel měl okamžitě IP.IP fungovala i v tomhle případě, ale s DNS byl problém.
Co nefunguje, je implementace RA v mikrotiku. Ale snad se to zlepší.S RA v Mikrotiku jsem neměl problém. Jaká verze zlobí? Jinak pokud jde o RouterOS pro IPv6, nic staršího než 5.0 mě nezajímá, vše starší je více či méně broken.
Nebudu se dohadovat o tom, co je to standardní použití VPN. Mám jich více a default gw jsem přes žádnou nikdy nesměroval.Ani není třeba.
Mám na mysli ROS5, zejména ty bety. Poslední ostrou verzi jsem nijak více netestoval. Chovalo se to tak, že se router správně ohlašoval v zadaných intervalech, ale mezi nimi nebyl schopný reagovat na Router Solicitation. Takže uzel vždy musel čekat až na další RA. Nakonec jsem interval RA snížil na minimum, takže to přiděluje IP skoro hned.Jo, tak to je docela špatná zpráva, doufám, že to bude brzo opraveno. Já doma přiděluju z OpenWRT a RouterOS je jen na routerech až za mnou. Mno uvidíme.
Když si se sítí hraju, tak obvykle NM vypnu a konfiguruju ručně :)Stejnětak bys vypnul Wicd.
Pouzivam Wicd. Neni to sice zadna vyhra, ale oproti Networkmanageru neskutecny luxus. Networkmanager padal pokazde kdyz me videl, nebo jsem jen prosel okolo.Takže když mi NM nepadá, nemá cenu, abych Wicd zkoušel? :)
Ale i o Wicd me NESKUTECNE vytaci, ze kdyz odpojim sitovej kabel za zase ho pripojim zpatky, musim sit nastavit znova.NM tuším pracuje s nějakým timeoutem, ale pochybuju, že by to stačilo na restart serveru, muselo by se to přesvědčit k delšímu čekání.
jojo, proto je lepší s tim přechodem začít dřív... až to všichni udělaj na poslední chvíli a objeví se tyhle problémy, tak jsem zvědav co s tim budou dělat :))Tomáš Podermanski to krásně vystihl na EurOpen, když potom, co oprávněně zdrbal IPv6 z bezpečnostního hlediska (zdrbal by stejně tak i IPv4, až na to, že u IPv4 už mají všichni koupená nějaká řešení), prohlásil, že nejlepší řešení všech průserů s IPv6 je nasadit ho co nejdříve.