Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
[pavlix@traveller ~]$ rpm -q NetworkManager dhclient NetworkManager-0.8.9997-1.git20110531.fc15.x86_64 dhclient-4.2.1-9.P1.fc15.x86_64A malé upozornění pro všechny, nepotřebuju pomoc ani poradit, na své síti používám pouze radvd bez DHCPv6. Blogpost má za cíl pouze konstatovat zjištěná fakta. Diskuzi samozřejmě uvítám :).
Obecně, na IPv4, je NetworkManager nesmírně pohodlný, pokud od něj chceš něco z toho, co umí.Chtěl bych od něj spolehlivě se připojovat k WiFi sítím. To neumí. Obecně na eduroamu (mnoho AP, rušení) se po čase zblázní a není schopen se připojit. Ruční použití wpa_supplicant v té samé situaci je přitom stabilní.
Chtěl bych od něj spolehlivě se připojovat k WiFi sítím. To neumí. Obecně na eduroamu (mnoho AP, rušení) se po čase zblázní a není schopen se připojit. Ruční použití wpa_supplicant v té samé situaci je přitom stabilní.Jen pozor, aby to nebylo závislé na hardware. Mimochodem potěšilo by mě, kdybys to hlásil jako bug, mělo by to jít jednoduše řešit, vzhledem k tomu, že i NetworkManager volá wpa_supplicant. Zrovna přemýšlím, jak nejlíp zahlásit (případně najít už nahlášené) toto. Mimochodem, ten problém se podle mě netýká ani tak NetworkManageru, ale buď je to chyba v DHCPv6 klientovi, nebo to může být i nějaká chyba firewallu...
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=591630
NetworkManager jsem vždy vyzkoušel, zjistil, že stále skoro nic neumíTeď už umí prakticky vše, co je běžně potřeba. Na atypické věci nebude možná stačit nikdy.
(například se připojit na více VPN v jeden okamžik)Mno pokud chci dělat s VPN cokoli jiného než standardně se připojit k jedné a na tu nastavit default GW, tak na to NM ani jinou podobnou automatiku používat nebudu.
Co se týče IPv6, tak s RA jsem nikde nezaznamenal větší problém, router se ohlásil a uzel měl okamžitě IP.IP fungovala i v tomhle případě, ale s DNS byl problém.
Co nefunguje, je implementace RA v mikrotiku. Ale snad se to zlepší.S RA v Mikrotiku jsem neměl problém. Jaká verze zlobí? Jinak pokud jde o RouterOS pro IPv6, nic staršího než 5.0 mě nezajímá, vše starší je více či méně broken.
Nebudu se dohadovat o tom, co je to standardní použití VPN. Mám jich více a default gw jsem přes žádnou nikdy nesměroval.Ani není třeba.
Mám na mysli ROS5, zejména ty bety. Poslední ostrou verzi jsem nijak více netestoval. Chovalo se to tak, že se router správně ohlašoval v zadaných intervalech, ale mezi nimi nebyl schopný reagovat na Router Solicitation. Takže uzel vždy musel čekat až na další RA. Nakonec jsem interval RA snížil na minimum, takže to přiděluje IP skoro hned.Jo, tak to je docela špatná zpráva, doufám, že to bude brzo opraveno. Já doma přiděluju z OpenWRT a RouterOS je jen na routerech až za mnou. Mno uvidíme.
Když si se sítí hraju, tak obvykle NM vypnu a konfiguruju ručně :)Stejnětak bys vypnul Wicd.
Pouzivam Wicd. Neni to sice zadna vyhra, ale oproti Networkmanageru neskutecny luxus. Networkmanager padal pokazde kdyz me videl, nebo jsem jen prosel okolo.Takže když mi NM nepadá, nemá cenu, abych Wicd zkoušel? :)
Ale i o Wicd me NESKUTECNE vytaci, ze kdyz odpojim sitovej kabel za zase ho pripojim zpatky, musim sit nastavit znova.NM tuším pracuje s nějakým timeoutem, ale pochybuju, že by to stačilo na restart serveru, muselo by se to přesvědčit k delšímu čekání.
jojo, proto je lepší s tim přechodem začít dřív... až to všichni udělaj na poslední chvíli a objeví se tyhle problémy, tak jsem zvědav co s tim budou dělat :))Tomáš Podermanski to krásně vystihl na EurOpen, když potom, co oprávněně zdrbal IPv6 z bezpečnostního hlediska (zdrbal by stejně tak i IPv4, až na to, že u IPv4 už mají všichni koupená nějaká řešení), prohlásil, že nejlepší řešení všech průserů s IPv6 je nasadit ho co nejdříve.